Lionel Messi bëhet gati për debutimin e parë me fanellën e PSG /Ja data …

Lionel Messi do të bëjë debutimin e parë me PSG në ndeshjen e 4-të, në ndeshjen jashtë fushe kundër Reims më 29 gusht. Ylli Argjentinas u stërvit për të tretën herë ditën e sotme pas kalimit të tij historik nga Barcelona dhe është në procesin e arritjes së standardeve të larta të fitnesit me trajnerin Mauricio Pochettino. Ai nuk ka pasur një para-sezon të plotë këtë verë, pasi ka shkuar deri në fund për të fituar Kupën e Amerikës me Argjentinën dhe pastaj fluturoi drejtpërdrejt nga pushimet e tij në takimin e daljes nga Barcelona .


Destinacion turistik/ Fermerët ‘tundin’ Devollin me festën e Ziçishtit

Fermerët, prodhuesit, artizanët dhe amvisat e Devollit u bënë bashkë në Festën e Ziçishtin. Në këtë ditë nuk munguan as vallet dhe këngët popullore që gjallëruan fshatin. Gatimet tradicionale, zahiretë e bëra në kushte shtëpie, veshjet tradicionale të zonës ishin vetëm disa prej gjërave që prezantuan në panairin.


Për pjesëmarrësit ky organizim rrit shpresën jo vetëm për zhvillimin e turizmit, por dhe rritjen ekonomike të tyre.

‘Kemi pasur treg shitje. Por tani nuk kemi mundësi të bëjmë treg të përgjithshëm. Kemi ardhur që t’i hamë t’i pijmë e të kalojmë shumë mirë.
Kam turshi, konserva, reçel, kam edhe pije gliker, e raki dëllenje e rrushi që i prodhojmë vetë. I kërkojnë me porosi.
Të gjitha këto prodhimet janë të fshatit dhe të miat. Edhe bukët bëhen [rej meje. Kërkohen dhe pëlqehen jashtë mase. Shumë njerëz kur vijnë na thonë që këto ushqime i bënte nëna jonë dhe gëzohem shumë për këtë.’- u shprehën banorët.

Kryetari i bashkise Devoll, Eduard Duro thotë se këto organizime dhe investimet e fundit janë mënyra më e mirë për ti kthyer vëmendjen e duhur Devollit.


‘Vizito Devollin është një ftesë e hapur për të gjithë, për të vizituar Devollin. Për t’i hapur një rrugë agroturizmit në Devoll. Kemi zgjedhur Ziçishtin pasi është një nga fshatrat me tradita dhe kultura në bashkinë e Devollit dhe besoj të do të japë bazat për zhvillimin e këtij panairi të përvitshëm.’- tha kryetari i bashkisë.

Bukuritë natyrore, kultura, historia, tradita dhe mikpritja e fisnikëria e banoreve, synon të shndërrojnë fshatrat turistike të Devollit në destinacionet e preferuara të turisteve./reporttv/

Mbërrijnë 44 460 doza të vaksinës Pfizer, Rama: “Shfrytëzoni muajin e hapur të vaksinimi masiv

44,460 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza” duke e çuar në 1,845,660 numrin e vaksinave të mbërritura në Shqipëri. Lajmi është dhënë nga Kryeministri Edi Rama, i cili bën edhe një apel për qytetarët që të shfrytëzojnë muajin gusht, si muajin e hapur të vaksinimit masiv. Kujtojmë se Muaji Gusht është muaj i hapur i vaksinimit për të gjithë qytetarët +18 vjeç, për të kryer vaksinën kudo në qendrat shëndetësore apo në pikat e vaksinimit të përqendruar, ku secili mund të paraqitet me kartën e identitetit. Për të pamundurit, njësitë e lëvizshme të vaksinimit do të jenë kudo në territor për t’iu dhënë mundësinë e kryerjes së vaksinimit ndaj COVID-19 të gjithë qytetarëve.


