Nesër fillon edicioni i tetë i ‘KokoFest’ në Korçë

Këtë vit Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë “KOKO FEST” vjen me edicionin e tij të 8-të. Teatri lokal “Andon .Z .Çajupi” në Korçë mirëpret zhvillimin e këtij eventi nga data 29 gusht deri më 4 shtator, një organizim nga “Qendra Kulturore Vangjush Mio” dhe Teatri i Korçës


Premiera e komedisë së suksesshme “Vdis duke qeshur” do të çelë natën e parë të Festivalit Mbarëkombëtar të Komedisë. Blerta Belliu, drejtore e Qendrës Kulturore “Vangjush Mio” e cila është njëherësh edhe organizatorja e këtij eventi shrehet se “përzgjedhja nuk ka qenë e lehtë, por është bërë duke pasur parasysh shfaqje të suksesshme”.

Puna ka qenë e vështirë, sepse për shkak të pandemisë shumë teatro nuk kanë zhvilluar aktivitet. Ka pasur vështirësi për të përzgjedhur trupa të mira dhe shfaqje cilësore, aq më tepër dhe në zhanrin e komedisë pasi për dy vjet shfaqet janë mbajtur on-line”, u shpreh ajo.

Për shkak të pandemisë edicioni i 7 u organizua në ambiente të jashtme, ndërsa këtë vit është menduar që shfaqjet e përzgjedhura të zhvillohen në ambjente të brendshme të teatrit duke respektuar të gjitha rregullt ndaj pandemisë duke patur një publik të redukuar.

Aktorët si Ndriçim Xhepa, aktorja Eva Alikaj, regjisori Qëndrim Rijani, etj do të jenë pjesë e jurisë prestigjioze për të ndarë çmimet. /atsh/


Dita e parë e afganëve në Tiranë/ Nuk “humbin” kohë, dalin shëtitje në Qytet Studenti (Foto)

Qyteti Studenti ka nisur të popullohet me banorët më rinj që janë 154 shtetas afgan mbërritur në vendin tonë mëngjesin e kësaj të shtune.Ata janë vendosur në godinat 11-12 në mënyrë që të kenë afër menzën dhe qendrën shëndetësore.
Ata shihen duke shëtitur në “Qytet Studenti”, në zonën që për ta është shndërruar tashmë si një shtëpi e dytë. Gratë të veshura me veshjen e tyre karakteristike, me shami dhe me maska mbrojtëse anti-covid lëvizin grupe-grupe, ndërsa më të gëzuarit janë fëmijët. Shëtitja e tyre tërheq jo pak vëmendjen e vendasve, ndërkohë që në zonë ka edhe një numër të lartë të efektivëve të policisë.

Pordhac dhe arrogant/ Julian Deda “shpërthen” ndaj Mark Markun pas dorëheqjes…

Aktori dhe anëtari i PD Julian Deda sulmon profesorin Mark Marku, pas dorëheqjes së këtij të fundit nga mandati i deputetit. Në një postim në rrjetet sociale, aktori i cilëson si pordhacë dhe arrogantë ata të cilët japin dorëheqje pa dhënë akoma asnjë kontribut (referuar dorëheqjes së Marku), duke shtuar më tej se me veprimin e tyre tregojnë mosrespekt ndaj atyre që u besuan votën.

Postimi i plotë i Julian Dedës:


Keta qe japin doreheqjen nga deputetlleku pa dhene akoma asnje kontribut ne kete drejtim, me duken jo vetem pordhace dhe arrogante, por tregojne edhe nje mos-respekt per ata qe i dhane voten duke e shperfillur vullnetin e qytetareve. Pra jane mbi 5000 vota personale, ca ne Lezhe, ca ne Tirane, te hedhura ne kosh te plehrave dhe kjo nuk eshte aspak normale.

Eshte tamam si te besh nje dasme, te therrasesh gjithe fisin tend dhe te gruas, ti besh ata te harxhojne nje hale me lek per te te bere dhurata dhe te nesermen te divorcohesh me pretekstin se nusja, me te cilen re ne dashuri, papritur u be njeri i keq direkt pas dasmes.

