Lëshohet në lundrim në Kroaci, jahti luksoz i pronarit të Chelseat, Roman Abramovich – kushton 500 milionë euro

Super-jahti ‘Solaris’ i pronarit të Chelseat, Roman Abramovich, në vlerë 430 milionë funte (502 milionë euro), më në fund është parë në det për herë të parë, edhe pse pronari i jahtit më të shtrenjtë privat është aktualisht në Kroaci. Anija 140 metra e gjatë e quajtur ‘Solaris’ është super jahti më i kushtueshëm i bërë ndonjëherë me porosi, me 48 kabina në kuvertë, një ekip prej 60 personash dhe hapësirë për 36 mysafirë. DailyMail raporton se Abramovich është aktualisht në Kroaci dhe ai mezi pret ta provojë jahtin e tij të ri.


E ndërtuar në Gjermani, anija kuptohet se ka përfunduar kohët e fundit provat në det dhe ka bërë lundrimet në Spanjë para se të kalonte në Kepin e Dailit në Francë. Fotografitë e para të jahtit super luksoz u kapën në një dron nga fotografi i jahteve, Julien Hubert i cili pranoi se ishte një nga jahtet më të mëdhenj që ai kishte parë ndonjëherë.

Më parë TUKO.co.ke raportoi se ‘Solaris’ do të mburret me karakteristika të jashtëzakonshme pas përfundimit të tij, duke përfshirë një pistë aeroporti dhe një pishinë.

E pajisur me dy motorë elektrikë të teknologjisë së lartë të identifikuar si Azipods, varka është pajisur me 48 kabina – të mjaftueshme për të pritur dhjetëra mysafirë dhe 60 anëtarë ekip.