Kryeministri Rama flet për strehimin e afganëve në Shqipëri: “Ne e dimë si është të jetosh në diktaturë”

Kryeministri Edi Rama ka folur për prestigjiozen “The Guardian” në lidhje me strehimin e refugjatëve afganë në Shqipëri.Pas vendimit për t’i pranuar, ai thotë se kërkon që t’i japë atyre një mundësi për të marrë frymë, pasi sic shprehet, “Shqipëria e di se çfarë do të thotë të jetosh në diktaturë”.

“Unë jam i shkatërruar kur shoh njerëz të lënë pas dhe dua t’u jap atyre të paktën mundësinë për të marrë frymë përsëri.

Ne e dimë se si është të jetosh nën një diktaturë dhe si është të jesh i huaj që kërkon strehim diku. Bëhet fjalë për ata që jemi; është nder dhe detyrë ta bësh këtë”, tha kryeministri, Edi Rama, për Guardian.

Më tej kreu i qeverisë shqiptare u shpreh se nuk mund ta kuptonte “se vende më të pasura mund t’i kthejnë shpinën”.

“Kjo përplaset me vlerat që ne të gjithë predikojmë. Shqipëria nuk mund ta zgjidhë problemin, por ne gjithashtu nuk duam të jemi pjesë e tij”, u shpreh më tej Rama.

Më tej në shkrimin e saj, “The Guardian” thotë se rënia e Kabulit ka rihapur debatin për ndarjen e emigranteve në vendet evropiane, ndërsa udhëheqësit e qeverive po përgatiten për një rritje të pashmangshme të refugjatëve.

Mijëra afganë, mes tyre presidenti Ashraf Ghani nxituan në aeroportin e Kabulit në përpjekje për të ikur nga Afganistani pasi talebanët morën kontrollin e kryeqytetit. Tre persona raportohet të kenë vdekur si pasojë e kaosit në aeroport.

Unë e dua gruan time ashtu siç dua të ma duan vajzën time

Lidhja midis baballarëve dhe vajzave është aq e fuqishme saqë përcakton rrugëtimin e një vajze në jetën prej të rriture. Hulumtimet thonë se fëmijët që kishin një baba të dashur, kishin shanse më të larta për të qenë emocionalisht të sigurta, më aktive në shoqëri dhe me vetëbesim.Etërit e formojnë të ardhmen e vajzës së tyre në shumë mënyra, kështu që ata duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të bëjnë shumë përpjekje për të rritur vajzat e tyre të çmuara që në fëmijëri.


Ne jemi 100% të sigurt se vajzat dhe baballarët kanë një lidhje të veçantë që nuk mund të prishet dhe asnjë burrë tjetër nuk mund të ndikojë në jetën e një vajze në një mënyrë kaq të shkëlqyeshme.

Një baba jep një shembull se si vajza e tij duhet të trajtohet nga një burrë. Marrëdhëniet midis burrit dhe gruas veprojnë si një shembull dhe formojnë qëndrimin e një vajze ndaj asaj që mund të presë nga një burrë. Një baba duhet të tregojë respektin e tij për gruan e tij dhe të mbajë mend se ai duhet ta dojë atë ashtu siç dëshiron që vajza e tij të duhet një ditë. Ai nuk duhet të ketë frikë të shprehë ndjenjat e tij dhe të tregojë që vajza e tij kurrë nuk duhet të marrë më pak se sa meriton.

Një baba duhet t’i dhurojë të gjithë dashurinë e mundshme vajzës së tij.


Çdo grua është vajza e vogël e babit të saj thellë në zemrën e saj, kështu që një baba nuk duhet të ketë frikë t’i tregojë vajzës së tij se ajo vlen sa e gjithë bota për të. Një vajzë do të ketë nevojë për të gjithë atë dashuri për të ndërtuar vetëvlerësimin e saj dhe të kuptojë që ajo është e denjë për t’u dashur.

Ajo mund të ndiejë vetë-dyshime ndërsa rritet, por dashuria e një babai gjithmonë do t’i japë asaj forcën për të shtypur çdo pengesë në rrugën e saj. Askush nuk mund të zëvendësojë një baba dhe askush nuk e do këtë, kështu që ai duhet të shfrytëzojë maksimumin e rolit të tij si baba.