P.s. Nuk me interesojne fare arsyet se pse e kane marre kete vendim, mund te kene te drejte ose jo, kjo eshte ceshtje tjeter.

Artur Zheji: Të gjithë kundër Lulzim Bashës! Pse?!

Nga Artur ZHEJI

Janë krijuar dy Shumica në Shqipëri.

Janë krijuar dy Shumica në Shqipëri.

Shumica e Parë, është padyshim kundër teprisë së pushtetit të Qeverisë dhe të qeveribërësve.

Shumica e Dytë, po krijohet trasversalisht: kundër Lulzim Bashës.


Duke analizuar pa paragjykime, teza kryesore kundër Bashës është: “As nuk di dhe as nuk do, të fitojë! E pra Basha duhet të ikë, dikush tjetër e mund këtë Shumicë që na qeveris… e bla, bla, bla…”

Ja të themi se iku Basha, e la Partinë Demokratike, në duart e demokratëve, sipas kritikëve të ashpër: “demokratësve të çliruar nga Hija e Bashës!”

E pastaj çfarë ndodh, si vjen Fitorja?!

Askush nuk ka asnjë përgjigje serioze, që të peshojë politikisht dhe të jetë e strukturuar nga ana organizative, step by step.

Skenari më i mundshëm pas largimit të Lulëzim Bashës, do të ishte, hiç më pak sesa: Shkërmoqja e Partisë Demokratike.


Fillimi i Luftës për “kapjen” e postit të Kryetarit, një betejë e “përgjakshme” dhe pa arbitrazh (përveç ndërhyrjes së Doktorit dhe berishizimit të ri të partisë …)
Lufta për kryesimin e Partisë Demokratike, do të vijonte gjatë dhe përkundrejt PS, plagët në trupin e PD, do ishin gjithmonë e më të thella, fraksionet do ishin gjithmonë e më të shitëshme, ashtu si edhe ndodhi në prag të Zgjedhjeve të 25 Prillit 2021, me së paku 4 fraksione të djathta, që konkuruan për të kafshuar vota (dhe kafshuan realisht) nga ish Partia e tyre, Partia Demokratike…

Të kërkosh sot dhe në këto kushte “largimin” e Bashës, do të thotë të çosh ujë në mullirin e Mullixhiut veshur me rozë dhe pink. Do të thotë të çash Partinë Demokratike dhe më pas, kuptohet, të falësh mandatin e katërt për Partinë Socialiste të Ramës…

Është pra Lulzim Basha, më i miri në fushë?

Shikoni votat që mblodhi. Mbani shënim kush e prishi mbledhjen e korrikut të kaluar, që në mënyrë absurde përjashtoi koalicionet parazgjedhore.

Askush paraprakisht nuk e besonte këtë rezultat që Basha morri më 25 Prill 2021.
Zvjerdhjen e sinqertë të Ramës besoj e mbani mend me 25 në darkë, para se të fillontë operacioni masiv “fletët e pavlefshme!”, që deformoi rezultatin në balancat e veta më thelbësore!

Pff! Pse duhet ti kujtojmë këto? Sepse i harroni, me apo padashje, se kush është objektivi juaj i vërtetë politik: O Ju anti-Bashistë të shumtë, që keni mbirë si kërpudha pas shiut!

Pyetje. Po shiun kush e porositi, që vaditi farat e kërpudhave në dilemë?

Bah! Fabul pa kuptim. Thjesht emocione, relacione dhe tranzitim interesash…/ 360grade.al

Artan Lame në Pogradec: “Përfundon procesi i regjistrimit fillestar të pasurive, i hapet rrugë legalizimeve dhe certifikimit të objekteve

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Artan Lame ka lajmëruar përfundimin e procesit të regjistrimit fillestar në fshatin Blacë, zona kadastrale 1208, Pogradec. Me përfundimin e kësaj zone kadastrale sipas Lames, Pogradeci përfundon procesin e regjistrimit fillestar të pasurive në të gjitha zonat kadastrale të saj ku përfshihen 73 zona kadastrale dhe 8 Njësi Administrative.

