Këmbimi Valutor, 19 janar 2022

Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re një rënie e lehtë e Euros dhe Paundit Britanik. Ndërkohë Dollari dhe Franga Zvicerane kanë shënuar rritje.

Dollari: Blihet 106.7 Shitet 107.6

Euro: Blihet 121.7 Shitet 122.3

Paundi Britanik : Blihet 144.6 Shitet 145.8

Franga Zvicerane: Blihet 116.6 Shitet 117.2


Zbret i ftohti polar, rreshjet e dëborës do të përfshijnë edhe Shqipërinë (Detaje)

Një valë dëbore do të godasë rajonin në ditët në vijim, ku temperaturat polare dhe reshjet e dëborës do të përfshijnë edhe Shqipërinë. Ulja e temperaturës do të nisë nga sot e mërkurë me ngrica në pothuajse në të gjithë rajonin. Parashikohet që moti i keq të përfshijë pothuajse të gjithë Europën, ndërsa përmirësimi do të jetë vetëm një ditor, të premten për tu përkeqësuar sërish me ulje temperaturash në fundjavë.


Por cili është “lumi” i të ftohtit që sjell temperaturat polare në rajon?

Mediat greke kanë publikuar së fundmi hartën satelitore që tregon se si do të zbresë i ftohti polar në formën e një rrjedhe lumi në pothuajse të gjithë rajonin . Ky ” lumë ” të ftohti ndjek një kurs lindor dhe nga lartësia e Polonisë e Rusisë Perëndimore kthehet në jug dhe transporton masat shumë të ftohta të gazit në vendin tonë .

Hartat tregojnë pamjet se si do të zbresë moti i ftohti që vjen nga Poli i Veriut. Sinoptikanët grek parashikojnë reshje dëbore dhe në zonat bregdetare në rajon.Sipas drejtorit të Shërbimit Kombëtar Meteorologjik, Theodore Kolydas , “pushtimi” i dytë i ftohtë vjen në fundjavë dhe zgjat deri në mesin e javës së ardhshme.

Beldar Devolli i bashkohet Dinamos si ndihmës i Shkëmbit: “Kur ishim futbollistë ne të dy ishim mesfushorët më të mirë në Shqipëri”

Beldar Devolli u prezantua si ndihmës i Shkëmbit te Dinamo dhe në fjalën e tij shpjegoi pse iu bashkua Dinamos, duke theksuar miqësinë që ka me Shkëmbin.


Në momentin që Bledi më kërkoi të punonim bashkë, pranova. Miku duket në ditë të vështirë. Më pëlqeu projekti, presidenti po bën një investim që do të jetë model në Shqipëri. Dua ta falënderoj presidentin. Më pëlqen ekipi, edhe pse ka pasur vështirësi. Emrat janë dhe ata që erdhën në janar do të bëjnë mirë, Besoj te stafi te çunat dhe projekti.

Kur ishim futbollistë te Teuta dhe Partizani, kemi qenë mesfushorët më të mirë në Shqipëri. Shpresoj të jemi edhe si trajnerë. Kemi ekip cilësor dhe prurjet kanë qenë cilësore.

Objektivi? Çdo javë do të shohim ndeshjen e radhës, renditjen do ta shohim në fundit e marsit osë në prill. Kam, parë angazhim dhe grintë në stërvitje. Besoj se do ta kemi të thjeshtë nëse edhe në ndeshje shfaqim po këtë grintë.”

Beniada e Big Brother: “Nuk e dua burrin shqiptar, se nuk përputhet kultura ime me të tyren…

Modelja Beniada Nishani, mbesa e ish-presidentit Bujar Nishanit e cila u bë e njohur për shqiptarët pasi pozoi nudo për “Play Boy” në Itali, ka treguar së fundmi se si do ta donte mashkullin e saj të ëndrrave. Mbesa e ish-presidentit Nishani theksoi se me meshkujt shqiptar do e kishte vështirë të krijonte një lidhje pasi kultura e saj me të tyren nuk përputhet.