Është e rëndësishme t’i thuash asaj që është e bukur si nga brenda ashtu edhe nga jashtë.

Vajzat dyshojnë shumë në veten e tyre. Ndikimi nga bashkëmoshatarët e tyre, media sociale dhe standardet e paarritshme të bukurisë mund t’i bëjë ata të krahasohen me njerëzit e tjerë dhe të rrisin shanset e tyre për të pasur probleme me vetëvlerësimin e tyre.


Etërit duhet të lavdërojnë dhe t’u kujtojnë vajzave të tyre se sa të bukura janë, dhe t’i bëjnë ato të kuptojnë se janë më shumë sesa një fytyrë e bukur. Është në dorën tuaj të mos lejoni që të tjerët të prishin besimin e tyre dhe të sigurohen që kanë besim të mjaftueshëm në veten e tyre. Ajo ka nevojë që babai i saj të jetë gjithmonë përkrah saj. Pavarësisht se sa e rritur mund të duket një vajzë, ajo gjithmonë do të ketë nevojë për dashurinë dhe mbështetjen e pakushtëzuar të babait të saj. Ajo dëshiron të dijë se babai i saj do të jetë aty duke ia mbajtur dorën, pavarësisht të gjithave.

Sigurisht, ajo do të mësojë duke bërë gabimet e saj dhe një baba nuk mund ta mbrojë atë nga kjo. Por ajo do të ketë nevojë për mbështetjen e babait të saj dhe që ai t’i tregojë asaj se asgjë nuk mund ta ndalë dashurinë e tij për të.


Ajo me të vërtetë dëshiron që babai i saj të dëgjojë ato që ajo ka për të thënë. Pavarësisht nga mosha, një vajzë dëshiron të dëgjohet dhe kuptohet. Etërit nuk duhet t’i injorojnë problemet e vajzave të tyre, pa marrë parasysh se sa të parëndësishme mund t’u duken atyre.

Një vajzë do ta dijë që babai i saj nuk po i kushton vëmendje, kështu që ajo kurrë nuk mund të ndajë përsëri një sekret me të. Është e rëndësishme të mos i anashkaloni kurrë nevojat e saj dhe t’i ofroni asaj gjithë mbështetjen emocionale që ajo kërkon. Kujtimet e lumtura janë një dhuratë që nuk do ta harroni kurrë. Vajzat duan vëmendjen e baballarëve të tyre dhe asgjë nuk mund ta zëvendësojë atë. Një baba mund të marrë vajzën e tij të vogël për akullore, të bëjë një udhëtim familjar në një fundjavë, ose thjesht të luajnë një lojë së bashku.

Për të krijuar kujtime nuk është e nevojshme të harxhosh shumë para, është thjesht një mënyrë e shkëlqyeshme për të krijuar një lidhje emocionale. Etërit duhet t’i mësojnë vajzat e tyre se janë gjërat e vogla ato që kanë rëndësi dhe që ju mund t’ua bëni çdo moment të veçantë. Një baba që duhet ta mësojë vajzën e tij se si të bëjë gjëra të ndryshme.

Fëmijët kanë kaq shumë për të mësuar dhe është detyra e babait t’i mësojë vajzës së tij të gjitha gjërat e mahnitshme për botën. Një baba duhet të gjejë pak kohë për t’ia kushtuar plotësisht vajzës së tij ose të paktën t’i përgjigjet pyetjeve të saj dhe të kënaqë kuriozitetin e saj. Koha babë-bijë është një mundësi e përkryer që një vajzë të mësojë se si të rregullojë një lavaman të prishur ose edhe një gomë të shfryrë. Pse baballarët duhet t’i përmbahen të ashtuquajturave gjëra për “vajza”?


Vajzat i shohin baballarët e tyre si burra të përsosur. Çdo vajzë beson se babai i saj është standardi i artë i një burri. Mënyra se si ai sillet, merr vendime dhe trajton njerëzit e tjerë do të ndikojë në perceptimin e saj për botën dhe veprimet e saj. Një baba është modeli kryesor i rolit mashkull në jetën e vajzës së tij dhe është babai ai që përcakton se çfarë ajo do të kërkojë tek burri i saj i ardhshëm. Pra, baballarët duhet t’i ndihmojnë vajzat e tyre të marrin vendime më të mira dhe të jetojnë jetën e merituar.

