COVID 19 /301 RASTE TË REJA ME TË INFEKTUAR,30 TE PREKUR NE KORCE

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë ku raporton se në 24 orët e fundit janë kryer 1407 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 301 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2 prej cilëve 30 qytetarë janë në Korce 2 ne Devoll dhe 1 në Pogradec.Janë shëruar 58 qytetarë,ndersa e kanë humbur jetën 4 qytetarë.Një 56 vjeçare nga Fieri, një 60 vjeçare nga Lezha, një 69 vjeçare nga Tirana dhe një 73 vjeçar nga Korça thuhet në njoftimin e MSH.

NJOFTIMI I PLOTË :


Aktualisht, të shtruar në spitalet Covid janë 255 pacientë.Janë shëruar 58 qytetarë, duke e çuar në 10225 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 • 144 raste në Tiranë, 30 raste në Korçë,
 • 27 raste në Fier, 26 raste në Vlorë,
 • 12 raste në Berat, 10 raste në Elbasan,
 • 7 raste në Durrës, 6 raste në Gramsh,
 • 5 raste në Patos, 4 raste në Kavajë, 3 raste në Dibër, Roskovec,
 • 2 raste në Shkodër, Devoll, Has, Mallakastër, Sarandë, Tepelenë, Klos, Skrapar, Ura, Vajgurore.
 • 1 ras në Krujë, Kamëz, Gjirokastër, Pogradec, Bulqizë, Memaliaj.

HUMBJE JETE

SITUATA NE SPITALET COVID

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 56 vjeçare nga Fieri, një 60 vjeçare nga Lezha, një 69 vjeçare nga Tirana dhe një 73 vjeçar nga Korça.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” nga 255 pacientë, 22 janë në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Përdoreni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën.Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (20 Tetor 2020)

 • Raste të reja ditore 301
 • Të shëruar ne 24 orë 58
 • Humbje jete në 24 orë 4
 • Testime ditore 1407
 • Testime totale 1515782
 • Raste pozitive 17651
 • Raste të shëruara 10225
 • Raste Aktive 6968
 • Humbje jete 458

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë 3430
 • Durrës 700
 • Shkodër 473
 • Fier 444
 • Korçë 432
 • Lezhë 349
 • Elbasan 293
 • Vlorë 270
 • Berat 215
 • Kukës 176
 • Dibër 91
 • Gjirokastër 86

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.