Plane për fundjavë/ Ja si do të jetë moti ditën e dielë

Përshëndetje nga SHMU!

Vendi ynë do të vijoj të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike edhe sa i përket kësaj fundjave.

Moti për të dyja ditët (shtunë dhe e diel) parashikohet i kthjellët e vranësira fare të pakta kalimtare në zonën e jugut dhe relievet malore.

Era parashikohet të fryjë e lehtë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s. Përgjatë vijës bregdetare hera-herës era bëhet me intensitet mesatar dhe shpejtësi deri në 8-10m/s.