Romë/ Shpërthejnë protestat kundër maskave në publik…

Të Shtunën 10 Tetor, tre demonstrata të ndara në Romë, por të bashkuara nga një tipar i përbashkët: ideja që kërcënimi Covid është përdorur nga qeveria për të imponuar një “diktaturë sanitare”.

Ndersa Në Romë kanë vërshuar protestat kundër masave anti-Covid dhe përdorimit të maskave në publik. Mbi 4500 persona kanë marrë pjesë në “Marshimin e Çlirimit” të mbajtur në San Giovanni. Alessandro Gallo, është njëri prej nismëtarëve të protestës. Ai ka deklaruar se tubuesit po protestojnë për “lirinë e zgjedhjes terapeutike”. Numri i protestuesve pritet të rritet në ditët në vijim.


Protestuesit mbanin pankarta mbi lirinë dhe demokracinë, të shoqëruara me flamuj italianë.

U regjistruan momente tensioni kur policia u mundua të gjente mes protestuesve personat që nuk e mbanin maskën në mënyrën e duhur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.