Një baba duhet të jetë i gatshëm për ta lënë vajzën e tij të shkojë. Baballarët duan të mbrojnë vajzat e tyre nga të gjitha rreziqet në botë dhe kjo përfshin edhe të dashurin. Ata shpesh mendojnë se fëmija i tyre është shumë e re për të dalë në takim ose nëse djali e meriton vajzën e tij të çmuar. Ndërsa një baba duhet të vëzhgojë patjetër vajzën e tij, ai gjithashtu duhet të kuptojë se një ditë, ajo do të largohet nga foleja dhe do të fillojë jetën e saj gjithsesi.

Ajo bëri gabime prej të cilave babai i saj dëshironte ta mbronte atë, por ajo do të ishte aq krenare për gruan e mahnitshme të kënaqur me veten që ajo u bë./shkollaeesuksesit/ KultPlus.com

Covid-19 – 200 të prekur,2 humbje jete

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Muaji Gusht është muaj i hapur i vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç.
Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.


Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 2183 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 200 qytetarë, në këto bashki: 45 raste në Shkodër, 20 në Durrës, 16 në Lezhë, nga 14 raste në Tiranë, Pogradec, 12 në Malësi e Madhe, 10 në Divjakë, 9 në Vlorë, nga 7 raste në Gjirokastër, Lushnje, nga 5 raste në Sarandë, Mallakastër, nga 4 raste në Librazhd, Kavajë, nga 3 raste në Vau i Dejës, Kukës, Kurbin, Fier, Tepelenë, nga 2 raste në Peqin, Përmet, nga 1 rast në Has, Mirditë, Dibër, Libohovë, Dropull, Memaliaj, Korçë, Berat, Elbasan.
Aktualisht janë 2,981 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 47 pacientë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë një qytetar 53 vjeç nga Tirana dhe një qytetar 80 vjeç nga Elbasani. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllime familjarëve.
Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,700 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 200
Të shëruar në 24 orë 27
Të shtruar në spitale 47
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 2183

Testime totale 959,984
Raste pozitive 136,147
Raste të shëruara 130,700
Raste Aktive 2,981
Humbje jete 2,466

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1078
Shkodër 440
Fier 309
Vlorë 281
Elbasan 183
Durrës 180
Lezhë 169
Gjirokastër 97
Berat 84
Korçë 68
Kukës 57
Dibër 35

Kostur/ Transportonin mbi 65 kg kanabis me makinë, në pranga 5 shqiptarë dhe një greke

Një sasi prej 65 kg kanabis u kapën dhe u sekuestruan nga policia greke në zonën e Kosturit ditën e sotme.Policia ka arrestuar 6 persona, mes tyre 5 shqiptarë dhe një greke të cilët akuzohen për trafik droge.Sipas mediave greke, lënda narkotike kishte destinacion Greqinë. Në një makinë që drejtohej nga një 29-vjeçar shqiptar, u gjetën dhe u sekuestruan 4 çanta me 62 pako kanabis.Pas kësaj makine, u ndalua dhe një mjet tjetër ku udhëtonin 4 shqiptarë dhe një greke që dyshohet se bënin kontrollin e rrugëve dhe sinjalizonin makinën ku ishte lënda narkotike.


Në automjet u kapën konkretisht, 63.850 kg kanabis, 1.441 kg hashash në formë çokollate dhe 168 ml vaj kanabisi.

Gjithashtu autoritetet greke zhvilluan kontrolle në banesat e të arrestuarve ku 29-vjeçarit shqiptar iu gjet dhe një sasi tjetër prej 200 gramë kanabisi.

Përveç lëndës narkotike, u sekuestruan 3 makina, 9 celularë dhe një shumë prej 1300 eurosh.


Shqipëria do strehojë 2.000 afganë/ Durrësi dhe Tirana janë qytetet potenciale ku pritet të strehohen….

