“Habitet dhe Stresi” i shkruan Mark Markut pas dorëheqjes: “Truri qenka kokërr gruri…”

Një pjesë e demokratëve nuk e kanë kapërdirë dorëzimin e mandatit të deputetit nga Mark Marku dhe largimin nga strukturat e tjera të PD-së pas kritikave të forta për ish-kryeministrin Sali Berisha dhe kryetarin Lulzim Basha.Mes kritikëve është edhe Arkimed Lushaj i njohur si “Stresi”, i cili ka replikuar në postimin e Mark Markut në Facebook duke u revoltuar, pasi sipas tij është dorëzuar përballë Ramës.

“Mirditoret qe njohim ne I nderuar Mark Marku Nuk Dorzohen kurre , ne kemi mbi 30 vjet me te mirat e Te keqijat e partise prap nuk dorezohemi Dhe do jemi gjithmone krenare per kauzen tone… Mirdita te besoj kurbini lezha por jo Te dorezohesh … kam pasur rrespekt Dhe kam per ju sepse jeni njeri I zgjuar por truri qenka met vertet sa nje kokerr gruri” shkruan “Stresi”.


Ti mund të vishesh bukur, por jo si ky çift të moshuarish që po bëjnë namin në rrjetet sociale

Një çift nga Gjermania na dëshmon se plakja është po aq e lezetshme sa adoleshenca. Me stilin e tyre të patëmetë në modë, nuk është për t’u habitur se Britt Kanja dhe Günther Krabbenhöft po shkaktojnë një trazirë në internet. Çifti i të moshuarve ka grumbulluar mijëra ndjekës në rrjeteve sociale falë stilit të tyre të veçantë


Britt Kanja mund të konsiderohet si një nga gratë më me stil në Berlin. Me profesion si kërcimtare, ajo ka shëtitur në të gjithë botën. Në mesin e viteve ’80, themeloi në Berlin 90°Club, i njohur për festat e çmendura.

Britt thotë se frymëzohet nga Audrey Hepburn dhe i dizenjon vetë veshjet. Merr pjesë nëpër evente mode dhe në ditë të zakonshme, e sheh të lëvizë me skuter ose patina nëpër rrugët e Berlinit.

Britt dhe Günther ndajnë një dashuri për modën dhe, padyshim, shijen e shkëlqyeshme.


Britt thotë se i dizajnon rrobat vetë dhe se kalon shumë kohë për të zgjedhur materialet. Günther u bë viral dhe madje u quajt “Gjyshi Hipster”. Fotot e tyre janë të realizuara deri në detaje, ndërsa ata kombinohen në mënyrë perfekte me njëri-tjetrin.


FOTO/ Mbërrin në Rinas avioni i dytë me 95 Afganë

Në Aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas ka arritur aeroplani i dytë me afganët, që do të strehohen në Shqipëri. Ministria e Punëve të Jashtme bën me dije se në këtë aeroplanishin 95 afganë, ku 2 ishin foshnje qe po zbresin nga avioni i modelit Airbus A330. Ata po priten nga vetë ministrja e jashtme Olta Xhaçka, e cila ka shkuar paraprakisht në aeroportin e Rinasit, bashkë me ekipin e mjekëve dhe disa ushtarë.

Kujtojme qe Sot në orën 03:20, mbërriti në aeroportin e Rinasit aeroplani i parë me 121 qytetarë afganë, mes të cilëve 11 foshnja që janë strehuar në Durrës. 121 afganët e parë erdhën me aeroplan civil nga Tbilisi. Shqipëria do të strehojë përkohësisht 4,000 afganë deri sa ata të marrin vizën për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Europa League,short i balancuar pa përballje të forta/ Ja grupet dhe ballafaqimet e ekipeve

Shorti ishte i balancuar edhe për fazën e grupeve të Europa League. Në grupin A Olympique Lyon, Rangers, Sparta Praga dhe Brondby i Danimarkës. Francezët janë favoritja kryesore në këtë grup.

