REKORD INFEKTIMESH/257 RASTE TË REJA ME TË INFEKTUAR,14 TE PREKUR NE KORCE

Rekord infektimesh në 24 orët e fundit nga COVID19 në Shqipëri.Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë ku raporton se në 24 orët e fundit janë kryer 1398 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 257 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2 prej të cilëve 14 janë në Korce, dhe 2 persona ne Pogradec.Janë shëruar 102 qytetarë,ndersa 5 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit.

E Plote :


MSH informon lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID-19 në Shqipëri ku është shënuar një tjetë rekord rastesh të reja infektimi: Janë kryer 1398 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 257 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.Janë shëruar 102 qytetarë, duke e çuar në 9864 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

83 raste në Tiranë,
29 në Fier,
27 në Durrës,
20 në Shkodër,
14 në Korçë,
12 në Berat,
11 në Elbasan,
8 në Mirditë,
7 në Lushnje,
6 në Tropojë,
nga 4 raste në Lezhë, Librazhd, Kuçovë,
3 në Kukës, Kavajë
nga 2 raste në Has, Vlorë, Gjirokastër, Pogradec, Ura-Vajgurore, Divjakë,
nga 1 rast në Krujë, Devoll, Kamëz, Mat, Tepelenë, Dibër, Prrenjas, Roskovec, Memaliaj, Gramsh,

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 249 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 65-vjeçar nga Kavaja, një 75-vjeçar nga Elbasani dhe 3 qytetarë nga Tirana: një 70-vjeçare, një 71-vjeçar, një 77-vjeçare.Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët për të mbajtur detyrimisht maskën edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.Përdorimi i barrierës mbrojtëse duhet të konsiderohet vetëm si një masë plotësuese dhe jo si zëvendësim i masave parandaluese. Ajo duhet të zbatohet së bashku me distancën fizike 1.5 – 2 m dhe higjienën e duarve.Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (15 tetor 2020)

 • Raste të reja ditore 257
 • Të shëruar ne 24 orë 102
 • Humbje jete në 24 orë 5
 • Testime ditore 1398
 • Testime totale 103,402
 • Raste pozitive 16212
 • Raste të shëruara 9864
 • Raste Aktive 5909
 • Humbje jete 439

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë 2935
 • Durrës 620
 • Shkodër 439
 • Korçë 329
 • Fier 336
 • Lezhë 299
 • Elbasan 257
 • Vlorë 210
 • Berat 174
 • Kukës 167
 • Dibër 78
 • Gjirokastër 65

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.