Ministri i Jashtëm turk zbardh detajet për planin e NATO-s:”Greqia po gënjen”,Franca t’i japë fund akteve histerike

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu sot deklaroi se homologu i tij grek mohoi të pranonte propozimin e NATO-s për një takim të pakushtëzuar mbi tensionet në Mesdheun Lindor, raporton Anadolu Agency (AA).”Vlen të përmendet se Greqia gënjeu për Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s (Jens Stoltenberg). Ata (Athina) fillimisht ranë dakord, më pas thanë se nuk u pajtuan. Në fakt është Greqia ajo që gënjen dhe jo sekretari i përgjithshëm”, tha Mevlüt Çavuşoğlu në një konferencë për media në kryeqytetin Ankara.

Të enjten, shefi i NATO-s Stoltenberg njoftoi se Turqia dhe Greqia ranë dakord të hyjnë në bisedime teknike në NATO për të ulur rrezikun e incidenteve dhe aksidenteve në Mesdheun Lindor.


“Greqia edhe njëherë tregoi se nuk është pro dialogut”, tha Çavuşoğlu.

Ai gjithashtu kritikoi Francën për nxitjen e Greqisë kundër Turqisë dhe i bëri thirrje Francës që t’i japë fund “akteve të saj histerike” pasi “e bën veten të duket qesharake”.Greqia ka kontestuar eksplorimin e tanishëm energjetik të Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije shpimi për të kërkuar energji në shelfin e saj kontinental, duke thënë se Turqia dhe Republika Turke e Qipros Veriore (TRNC) kanë të drejta në rajon.Dialogu për ndarjen e këtyre burimeve në mënyrë të drejtë do të jetë një fitore për të gjitha palët, thonë zyrtarët turq.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.