Grupi B është edhe një nga më interesantët e këtij kompeticioni pasi “përplasin brirët” Monaco, PSV Eindhoven, Real Sociedad dhe Sturm Graz.

Napolin është në grup me anglezët e Leicester City-t do të ketë si kundërshtarë edhe Spartakun e Moskës dhe Legian e Varshavës skuadër ku luajnë edhe dy ish-futbollistët e Tiranës, Muçi dhe Çelhaka.


Në grupin D bëjnë pjesë ekipe si Olympiacos, Eintracht Frankfurt, Fenerbahce dhe belgët e Antwerp.

I luftuar do të jetë kualifikimi në grupin E, ku përveç Lazio bëjnë pjesë edhe Lokomotiva e Moskës, Olympique Marseille dhe Galatasaray.

Braga, Crvena Zvezda, Ludogorets dhe Midtjylland janë në grupin F.

Ferencvaros i Myrto Uzunit do ta ketë të vështirë në grupin G me gjermanët e Bayer Leverkusen, Celtic Glasgow dhe Real Betis.

Në grupin H favoritë dukën anglezët e West Ham të cilët janë shortuar me Dinamo Zagreb, Genk dhe Rapid Viena. Ky sezon vjen me një format ndryshe. Nga 48 skuadra dhe 12 grupe që ishin më parë do të jenë vetëm 8 grupe dhe 32 skuadra.


8 ekipet që do të klasifikohen në krye të grupit kalojnë në fazën e 1/8-ave ndërsa 8 skuadrat e renditura në vendet e dyta do të përballen me 8 skuadrat që vijnë nga Champions për të përcaktuar 16 ekipet që do të marrin pjesë në raundin e 1/8-ave.

Ndeshjet e para të fazës së grupeve të këtij edicioni të Europa League do të zhvillohen në datën 16 Shtator.

Të largohet emërtimi sllav/ Ky është një tjetër qytet shqiptar pritet të ndryshojë emrin…

Pas ndryshimit të emrit të bashkisë Ura Vajgurore në bashkia Dimal, Çorovoda është nisma e radhës. Sipas një sondazhi të kryer prej drejtuesve të bashkisë së Skraparit, qytetarët e kësaj treve, intelektualët dhe e gjithë diaspora kërkon që toponimi sllav i qytetit Çorovodë (çjerrna voda – uji i zi), të zëvendësohet me qyteti Skrapar.

Pritet që nisma të kalojë në këshillin bashkiak dhe më pas të shqyrtohet në komisionet parlamentare në formën e një projektligji. Nisma do të udhëhiqet prej kryebashkiakut të Skraparit, Adriatik Mema dhe një grup gazetarësh të zonës. Bashkia Skrapar së bashku me stafin e tij kanë si synim inplementimin e disa projekteve afatgjatë në këtë bashki, ku ndër më interesantet janë rijetësimi i qytetit ilir të Orgesës në fshatin Prishtë dhe të kalasë antike të Skraparit.


Habit modelja : S’bëj dot punë normale, jam shumë s*ksi dhe provokuese/ Ja çfarë me ndodh gjatë intervistave…

Një modele ka pohuar se nuk mund të marrë një punë “normale” sepse “të jesh kaq e nxehtë” do të thotë që intervistuesit shpesh intimifikohen prej saj. Amy Kupps, 32 vjeç, kishte punuar në një shkollë duke mësuar histori për 13-14-vjeçarët, por thotë se ajo ishte e detyruar të linte kur Drejtori zbuloi se ajo gjithashtu kishte një llogari OnlyFans në lëvizje. Që atëherë, ajo është përpjekur të gjejë atë që të tjerët priren ta konsiderojnë si një punë më konvencionale.

