Parisi ‘shpallet’ zonë e gadishmërisë maksimale, koronavirusi bën “kërdinë” me raste të reja në Francë

Franca mund ta shpallë kryeqytetin një zonë të “gatishmërisë maksimale” që përkthehet me mbylljen e të gjitha restoranteve dhe bareve nga e hëna, nëse situata Covid-19 nuk përmirësohet.Qeveria e vendit përdor tre kritere për të vendosur nëse alarmi maksimal mund të zbatohet në ndonjë territor, duke përfshirë numrin e përgjithshëm të të infektuarve, numrin e rasteve në grupmoshën e rrezikuar si dhe numrin e shtretërve të kujdesit intensiv në dispozicion.

Ndërkohë, ministria e Shëndetësisë në vend raportoi 13,970 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Të mërkurën numri i rasteve ditore ishte 12,845. Korrieri


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.