Pas marrjes të kontrollit të Afganistanit nga talebanët, dhe gatishmërisë që vendi ynë ka treguar për të prituar personat që do të evakuohen,burime per top channel thone qe jane te pakten 2.000 afganë qe pritet të vijnë në Shqipëri gjatë ditëve të ardhshme. Mesohet se dy qytetet potenciale ku mund të strehohen përkohësisht afganët, do të jenë Tirana dhe Durrësi.


Këto dy qytete janë më optimalet pasi kanë të gjithë infrastrukturën e nevojshme, për pritjen dhe më pas dërgimin drejt Amerikës të intelektualëve së shoqërisë afgane.

Ndërkohë personat që do të vijnë në Shqipëri dhe në vendet e tjera, bëhet me dije se janë inteklektualë që kanë ndihmuar gjatë 20 viteve të luftës trupat e NATO-s dhe aleatëve në Afganistan, dhe nëse qëndrojë në vendin e tyre u rrezikohet jeta nga talebanët.

Gjithashtu shpenzimet e akomodimit dhe ushqimit do të mbulohen nga NATO.

Më shumë turistë se në 2019, Rama: Lajme të mira për turizmin shqiptar, ja sa turistë kanë hyrë në fillim të gushtit

Kryeministri Rama, me anë të një postimi në “Facebook”, shkruan se mbërritja e turistëve të huaj në Shqipëri ka pësuar rritje krahasuar me vitin 2019, përpara goditjes nga pandemia. Rama shton se në dy javët e para të gushtit në vendin tonë kanë hyrë 859,316 shtetas të huaj.

Sipas tij, kjo shifër përbën një rritje prej 4.5% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019.

“Lajme të mira për Shqipërinë destinacion turistik. Nga data 1-15 Gusht kanë hyrë 859,316 shtetas të huaj, që janë 4.5% më shumë se e njëjta periudhë e 2019, dmth para pandemisë” – shkruan Rama.


Bregovic në Korçë/ Tifozët Kuqezi paralajmërojnë Bashkinë me veprimin “simbolik ‘

Ardhja e këngëtarit serb Goran Bregoviç në Korçë vijon të ngjallë debate dhe kundërshti nga shumë grupe qytetarësh. Së fundmi Tifozët Kuqezi kanë nisur një protestë për të anulluar ftesën për Bregovic, pasi sipas tyre me këngët e tij ai ka përkrahur masakrat e serbëve ndaj shqiptarëve të Kosovës. Ata kanë njollosur me ngjyrë të kuqe muret e zyrave të bashkisë, në shenjë proteste që organizatorët e festës të tërheqin ftesën për këngëtarin serb.

Mesazhi:

Sot, kemi ndërmarrë një aksion simbolik para zyrave të Bashkisë Korçë.Ky ishte edhe një paralajmërim për organizatorët e festivalit të birrës që të tërheqin ftesën për Goran Bregovicin.Ne nuk do ndalemi deri në arritjen e qëllimit.


Bleona Qereti refuzon “Big Brother VIP”, nuk bie dakort për çmimin

Ndërkohë që na ndajnë vetëm pak muaj nga nisja e programit më të ri “Big Brother VIP”, janë konfirmuar edhe emrat e parë të banorëve të famshëm. “Panorama Plus” shkruan se deri më tani janë konfirmuar si pjesëmarrës emra si moderatorja e një emisioni sportiv, Hygerta Sako, këngëtarja e muzikës popullore Valbona Mema dhe ish-fituesi i “Big Brother” Vesel Kurtishaj.


Drejtuesit e formatit kanë hyrë në bisedime edhe me këngëtaren Bleona Qerreti, por ajo nuk ka pranuar për shkak të pagesës së ofruar. Ndërkohë, emrat e tjerë pritet të zbulohen në vazhdim për pjesëmarrjen në formatin që iu bësuar Arbana Osmanit dhe që do të ketë për regjisor partnerin e saj, Eduart Grishaj. Shumë prej tyre janë ende me pikëpyetje. Koncepti i formatit “Big Brother” do të rikthehet në ekranin e “Top Channel” pas 4 vitesh, e si kurrë më parë, këtë herë banorët do të jenë personazhe të njohura VIP.