32-vjeçarja tha:

Të qenit kaq seksi ka qenë gjithmonë një ‘problem’ për mua. Tani frikësohem për djemtë që më intervistojnë. Unë shkova për një intervistë pune në një dyqan dhe menaxheri më tha të vija në zyrën e tij. Kur u ula, ai më pa dhe u turbullua. Ai vazhdonte të më shikonte në gjoks dhe fytyrë, djersitej në mënyrë të pakontrollueshme dhe dridhej dhe nuk mund të mendonte për pyetje. Pas një farë kohe menaxheri tha se duhej të shkonte në tualet dhe kur u ngrit, kishte një fryrje të madhe në pantallonat e tij tha per LadbiblePo lëviznin në unazën e qytetit të Korçës/ FRONTEX kap familjen e emigrantëve të paligjshëm

Frontex ka kapur këtë mbrëmje një familje emigrantësh të paligjshëm në qytetin e Korçës. Familja me gjashtë anëtarë, çiftin e bashkëshortëve dhe katër fëmijët, janë kapur pak minuta më parë në unazën e qytetit. Ata ishin duke ecur nëpër qytet, kur janë konstatuar nga policia. Menjëherë pasi janë ndaluar nga shërbimet, anëtarët e familjes janë transportuar në Drejtorinë e Kufirit për veprime të mëtejshme proceduriale .


Kompleksi i ri i DRSHTRR Korçë, kushte dinjitoze për shërbimet e transportit (Foto)

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka nisur punë për kompleksin e ri të shërbimeve të transportit rrugor në Korçë. Kompleksi i ri do ofrojë kushte dinjitoze të ofrimit të shërbimeve të transportit rrugor për qarkun juglindor. Lajmi bëhet i ditur nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, e cila informon se vijon me ritëm puna në kantieret e transformimit të DRSHTRR Korçë në një kompleks të ri e në kushte dinjitoze të ofrimit të shërbimeve të transportit rrugor për qarkun juglindor.

Kushte optimale pune dhe sigurie shërbimi, infrastrukturë tërësisht e re, në standarde për qytetarët, punonjësit dhe arkivat, monitorimin dhe gjithë proceset e testimit dhe certifikimeve”, thuhet në njoftimin e DPSHTRR-së.


Pas avionit të parë me 121 Afganë, sot nisen për Shqipëri dy avionë të tjerë

Dy avionë të tjerë me shtetas afganë do të mbërrijnë mbrëmjen e sotme në Shqipëri. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Jashtme, e cila njofton se avioni i parë nga Kabuli pritet të mbërrijë pak para mesnatës e pas tij edhe avioni i dytë.

Gjatë mbrëmjes së sotme priten të mbërrijnë në Tiranë dy fluturime të tjera me qytetarë afganë. Avioni i parë nga Kabuli pritet të mbërrijë pak para mesnatës e pas tij edhe avioni i dytë. Pasagjerët do të priten në pistë nga Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka. Me uljen në pistën e Rinasit do ju bëhen me dije detaje të tjera”, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Kujtojme qe Afganët e evakuuar nga vendi i tyre janë njerëz që i kanë shërbyer qeverisë amerikane, ndërsa pas marrjes së pushtetit nga talebanët ju rrezikohet jeta


Studimi /Nuk janë as kolla dhe as ethet, zbulohet simptoma kryesore e Covid-19

Është zbuluar një simptomë e Covidit si treguesi më i besueshëm që ju jeni të infektuar dhe nuk është një kollë e vazhdueshme ose ethe e lartë, thonë ekspertët. Studiuesit nga studimi i aplikacionit ZOE Covid në King’s College London, kanë gjetur mënyrën më të sigurt për të zbuluar nëse jeni pozitiv dhe ajo është humbja e shijes ose erës.


Dikush që ka këto dy simptoma, ka 17 herë më shumë gjasa të ketë kontraktuar koronavirus sesa dikush pa të, pohon ekipi. Në fillim të pandemisë, aplikacioni përdori raporte simptomash dhe teste nga miliona kontribues për të konfirmuar anosminë (humbjen e nuhatjes), ethet dhe kollët mund të parashikonin që dikush kishte virusin edhe pa u testuar.