Lame tha se në bashkëpunim me Bashkinë e Pogradecit, Kadastra ka bërë të mundur të përfundojë këtë proces për ti hapur rrugën procesit të legalizimit dhe certifikimit të objekteve para viteve 91 si dhe objektet e reja të ndërtuara në këto 30 vjet. Janë 2919 pasuri në total, toka bujqësore që presin të pajisen me certifikatë pronësie pasi fermerët të kenë aplikuar për tu pajisur me certifikatën e pronësisë së tokës së përfituar me ligjin 7501.


Botërori “Katar 2022” /Edy Reja zbardh listën listën për tre kualifikueset e shtatorit…

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, ka bërë publike listën e futbollistëve të grumbulluar, për 3 ndeshjet që do të zhvillohen në muajin shtator, transfertën polake dhe dy ndeshjet në Elbasan ndaj Hungarisë dhe San Marinos. Lista është e përbërë nga 27 lojtarë, ndërkohë që mes risive janë debutuesi Ernest Muçi, i cili vjen nga Kombëtarja U-21, teksa ndryshe nga miqësoret e qershorit rikthehet në listë 18 vjecari nga Roskoveci Ramen Çepele si dhe Mario Mitaj, Enis Çokaj dhe Armando Broja.


Nuk mungojne edhe te perhershmit, mesfushoret fierake, Odise Roshi dhe Keidi Bare

Gjithashtu vlen të theksohet se në Kombëtare është rikthyer edhe Enea Mihaj, i cili aktivizohete te PAOK-u në Greqi. Mbrojtësi mungoi për një kohë të gjatë, për shkak të dëmtimit.

Kombëtarja do të nisë grumbullimin të dielën e 29 gushtit me lojtarët që do të bashkohen me stafin në Varshavë. Lojtarët që janë të impenjuar me klubin të dielën do të mbërrijnë në kampin kuqezi të hënën.


Këtë fundjavë ose kurrë”/ Real Madrid ultimatum Parisit për Mbappe

Këtë fundjavë ose asnjëherë”, ky është ultimatumi, që Real Madrid i ka vendosur PSG për transferimin e Kylian Mbappe. Në Paris prej dy ditësh ka mbërritur një ofertë prej 180 milionë eurove, pasi 160 milionët e parë u refuzuan.Dje Leonardo la të kuptonte se do më shumë për Mbappe, kur u shpreh se situata është e njëjtë, siç u shpjegua në intervistën për mediet disa ditë më parë. Ata presin një ofertë edhe më të lartë, por në Madrid lëvizin ndryshe.

Le Parisien bën me dije se Leonardos dhe Al Khelaifit i është bërë e qartë se nëse marrëveshja për Mbappe nuk mbyllet deri nesër, atëherë nuk ndodhë më.

Të hënën Mbappe shkon në grumbullim me Francën dhe e bën më të vështirë kalimin e mundshëm në Madrid kur kanë mbetur edhe 3 ditë nga fundi i merkatos. Gjithsesi, trajneri Deschamps ka treguar se do ishte i gatshëm ta lironte Mbappe në rast se do firmosë me Realin.


Furgoni përfundoi ne greminë në Muzinë/ Çifti i bashkëshorteve u gjetën të përqafuar (FOTO)

Drita dhe Fiqiri Koçari, çifti i të moshuarve që humbën jetë nga aksidenti tragjik në Qafë Muzinë tre ditë më parë, ishin nisur nga Skrapari për të bërë pushimet në Sarandë. Furgoni me të cilin ata udhëtonin u përplas me një fuoristradë dhe doli nga rruga. Fatkeqësisht, çifti i të moshuarve, respektivisht 72 dhe 77 vjeç, humbën jetën bashkë me 3 persona të tjerë. Pushimet në Sarandë për ku ata ishin nisur, mbetën në kthesat fatkeqe të Qafë Muzinës, aty ku dhe u ndërpre në mes jeta e Drita dhe Fiqiri Koçarit.

