Nuk u fut në karantinë/ ja cfare po ndodh keto dite ne Suedi

Ne Suedi vetëm 13 pacientë me koronavirus jane në terapi intensive. Suedia vendosi te mos futet ne karantine por të ndjekë strategjinë e “imunitetit të tufës” dhe sot numëron mesatarisht vetëm një humbje jete në ditë. Në fillim, atje u infektua një numër i lartë personash, krahasuar me shtetet e tjera që u futen në karantinë.Numri i përgjithshëm i jeteve te humbura atje është 5,843. Që nga fillimi i gushtit, Suedia ka numëruar 79 humbje jete tregon shqiptari.net.

Gjate një konferencë per shtyp ne javën e kaluar, epidemiologu suesdes Anders Tegnell tha: “Suedia ka kaluar nga të qenit një nga vendet me më shumë të prekur në Evropë, në një nga vendet me më pak të infektuar në Evropë.Shumë vende të tjera kanë parë një rritje mjaft dramatike.


Ajo që ne shohim tani është se politika e qëndrueshme mund të jetë më e ngadaltë në marrjen e rezultateve, por ajo rezultati do të vijë. Dhe ne shpresojmë që rezultati të jetë i qëndrueshëm.”Suedia dje shenoi 204 raste pozitive, shumë pak krahasuar me 1.698 raste të konfirmuara në 24 qershor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.