Humbja e nuhatjes ose humbja e shijes ka qenë vazhdimisht parashikuesi më i fortë i një infeksioni Covid në të gjitha platformat, rajonet dhe popullatat.

“Për më tepër, humbja e nuhatjes ose e shijes mbeti parashikuesi më i mirë i një rezultati pozitiv të testit pavarësisht nga mosha, gjinia ose ashpërsia e një personi. Sidoqoftë, analiza e ekipit gjithashtu tregoi se të kesh një temperaturë të lartë (ethe) dhe simptoma të mushkërive si gulçim ose kollitje ishin gjithashtu të lidhura fort me Covid-19.


Gjetjet tona konfirmojnë se humbja e erës është një parashikues i fortë i një infeksioni. Falë këtyre gjetjeve, anosmia u shtua në listën e simptomave zyrtare për të marrë një test PCR së bashku me kollën dhe ethet”, thuhej në një deklaratë të ZOE.

Rezultatet e studimit janë në një punim të publikuar në Lancet Digital Health.

Turisti italian befasohet nga Korça, gjatë vizitës në qytet :”Surprizë e madhe”,kjo është Shqipëria që nuk prisja të shihja”

Gjatë këtij sezoni turistik, rrugët e Shqipërisë janë mbushur me turistë nga e gjithë bota. Bukuria e natyrës, çmimet e lira, promovimi i vendit dhe mungesa e kufizimeve anti Covid kanë tërhequr mijëra shtetas të huaj. Shumë prej tyre, vijnë në Shqipëri për herë të parë, por jo të fundit. I tillë është rasti i një turisti Italian, që ka ardhur në Korçë. Fabiano e ka ndarë eksperiencën e tij në rrjetet social, ku nuk e ka fshehur habinë. “

Djema, kjo është surprizë e madhe”, thotë ai.

Erdha në Korçë, qytet në juglindje të Shqipërisë, në kufi me Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Korça është një nga qytetet më të mëdha në vend. Është shumë pastër këtu. Kjo është Shqipëria që nuk prisja të shihja”.


INSTAT llogariti se deri në fund të korrikut kanë hyrë në vend mbi 2.8 milionë vizitorë të huaj, duke iu përafruar niveleve të vitit 2019-të./topchannel/

COVID-19, në Greqi /Mbi 3.000 të infektuar ,22 viktima në 24 orë

Covid duket se po i jep shenjat e valës së katërt në Greqi, pasi ka pasur shifra të larta të infektimeve dhe viktimave. Gjatë 24 orëve të fundit, kanë rezultuar 3,076 raste të reja dhe 22 jetë të humbura nga Covid-19. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve të fundit, 217 raste konsiderohen të kenë lidhje me udhëtimet jashtë vendit ndërsa rreth 1,794 të tjerë janë infektuar nga të tjerë që janë pozitivë me Covid.

Numri i pacientëve që ndodhen në intubim është 337. Pjesa më e madhe e tyre janë meshkuj, ndërsa mosha mesatare e pacientëve të shtruar është 64 vjec. Numri i përgjithshëm i rasteve është 576,672 nga të cilët 51.1% janë meshkuj. Ndërsa që nga shpërthimi i pandemisë, kanë humbur jetën 13,561 persona në total nga covid.


Zyrtarisht tek Manchester United! Ronaldo mesazh lamtumire : “I kam dhënë zemrën dhe shpirtin tim Juves ,gjithmone do ta dua qytetin …”

Cristiano Ronaldo është zyrtarisht pjesë e skuadrës së Manchester United. Sulmuesi portugez ka nënshkruar dtën e sotme marrëveshjen me Manchester United, duke u larguar përfundimisht nga ekipi italian Juventues. Ishte vetë klubi anglez që njoftoi rikthimin në Old Trafford të Ronaldo-s. Sipas shtypit anglez, 36-vjeçari Portugez do të nënshkruajë për dy sezone, duke u rikthyer në shtëpinë e vjetër, “Old Trafford”, ku shënoi 118 gola në 292 ndeshje.