Historia bëhet edhe më e trishtë, teksa mësohen detaje të reja. Nga grupi i zjarrfikësve që mbërritën në vendngjarje pasditen e 26 gushtit 2021, burrë e grua janë gjetur të përqafuar në një nga sediljet e fugronit më të cilin po udhëtonin. Prej 55 vjetësh ata ishin të martuar dhe tre fëmijë, 2 djem dhe 1 vajzë.


E trishtë /Covid i merr jetën 20-vjeçares, një javë më parë i vdiq edhe i ati

Tragjik ka rezultuar fati i një 20-vjeçareje nga Gjakova, e cila humbi jetën sot nga koronavirusi. Ajo prej 4 ditësh ishte duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare. Tragjedia thellohet edhe më tej për familjen e Rumejsa Hoxhës, e cila pak ditë më parë humbi edhe babain e saj nga COVID-19


Lajmin e ka konfirmuar mjekja Agreta Gecaj-Gashi. “Ajo ka ndërruar jetë në Intensiven COVID. Ishte duke u trajtuar prej katër ditësh. Babai i saj në bazë të informacioneve që kemi ne, ka qenë i shtruar në Gjakovë dhe ka vdekur disa ditë më herët”, u shpreh ajo.

Mjekja theksoi se 20-vjeçarja nga Gjakova nuk ka qenë e vaksinuar. Njoftimin për vdekjen e 20-vjeçares e kanë bërë të ditur edhe familjar të saj përmes rrjeteve sociale, ku kanë njoftuar se varrimi i saj do të bëhet sot. Varianti Delta i COVID-19 është duke i prekur më së shumti moshat e reja. Thirrje për vaksinim po bëhen vazhdimisht, ndërkaq më së shumti po raportohet se janë duke u infektuar moshat nga 20 deri në 29 vjeç.


Boboshtica braktiset, fshati me shtëpi të reja por bosh/ “A do na kthehen fëmijët ?!

Çatitë e kuqe, tregojnë se në Boboshticë të Korçës, shtëpitë janë të reja ose të rikonstruktuara së fundmi.
Por veç atyre që janë kthyer në bujtina e taverna, të tjerat nuk kanë gjallëri. Vetëm në disa ka njerëz, e tjerat qëndrojnë të kyçura pjesën më të madhe të vitit.

“Ja ne pleqtë jemi.”
Në 3 dekada liri lëvizje, banorët janë larguar në masë.


Në Boboshticë kanë mbetur kryesisht të moshuar.
“Tani që erdhi demokracia ikën se nuk kanë punë. Për punë ikën se vendi është shumë i mirë.”

“Këtu janë tani rreth 240 pleq. Tani a do kthehen të rinjtë nuk e di.”
“Të gjithë të rinjtë që kanë ikur janë inteligjentë.”

Një pjesë i shohin bijtë e nipërit vetëm në ditë të shënuara, pasi prej vitesh jetojnë e punojnë në vende të huaja.

“Të gjitha të mirat i ka, afër qytetit. Jemi kënaqur.”
Banorët e mbetur kujtojnë ditët kur fshati gëlonte nga të rinjtë, që siç thonë u larguan për një jetë më të mirë dhe nuk dinë ta thonë nëse do të kthehen sërish një ditë.

Ndaj u mbetet të jetojnë me historinë.
“Boboshtia është një fshat shumë i bekuar se ka qenë i ndërtuar në këtë mënyrë që ka rreth 1 mijë rrënjë mana, ka shumë kaçka, ka ujë 24 orë dhe është një fshat i pastër. Është një fshat që ka 8 Kisha, ka 5-6 taverna, që vijnë nga të gjitha rrethet këtu.”

Largimi i të rinjve është një fenomen i shtrirë në të gjithë vendin nga i cili nuk kanë shpëtuar as zonat me potenciale turistike si Boboshtica/ Ora News/