Ajo tha :

“Ndoshta as italian, as shqiptar. Ndoshta njoh një tajlandez ose argjentinas. Me thënë të drejtën kjo gjë s’ka pasur asnjëherë rëndësi. Të gënjej nëse them shqiptar. Nuk kam jetuar këtu, kur kam njohur shokë shqiptar, shoqe, kam parë që kultura ime me të tyren nuk përputhet”, tregoi Beniada.Gruaja demokrate Bashës: “Jeni njeri me vizione europiane, prandaj jemi të sigurta tek ju”

Këtë të martë kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me gratë anëtare të LDGSH. Nje aktiviste ndërsa mori fjalën, u ndal tek protesta e 8 janarit në selinë blu, thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha. Ajo tha se 8 janari e sheh si një ëndërr të tmerrshme, ndërsa bëri me dije se kryedemokrati Basha është njeriu me vizione europiane dhe se në këtë mënyrë janë më të sigurt pranë tij.

Ajo tha :

Këtë të martë kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me gratë anëtare të LDGSH. Nje aktiviste ndërsa mori fjalën, u ndal tek protesta e 8 janarit në selinë blu, thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha. Ajo tha se 8 janari e sheh si një ëndërr të tmerrshme, ndërsa bëri me dije se kryedemokrati Basha është njeriu me vizione europiane dhe se në këtë mënyrë janë më të sigurt pranë tij.


Rekord i ri në Shqipëri/ Regjistrohen 2832 raste të reja me Covid dhe 6 humbje jete (Harta)

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 8,746 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 2832 qytetarë, në këto bashki: 1,156 në Tiranë, 183 në Shkodër, 133 në Durrës, 130 në Fier, 107 Vlorë, 96 në Gjirokastër, 90 në Elbasan, 78 në Lushnje, 56 në Pogradec, 54 në Lezhë, 52 në Korçë, 50 në Berat, 47 në Sarandë, 46 në Kamëz, 33 në Vorë, 31 Krujë, 30 në Kurbin, 28 në Tepelenë, Kuçovë, 27 në Mirditë, 24 në Kavajë, 22 në Mallakastër, 21 në Peqin, 20 në Gramsh, 19 në Vau i Dejës, Mat, Patos, 18 në Skrapar, 16 në Kukës, 14 në Pukë, 12 në Malësi e Madhe, Dibër, Memaliaj, Devoll, 11 në Tropojë, Shijak, Belsh, 10 në Libohovë, 9 në Selenicë, Delvinë, Kolonjë, Librazhd, 8 në Fushë-Arrëz, 7 në Dimal, 6 në Divjakë, Himarë, 5 në Has, 4 në Prrenjas, 3 në Rrogozhinë, Rroskovec, Konispol, Permet, Kelcyrë, 2 në Dropull, Maliq, 1 në Bulqizë, Klos, Cërrik.


Janë 22,022 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 130 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Tirana 59 dhe 90 vjeç, një qytetar 69 vjeç nga Konispoli, një qytetar nga Burreli 71 vjeçe, një qytetar nga Rrogozhinë 75 vjeç, një qytetar nga Tepelena 81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve. Janë shëruar 1,732 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 211,187 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Janar 2022)

Raste të reja ditore 2,832
Të shëruar në 24 orë 1,732
Të shtruar në spitale 130
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 8,746

Testime totale 1,589,635
Raste pozitive 236,486
Raste të shëruara 211,187
Raste Aktive 22,022
Humbje jete 3,277


Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 10,566
Fier 1,700
Elbasan 1,633
Durrës 1,565
Shkodër 1,442
Vlorë 1,329
Gjirokastër 996
Lezhë 800
Berat 764
Korçë 784
Dibër 233
Kukës 210

Bind futbollisti grek/ “Andoniadhis pritet të jetë afrimi i tretë për Skënderbeun

Skënderbeu është pranë zyrtarizimit të një tjetër afrimi në këtë merkato të janarit. Pas një periudhe prove disajavore, duket se greku Jorgos Andoniadhis ka mundur të bindë stafin bardhekuq dhe trajnerin Migen Memelli se është lojtari, që mund t’i japë një ndihmë bardhekuqve në pjesën e mbetur të sezonit. 22-vjeçari, që ka luajtur sezonet e fundit në kategorinë e dytë greke, duket se ka treguar cilësi të mira në seancat stërvitore duke arritur të lërë shenjë në kampin bardhekuq.