Cr7 do t’i nënshtrohet një ekzaminimi mjekësor në Lisbonë, qyteti në të cilin ka udhëtuar këtë të premte pasi u largua nga Torino me një avion privat.Ndërsa Ronaldo e ka konfirmuar dhe vete largimin nga Juve, përmes një deklarate prekëse drejtuar tifozëve bardhezi.

Sot largohem nga një klub i mrekullueshem, më i madh në Itali dhe padyshim një nga më të mëdhenjtë në të gjithë Europën. Unë dhashë zemrën dhe shpirtin tim për Juventusin dhe do e dua gjithmonë qytetin e Torinos deri në ditët e mia të fundit. Tifozët e Juventusit më kanë respektuar gjithmonë dhe unë u përpoqa të jua ktheja respektin duke luftuar për ta në çdo ndeshje, çdo sezon, çdo kompeticion. Në fund, të gjithë mund të shikojmë mbrapa dhe të kuptojmë se arritëm gjëra të mëdha, jo vetëm gjithçka që deshëm, por shkruam edhe edhe një histori të bukur së bashku.Unë do të jem gjithmonë njëri nga ju. Ju jeni tashmë pjesë e historisë ssime, ashtu siç edhe unë jam pjesë e historisë suaj. Itali, Juve, Torino, tifozët bardhezi, ju do të jeni gjithmonë në zemrën time”, shkruan Ronaldo në një postim në Instagram.

Champions League ,Klopp: “Qesha me të madhe për shortin, me Milanin duel historik”

Jurgen Klopp, trajneri i Liverpool, pasi mësoi se do të jetë në një grup me Atletico Madrid, Porto e Milan, ka folur për faqen e klubit në lidhje me shortin e Champions League.“

Qesha të them të drejtën, madje më zë të lartë sepse është një grup shumë i fortë pa asnjë diksutim. Është Champions League dhe duhet të luash ndaj më të mirëve në Euripë. Padyshim disa prej tyre janë në grupin tonë. Kemi luajtur shpesh kundër Porto, kështu që ata po na presin. Kemi një llogari disi të hapur me Atletico Madrid, kurse me Milanin është një duel historik. Kështu që mendoj se tifozët tanë mezi i presin këto ndeshje.“, tha Klopp.

Ne kemi një ekip të mirë, kushdo që luan. Nuk mendojmë se kush do të luajë në Champions dhe kush do të luajë në kampionat. Ne gjithmonë do mundohemi të hedhim në fushë ekipin më të mirë. Duke parë shortin nuk kam menduar për rrotacionin, por të luaj këto ndeshje që na ka rezervuar shorti”, tha trajneri gjerman mes të tjerash.


Aty ku Mark Marku ka të drejtë dhe ajo që nuk mundet ta thotë: “PD e ka përmbyllur misionin e saj”

Nga Andi Bushati

Mark Marku i është shtuar sot përfundimisht listës së gjatë të atyre që e përshkruajnë PD-në me notat më të errëta dhe në ditën e saj më të zezë. Po të qëmtosh me vëmendje argumentat e rendituara në dorëheqjen e tij si deputet, gjendja duket katastrofale. Një parti e atrofizuar, që s’ështv në gjendje të reagojë ndaj masakrës që u organizua kundër saj, që s’ka asnjë plan për të ardhmen, që nuk di ku do të shkojë, meraku i vetëm i së cilës është të kryej formalitetet e zgjedhjes së drejtuesve dhe të përpiqet të gënjejë militantët dhe shoqërinë për rolin e vet të vërtetë.


Në një kuptim, këto kritika nuk janë as një risi dhe as një çudi. Shtypi dhe ekranet tona janë përditë të stërmbushura me një pjesë të këtyre akuzave ndaj opozitës, ashtu sikurse ndodh rëndom në çdo regjim autoritar. Pra Marku bashkohet me të gjithë propogandistët pro Edi Ramës, që vizatojnë një Bashë kukull të Berishës, të pa aftë për aksion, manjak në mashtrime për të fshehur realitetin e gjërave, gjumash kur vjen puna për akte të forta, për të cilat nuk ka as plan dhe as projekt.

