182 RASTE TË REJA ME TË INFEKTUAR,12 TE PREKUR NE KORCE

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë ku raporton se në 24 orët e fundit janë kryer 1055 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 182 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2 prej të cilëve 12 janë në Korce, dhe 6 persona ne Pogradec.Janë shëruar 90 qytetarë,ndersa 5 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit,një 64 vjeçar nga Elbasani, një 66 vjeçare nga Kurbini, një 73 vjeçare nga Korça, një 81 vjeçar nga Shijaku dhe një 75 vjeçar nga Tirana.

E Plote


Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1055 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 182 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.Janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar në 9675 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 • 61 raste në Tiranë,
 • 19 në Shkodër,
 • 12 në Korçë,
 • 9 në Lushnje,
 • nga 7 raste në Fier, Berat,
 • nga 6 raste në Durrës, Elbasan, Pogradec,
 • nga 5 raste në Lezhë, Mallakastër, Gjirokastër, Prrenjas,
 • nga 4 raste në Tropojë, Kuçovë,
 • nga 3 raste në Sarandë, Dibër,
 • nga 2 raste në Kukës, Kavajë, Vlorë, Rrogozhinë, Librazhd,
 • nga 1 rast në Krujë, Fushë-Arrëz, Roskovec, Bulqizë, Skrapar.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 244 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 64 vjeçar nga Elbasani, një 66 vjeçare nga Kurbini, një 73 vjeçare nga Korça, një 81 vjeçar nga Shijaku dhe një 75 vjeçar nga Tirana.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e rregullave të higjienës, distancimit dhe vendosjes së maskës.Nga data 15 tetor maska ose barriera mbrojtëse prej tekstili bëhet e detyrueshme edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit. Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (13 Tetor 2020)

 • Raste të reja ditore ​​182
 • Të shëruar ne 24 orë​​90
 • Humbje jete në 24 orë​​5
 • Testime ditore​​​1055
 • Testime totale ​​100,953
 • Raste pozitive ​​15752
 • Raste të shëruara ​9675
 • Raste Aktive ​​ 5648
 • Humbje jete ​​ 429

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë 2869
 • Durrës 590
 • Shkodër 426
 • Korçë 304
 • Fier 284
 • Lezhë 276
 • Elbasan 238
 • Vlorë 203
 • Kukës 159
 • Berat 153
 • Dibër 80
 • Gjirokastër 66

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.