Historike në Formula 1/Hamilton thyen rekordin historik të Schumacher

Luis Hamilton ka thyer sot në Portugali rekordin historik të Michael Schumacher duke marrë fitoren e 92-të në karrierën e tij në Formula 1.
Britaniku trimfoi në ”Portuguese Grand Prix” pasi la pas Valtteri Bottas dhe Max Verstappen. Në fund të garës publiku duartrokiti arritjen historike të Hamilton që 14 vite më parë, kur ai realizoi dhe garën e parë të tij në F1 as nuk mund të imagjinohej.
”As mund ta imagjinoja që në ditë do isha këtu ku jam sot.”- tha Hamilton i emocionuar në fund të garës.
Tashmë ai ka një tjetër sfidë, të thyejë rekordin e Schumacher prej 7 titujsh.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.