Por ama, duhet nënvizuar qartë që, ndonëse këto lloj argumentash ngjajnë në formë, mes tyre qëndon i hapur një hendek i madh. Pjesa më e madhe e kritikave ndaj Bashës bëhen me qëllimin hileqar për të zgjatur pushtetin e Ramës, ndërsa ajo e Mark Markut ngre në thelb një shqetësim të kundërt: nëse Basha ka forcën, vullnetin, moralin, vizionin dhe kurajon për ti shpëtuar shqiptarët nga ky regjim kleptokratik.

Pra ndryshe nga sharjet e e lakejve të pushtetit, meraku i tashmë ish deputetit të PD-së, niset nga premisa e një shoqërie më normale dhe i një Shqipërie më të mirë. Pikërisht për këtë ai meriton vëmendje, diskutim serioz dhe hapjen e një debati për qorrsokakun ku po e shpinen opozitarizmin një grusht sharlatanësh pa gjak, pa ngjyrë dhe pa nder.


Argumentat e largimit nga forumet e PD janë tronditëse. Ato përshkruajnë një parti të tredhur për të reaguar, të pa aftë për të protestuar, të shndërruar në mburojë për aferat e liderëve të saj, një PD ku njerëzit kanë frikë të thonë mendimin e tyre, një aparat të burokratizuar, që po degradon përditë e më shumë në një dekor të thjeshtë të qeverisë rilindase.

Nisur nga konstatimi i këtyre njollave, ai është larguar nga forumet e PD, duke besuar se beteja kundër regjimit të rilindjes bëhet më mirë jashtë mureve dhe barierave të opozitës zyrtare. E këtu qëndron thelbi i problemit që ka hapur me forcë largimi i një prej të paktëve deputetë që arriti të fitojë në zgjedhjet e 25 prillit: A është në gjendje PD e Bashës të marrë mbi supe barrën e opozitarizmit në këtë vend? A mund të shërbejë dot ajo për të mbrojtur numrin e pallogaritshëm të të shtypurve prej regjimit (të papunë, minatorë, qytetarë me prona të grabitura, viktima të krimit dhe atyre që nuk gjejnë drejtësi në gjykata)? A përbën ajo qoftë dhe një shpresë minimale për një shoqëri më të mirë? A vazhdon të gëlojë brenda saj idealizmi i një ndryshimi pozitiv?

Ndoshta për nostalgji, ndoshta për një lloj përkatësie të pakonsumuar, Mark Marku nuk i shkon të vërtetës deri në fund, por me aktin e largimit dhe me konstatimet që ka bërë, ai nuk na lë dilema: PD është një parti që e ka mbyllur ciklin e saj. Në gjithçka ajo është bërë njësoj si rilindja, vetëm më e dobët në fuqi, më e varfër në para dhe më e pa mbështetur nga krimi. Jo më kot, pak kohë më parë, studiuesi dhe kritiku i iluminuar, Aurel Plasari hidhte idenë e përmbylljes së misionit të saj duke e përmbledhur në shprehjen “ta mbyllë dyqanin”. Ndoshta PD kaq e pati takatin dhe këtej e tutje mund ti bëjë vetëm keq Shqipërisë. Duke luajtur rolin e një opozite të pa aftë dhe fallco, ajo vetëm ndihmon regjimin dhe vret shpresat e krijimit të shpejtë të një kundërshtie reale kundër tij. E në këtë pikë më mir të shkrihet sesa të vazhdojë një zvarritje që na tërheq pas edhe ne të tjerët.

Ky është, në fakt, mesazhi real i alarmit që dëgjuam sot, ndonëse klithësi i tij nuk preferoi ta artikulonte kaq vrazhdë.