Disa kohë më parë televizioni njoftoi se do të nisë së shpejti “Big Brother”, por kësaj here vetëm me personazhe të njohura shqiptare, të cilat do të bashkëjetojnë për 100 ditë në kushte të zakonshme, larg luksit.

Mbetet për t’u parë se cilët do të jenë emrat e njohur që do të pranojnë të bashkëjetojnë me miqtë apo rivalët e tyre e për më tepër që do të rrëfejnë jetën personale në publik. Këtë emision do ta drejtojë si gjithmonë, Arbana Osmani.

“Mua ose Facebook-un”/ gruaja i bën thirrje në emision burrit me 3 adresa false

Ylsida ka ardhur në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, te “E diela shqiptare”, për t’i dhënë një mesazh bashkëshortit të saj. Ajo rrëfen se jeta e saj ka qenë shumë e vështirë para se të njihte Ledjanin, i cili i dha shumë ngrohtësi asaj dhe djalit të vogël të Ylsidës, Mateos. Ajo shprehet se është shumë e lumtur me Ledjanin mirëpo Ylsidën e shqetëson pak fakti që ai komunikon me femra të ndryshme në Facebook ndonëse ai thotë se e bën këtë gjë vetëm për të kaluar kohën. Për këtë arsye ajo ka vendosur t’i kërkojë publikisht Ledjanit që të reduktojë kohën që ai shpenzon në internet në mënyrë që Ylsida të mos ketë arsye të ndihet xheloze.


Ylsida: Që në moshën 18 vjeç, kam qenë e martuar në Berat, atje jeta ishte shumë e vështirë, jetonim me prindërit e tij në fillim. Ai luante bixhoz dhe çdo lek shkonte për të luajtur ai. Arritëm u ndamë në shpi me qira dhe atje u bë akoma më keq situata jonë, derisa arritëm në një pikë që më mbanin prindërit e mi, me të ngrënë me çdo gjë që ishte e nevojshme për djalin, derisa një ditë u shkëputëm dhe shkova të jetoja me prindërit e mi prej 5 viteve. Mateon e kisha 1 vjeç.

Ardit Gjebrea: U divorcove me bashkëshortin?

Ylsida: Po po, u divorcova dhe pse djalin nuk e ka takuar asnjëherë, nuk e njeh fare. Kur jemi takuar me Ledjanin, djali im e njohu për baba, i thirri që me herën e parë, “babi”.

Ardit Gjebrea: Është bashkëshorti aktual Ledjani?

Ylsida: Po dhe në momentin që jemi njohur me Ledjanin, s’e ka pasur problem fare për djalin. E kemi marrë që herën e parë në shtëpinë e tij…

Arditi Gjebrea: Si u njohe me Ledjanin?

Ylsida: Ai është shumë i dhënë pas Facebook-ut, e përdor shumë atë, por nuk është se jemi njohur në Facebook. Na prezantuan disa njerëzit tanë, ramë dakord dhe shkova jetova te shtëpia e Ledjanit. Kemi edhe babanë e Ledjanit në shtëpinë tonë, dhe bashkë me gjithë djalin tim. Djalin atje e pritën shumë ngrohtë, si nga vjehrri, edhe nga burri, djali është pritur shumë shumë mirë.

Ardit Gjebrea: Pra edhe marrëdhënia që keni sot është një marrëdhënie e shkëlqyer?

Ylsida: Po po, me djalin po. Por tani unë jam xheloze, jo se jam pa fakte jam me fakte. Jam xheloze.

Ardit Gjebrea: Edhe nga natyra?


Ylsida: Po jam. Sepse unë them nëse ti vendos të krijosh jetën me dikë, mos shko më tej, mos shiko më tej. U vendosa me ty, ti me mua dhe kaq. Por është shumë i dhënë pas Facebook-ut, edhe pse që në fillim që jemi njohur bashkë, i kam thënë adresën tënde do ta kem unë, adresën time do ta kesh ti. Dhe jemi të përbashkët.

