Pas pushimeve në Shqipëri, Dua Lipa mahnit fansat me pozat hot me bikini në Ibiza

Pushimet e Dua Lipës vijojnë. Pas Shqipërisë, ku nisi sezonin veror, këngëtarja me famë botërore po relaksohet në Ibiza. Dua e cila është shumë aktive dhe e ndjekur në rrjetet sociale, ndan thuajse çdo ditë me fansat fotografi dhe video të ndryshme nga jeta e saj e përditshme.Së fundmi, ajo publikoi në llogarinë e saj zyrtare në Instagram disa imazhe të reja, ku shfaqej mjaft atraktive e veshur me një palë bikini interesante.


“Delta” në Greqi rrit infektimet/ Vetëm në 24 orët e fundit janë raportuar mbi 4 mijë të infektuar

Situata e Covid-19 në Greqi nuk është aspak e mirë. Autoritetet shëndetësore në raportin ditor kanë bërë me dije se janë raportuar të infektuar mbi 4 mijë persona. Sipas raportit shëndetësor, në krahasim me një ditë më parë, shifrat janë dyfishuar. Mediat greke shkruajnë se një ditë më parë ishin infektuar nga 2 mijë e 218 persona, ndërsa sot, 4 mijë. Ndërkohë, humbën betejën me armikun e padukshëm 16 pacientë, ndërsa mbi 250 të tjerë po marrin trajtim intesiv, në intubim. Autoritet theksojnë se varianti Delta ka pushtuar vendin.


Përmbysja e varkës në Gjirin e Lalëzit, policia: “Dyshohet se 23-vjeçari është mbytur”

Një ngjarje e rëndë është shënuar ditën e sotme te Gjiri i Lalëzit në Durrës. Një 23-vjeçar është mbytur në det, ndërsa mësohet se ai po drejtonte varkën së bashku me një person tjetër.

Njoftimi i policisë:


Durrës/Informacion paraprak

Më datë 17.08.2021, rreth orës 14:40, te Gjiri i Lalëzit, Durrës, dyshohet se është mbytur duke u larë në det shtetasi A. S., 23 vjeç, banues në Tiranë.

Shërbimet e Policisë Kufitare dhe Polumbarët vijojnë kërkimet për gjetjen e tij.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrathanave të ngjarjes.

Media franceze promovon bukuritë e Shqipërisë: “Një vend që ka gjithçka për të të joshur “

Shqipëria është një vend i vogël, por me bukuri të shumta, që tërheqin çdo vit miliona turistë nga e gjithë bota. E mesa duket, plazhet, malet e objektet historike e kulturore të vendit tonë i kanë ‘tërhequr’ vëmendjen edhe medias franceze ‘Franceinfo‘, që ka shkruar një artikull, duke i dhënë ‘zë’ bukurive të Shqipërisë. Duke e cilësuar vendin tonë “Tajlanda e vogël”, ‘Franceinfo’ shkruan se Shqipëria po i hapet turizmit vitet e fundit dhe se në vendin tonë ndodhen disa nga peizazhet e fundit të pashkelura mesdhetare.

Artikulli i publikuar nga ‘Franceinfo’


Shqipëria është një nga vendet më të vogla në Evropë, por tërheq çdo vit e më shumë turistë. Nga bregdeti i mrekullueshëm, te vendet historike, kjo republikë ballkanike ka gjithçka për të të joshur.

Kudo që të jeni, deti dhe malet janë në dispozicionin tuaj. Në horizont, kështjella të ngritura. Në bregdet, një përzierje të ngjyrës së gjelbër dhe asaj blu. Mirësevini në Shqipëri , një destinacion shumë i arritshëm në Evropë. Në jug të vendit të mbiquajtur “Tajlanda e vogël”, plazhi është shumë i populluar nga turistët e huaj, si disa francezë që kanë shkuar me pushime në një shtëpi idilike prej 80 metrash katrorë me një çmim midis 75 dhe 140 euro për natë.

Më shumë se 6.5 milion turistë në 2019


Në vitin 2019, Shqipëria mirëpriti më shumë se 6.5 milionë turistë, gati dyfishi i numrit të 15 viteve më parë. Për t’i akomoduar ata, hotelet po shtohen në bregdet me dhoma me çmime 50 euro për natë. Udhëtarët mund të ikin nga plazhi për të zbuluar pasuri të tjera të vendit si një qytet antik i klasifikuar si një vend i trashëgimisë së UNESCO -s, Butrinti. E mbyllur gjatë dekadave të diktaturës komuniste, Shqipëria po i hapet turizmit vitet e fundit dhe ky vend ballkanik ka disa nga peizazhet e fundit të pashkelura mesdhetare.

Sonila Meço largohet nga Ora News

Sonila Meço është larguar nga Ora News. Kjo konfirmohet nga vetë gazetarja, me anë të një statusi të gjatë. Për momentin ajo nuk thotë se ku do të shkojë dhe pse u largua nga Ora News.

Postimi i Meços

Kur i hyn më së pari gazetarisë, jetës publike dhe medias nuk mendon me gjithsej, por përqendrohesh tek fakti se ke mjetin, vëmendjen dhe aftësinë të ndikosh.


Mandej do duhet të mësosh se t’i mbijetosh këtij profesioni për atë që e ke dashur qysh në krye do të thotë të rezistosh, duke e bërë atë që thua, tregon e pasqyron më të rëndësishme se imuniteti ndaj kritikës, presioni i numrave të audiencës, sulmi i pushteteve të çdo lloji, interesat financiare të momentit të pronarëve, hallet personale dhe grackat e influencës.

Në momentin që kupton këtë je gazetar i lirë, i lirë edhe për të ikur, për t’u rikthyer, për të zgjedhur ku të vijosh të tregosh histori, realitete, të analizosh e kontribuosh pa menduar logon. Sepse sot, në suferinën teknologjike, të gjithë mund të jenë potencialisht gazetarë.

Por në ndryshim nga fillesa, mjeti nuk është më vetëm televizioni, vëmendjen e merr edhe thjesht një vezë mbi tavolinë me 27 milion pëlqime, ndërsa ndikimi ende mbahet, ai është ende i mbrojtur nga raporti i drejtë dhe i vërtetë me publikun e publiken.

Ndaj sot, me gjithë mirënjohjen për bashkëpunimin dhe mbështetjen e pronarit dhe drejtuesve për realizimin e Tempora-s në RTV Ora kam vendosur t’i jap fund prezencës sime në këtë logo televizive, ku kemi kaluar ditë të jashtëzakonshme e sfida të ethshme për të vijuar të bëj atë që kam bërë gjithmonë, gazetarí dhe media.

Duke rezistuar në dëshirën për të bërë një punë të paqme e jo thjesht një punë. Unë mbetem Sonila…siç kam dhënë prova vazhdimisht (edhe pse kam mësuar të jem ok edhe me ata/ato që kanë njohur a kanë dashur të shohin veç njërën anë të historisë në situatat kur shpesh më shumë se rrallë jam ndodhur jo për zgjedhjen time).

Dhe si Sonilë do t’ju drejtohem gjithmonë, pavarësisht logove televizive. Shihemi së shpejti…