Pritet që Andoniadhis të jetë afrimi i tretë gjatë kësaj merkatoje, teksa zyrtarizimi i lojtarit do të vijë në ditët në vijim. Nga sa bëjnë me dije burimet pranë klubit, trajneri Migen Memelli është bindur se afrimi i grekut mund të sjellë cilësi dhe alternativa për ekipin që drejton, ndaj u ka kërkuar drejtuesve të klubit mbylljen e marrëveshjes. Nga sa bëhet me dije, Andoniadhis pritet që të firmosë në Korçë një kontratë dyvjeçare.

Të njëjtat burime treguan për “Panorama Sport”, se ajo që kishte bindur Memellin për të kërkuar akordin me 22-vjeçarin, veç cilësive dhe formës së mirë të grekut ishte edhe fakti se ai mund të mbulojë disa pozicione duke u kthyer në një xhol për bardhekuqtë. 22-vjeçari grek, Andoniadhis luan në pozicionin e tij natyral si mesfushor me tipare mbrojtëse i përshtatshëm për të bërë rolin e shkatërruesit, ndërsa mund të përdoret edhe si një mbrojtës në rreshtimin me 5 mbrojtës, që përdor Skënderbeu.

Pavarësisht tri afrimeve, korçarët duket se do të vijojnë të jenë aktiv për të kompletuar më tej ekipin. Nga sa bëhet e ditur nga burimet në klub, drejtuesit e merkatos së Skënderbeut janë duke kërkuar alternativa të tjera në Brazil. Bëhet fjalë për një mbrojtës të majtë dhe një sulmues. Këta dy lojtarë duket se mund të jenë edhe kërkesat e trajnerit. Për momentin nuk ka emra në listë, por burimet tregojnë se janë disa futbollistë brazilianë, që po monitorohen përmes videove. Për momentin Skënderbeu ka bërë tri afrime në merkato, ku veç grekut Annoniadhis ka arritur më herët të firmosë edhe me Frashërin dhe Aliin./ PANORAMASPORT.AL


Bora Zemani pjesë e finales së “Big Brother VIP”?

Reality-show më i ndjekur në trojet shqiptare, “Big Brother”, u rikthye në ekranet televizive më 5 tetor të vitit që lamë pas. Por, tani në një format më ndryshe, me fytyra publike e të njohur për stilin e tyre. Pas katër vitesh pauzë, ky program tejkaloi çdo pritshmëri, duke u bërë programi më i shikuar, u bë temë kryesore emediave rozë, madje u kthye edhe temë e diskutimeve të shoqërisë sonë.


Ndryshe nga sezonet e kaluara që mbaronin në ditën e 100-të, tani në shtëpi banorët janë në ditën e 106-të dhe finalja e madhe do të mbahet më 18 shkurt, pra edhe një muaj nga data e sotme.

Ngjarja më e përfolur e këtij formati ishte takimi i moderatores, Bora Zemani me ish të dashurin, aktorin, Donald Veshaj, takim i cili përfundoi me puthje të dyshes kështu duke u rikthyer në dyshen më të përfolur. Por, vetëm pak javë pas takimit ai konfirmoi lidhjen me këngëtaren kosovare, Beatrix Ramosaj, kështu duke u kthyer sërish në temë kryesore të mediave, me trekëndëshin e krijuar (Bora-Donald-Beatrix).