Ardit Gjebrea: Adresa e Facebook-ut është personale, pse duhet ta kesh ti? Facebook-u është personal.

Ylsida: Facebook-u është personal? Personal është ai, por brenda çfarë nuk ka ai.

Ardit Gjebrea: Çfarë ka brenda?

Ylsida: Çfarë nuk sheh brenda!

Ardit Gjebrea: Ti çfarë ke zbuluar?

Ylsida: Po është tip shumë ngacmues Ledjani. Dhe ngacmon shumë. Adresat që ai ka me emrin e tij dhe që m’i ka dhënë mua, ato ia kontrolloj çdo ditë unë. Por ka adresë tjetër që unë nuk ia gjej dot atë paswordin që t’ia kontrolloj çdo ditë që dua unë.

Ardit Gjebrea: Domethënë ka edhe adresa të tjera?

Ylsida: Po normale që ka.

Ardit Gjebrea: Sa mund të ketë ai për shembul??

Ylsida: Po që në fillim që jemi njohur bashkë, ai kishte dy. Po edhe një a dy të tjera, që nuk i di unë, duhet të jenë.

Arditi Gjebrea: Po ty nga të erdhi dyshimi?

Momente paniku / Kalu shembet përtokë gjatë ndeshjes: tronditet Ligue 1 në javën e parë

Momente frike në Velodrome në Marsejë, gjatë ndeshjes së Ligue 1 mes vendasve dhe Bordeaux. Episodi tronditës ndodhi në minutën e 6’, ndërsa Payet po përgatitej për të ekzekutuar një goditje dënimi. Sulmuesi i miqve Samuel Kalu u rrëzua në tokë dhe të gjithë lojtarët në fushë thirrën menjëherë ndërhyrjen e mjekëve dhe u mbyllën në një rreth rreth tij, ashtu si ndodhi në Danimarkë-Finlandë gjatë Euro 2020 kur Christian Eriksen u rrëzua në tokë. Nigeriani 24-vjeçar e mori veten pas disa minutash dhe, pasi u ngrit, u largua nga fusha. Edhe pse kërkonte të kthehej në fushë, Kalu u zëvendësua menjëherë, ndërsa tani po i nënshtrohet ekzaminimeve të mëtejshme për të mësuar më shumë mbi gjendjen e lojtarit.


Aksident në Korçë, ‘Mini Cooper’-i përplas këmbësoren në Terminalin e autobuzëve

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Korçës , aty ku një makinë tip Mini Cooper ka përplasur një këmbësore në Terminalin e autobuzëve . Ambulanca ka transportuar 20-vjeçaren drejt spitalit të Korçës dhe fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.Ndërkohë në lidhje me këtë ngjarje është shoqëruar në polici drejtuesi i automjetit . Nga informacionet paraprake bëhet me dije se automjeti ka goditur të renë duke e lënë pa ndenja.

Korçë/Informacion paraprak :

Më datë 16.08.2021, rreth orës 11:20, jemi njoftuar se në lagjen nr. 17, Korçë, tek “Terminali i Autobusave”, shtetasi E. F., 27 vjeç, banues në fshatin Dërsnik, Korçë, duke drejtuar mjetin tip “Mini Cooper”, ka aksidentuar shtetasen A. S., rreth 20 vjeçe, banuese në fshatin Gështenjas, Pogradec, këmbësore në rrugë, e cila u dërgua për mjekim në Spitalin e Korçës, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Drejtuesi i mjetit E. F., ndodhet i shoqëruar për veprime të mëtejshme procedurale. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.


Shqipëria është gati të presë qindra afganë/ Ministrja Xhaçka publikon deklaratën e Blinken-it: “Qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë”

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, përmes një postimi në “Twitter” thotë se Shqipëria është e gatshme të presë qindra afganë, të cilëve u kërcënohet jeta.

Shqipëria është gati të presë qindra afganë, jeta e të cilëve kërcënohet nga përkeqësimi i situatës së sigurisë. Ne qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, të gatshëm për të garantuar sigurinë dhe mirëqenien e tyre”, shkruan Xhaçka.