Vidhte nga një shtëpi çdo natë, si u kap shqiptari nga policia greke

Pavarësisht nga fakti se ekzistonte ndalimi i hyrjes në Greqi dhe zonën Shengen, një shtetas shqiptar kishte arritur me aksionet e tij gjatë natës t’u shkaktonte terror banorëve të Seleucia në Thesprotia. Mediat lokale greke bëjnë me dije se shqiptari çdo natë “thyente” një shtëpi me synim grabitjen.

I pajisur me mjetet e duhura të vjedhjes, daltë, pinca, kaçavida, elektrik dore dhe një thikë, ai arriti të hynte në pjesën e brendshme të shtëpive, ndërsa banorët ishin në gjumë.


Pas ankesave identike të pronarëve në Polici, se në kohën kur u zgjuan gjenin shtëpitë e tyre të vjedhure, një grup i veçantë i oficerëve të policisë nisën hetimet për të zbuluar autorin.

Në veçanti, sipas Policisë, gjatë javës së fundit vjedhjet janë vërejtur në mbrëmje dhe natën në zonën e Nea Selefkeia në Thesprotia nga një autor, i cili hyri në to përmes dyerve ose dritareve të pasiguruara të ballkonit.

Në operacionin për arrestimin e tij, policia kërkoi ndihmën e një qeni patrullë, i specializuar në imobilizimin e kriminelëve të rrezikshëm.

Kështu, me qenin në një vend specifik, forcat e rendit arritën të arrestojnë shtetasin shqiptar ndërsa po ecte, pavarësisht rezistencës së fortë kundër policisë.

Një kontroll i një shtëpie, që shqiptari e përdori si një vend për të fshehur mallrat e vjedhura janë gjetur dhe konfiskuar një pjesë të këtyre mallrave.

Hetimi i policisë zbuloi se i arrestuari kishte kryer nëntë vjedhje dhe dy tentativa për vjedhje, duke marrë para, bizhuteri, telefona celularë dhe dy armë gjahu, ndërsa plaçka totale vlerësohet në 13,000 euro. Ai u zbulua gjithashtu se kishte hyrë në territorin grek në mënyrë të paligjshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.