Sipas burimeve të “Pamfletit” në ‘TopChannel’, një ide lidhur me Bora Zemanin që të jetë prezente në natën finale është hedhur në tavolinë e diskutimeve mes Arbana Osmanit, Lorit dhe Sara Hoxhës.


Bora Zemani

Grida Duma: “S’ka mjerim më të madh për Sali Berishën që nxjerr 5 njerëz kundër PD”

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma, në një bashkëbisedim me gratë demokrate, ka ndarë momente nga protesta e 8 janarit. Ajo tha se lidershipi i PD vendosi të vetëpërmbahej në ato çaste të vështira dhe të bënte durim. Grida Duma tha se ndjen mjerim ndaj Sali Berishës që pati pushtet për 30 vite dhe nuk diti të ndahet nga kjo politikë e dhunës dhe urrejtjes.

Grida Duma tha:


Shumë nuk e dinë se çfarë ka ndodhur atë ditëm se ne e kemi zgjedhur një strategji, nuk e di sa na kuptohet nga jashtë , të durimit, përmbajtjes. Nuk kam dëgjuar një zonjë, apo një grua demokrate, apo një vajzë të re që na ndjek, që mos të thotë, mos ia ktheni, mos ia ktheni, mos bëni të njëjtën gjë. E kemi bërë këtë diskutim dhe me kryetarin. A duhet të jemi ne forca apolitike, e cila sjell forcën e argumentit, si forcën më të madhe.

Jo forcën si dhunë, jo forcën si brutalitet dhe si banalitet. E kam parë edhe vet personalisht dhe e di që secila nga ju që merret me politikë, e ka këtë pikëpyetje. Që do të thotë, nëse duron, mos tregon gjoja dobësi, se i duket tjetrit i butë dhe i dobët? Unë mendoj që kjo është sfida më e madhe që ne kemi. Sfida më e madhe që kemi, është që durimi, forca e argumentit dhe logjika, të jetë ajo që do të triumfojë si forcë, jo si dobësi. Dhe është më e madhe forca e durimit dhe e vetëpërmbajtjes, se forca e atij që nuk vetëpërmbahet dhe shkatërron, veçse nuk shikon dhe është errësuar në gjithçka.


Në arsyetim dhe në gjithçka. Unë nuk shikoj dot mjerim më të madh për Sali Berishën, sesa ai që sot të mbledh 5 njerëz, 190 njerëz, të cilët i respektoj që të gjithë, ua them me të vërtet. Sigurisht, ka disa njerëz që e bëjnë, po shumë pak me qartësi dhe me errësim sepse s’kanë më të ardhme dhe se të ardhmen e vet e kanë mbyllur vet, nuk ua ka mbyllur askush tjetër. Ajo që ne do të ndërtojmë nga Lidhja Demokratike e Gruas dhe shpresojmë në Partinë Demokratike, është merita, mirënjohja ndaj kontributit, vlera ndaj atij që qëndron, vlera dhe njohja e luajalitetit, e besnikërisë, jo e frikës, jo e servilizmit, jo e keqpërdorjes tha Duma.

“O plehrë”, ik, ik!”/ Të rinjtë e PD-së qëllojnë me vezë makinën e Bashës (VIDEO)

Të rinjtë e Partisë Demokratike kanë protestuar sot kundër Luzim Bashën dhe i kanë qëlluar me vezë makinën. Basha ka qenë duke shkuar në një takim me gratë demokrate, por të rinjtë i kanë dalë para dhe i kanë bllokuar rrugën.

“Ai plehra është izoluar aty brenda! Ata të rinj që ka aty brenda nuk i kemi parë në FRPD, Basha pretendon se po bën takim me forumin rinor të PD, ja ku janë në të vërtetë të rinjtë e FRPD-së. Për atë plehrë kam humbur shkollën, kam bërë burg, kë godet ai demokratët godet? Unë humba shkollën për shkak se u procedova penalisht që ai të bëheshe kryeministër. Basha e ka zakon të fshihet pas truprojave të tij”, u shpreh një ndër të rinjtë.


News