Aksident, makina bie nga disa metra lartësi, 2 të plagosur

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme afër hyrjes së Parkut të Dajtit, ku një makinë ka humbur kontrollin dhe ka rënë nga disa metër lartësi. Për pasojë janë plagosur drejtuesi i mjetit A.LL, 33 vjeç dhe pasagjerja në mjet shtetasja J. J., 22 vjeçe, të cilët ndodhen në spital, nën kujdesin e mjekëve, paraprakisht jashtë rrezikut për jetën.

Më datë 29.08.2021, rreth orës 17:10, afër hyrjes së Parkut të Dajtit, shtetasi A. Ll., 33 vjeç, ka humbur kontrollin e mjetit, duke dalë nga rruga. Si pasojë është dëmtuar drejtuesi i mjetit dhe pasagjerja në mjet shtetasja J. J., 22 vjeçe, të cilët ndodhen në spital, nën kujdesin e mjekëve, paraprakisht jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të aksidentit”, njofton policia.


Vjehrra i thoshte kam punuar në SHIK dhe di çdo gjë për ty, nusja tenton vetëvrasjen

Ajo është 29 vjeçe. Ajo 71. Që ditën e parë që u takuan nuk u pëlqyen. Por sidomos kur nusja e re shkeli në shtëpinë e re. Grindjet mes tyre kanë kulmuar me reagime nga më të pabesueshmet, që nga paralajmërimi se vjehrra kishte punuar në SHIK dhe dinte çdo gjë nga e kaluara e vajzës.

Në një rast, e moshuara i ka drejtuar armën me urdhërin ”nëse nuk largohesh nga kjo shtëpi do ta shkrep”, kurse më pas, teksa e reja nuk po mbetej shtatzënë ajo i thoshte – ke tre muaj afat, po nuk re me barrë do të përzë.


Në një moment vajza është dorëzuar dhe ka kërkuar ndihmën e familjes së vajzërisë, por e moshuara i ka nxjerrë jashtë, duke u kujtuar se “kjo është shtëpia ime, di unë ç’bëj këtu”.

Vila ku jeton çifti, është kthyer në një vatër grindjesh mes dy grave dhe secila ka zgjedhur të jetojë në kate të ndara, por sërish takimet e tyre në koridor dhe në oborr shoqëroheshin me akuza të rënda, mbasi e moshuara e cila pretendonte se dinte çdo gjë, pasi kishte lidhje në SHIK, ulërinte, “nuk zgjohet k…., po i ujis unë lulet. Më ka ardhur nusja nga semafori”.

Deri ditën kur nusja e re, sipas burimeve të GazetaSi.al, e cila kishte vendosur të bashkëjetonte me djalin e saj, është dorëzuar dhe kjo ndodhi në muajin qershor, kur në krye të një viti martesë dhe ende s’kishte mbetur shtatzanë siç kërkonte vjehrra, ajo nuk i duroi më dot akuzat “kam nuse shterpë”.


Sipas burimeve të sigurta policore të GazetaSi.al pranë komisariatit numër 6, në konflikt e sipër, gruaja e re në bashkejetesë dhe ende e pacelebruar, pasi njoftoi të dashurin, “eja se do v ras veten”, mori një kabëll dhe me të tentoi.

Fatmirësisht ndërhyrja ishte e shpejtë dhe në kohë, por kur e reja doli nga vështirësia për jetën, dëshmia e saj nga spitali ishte në kufijtë e të pabasuesshmes, se deri ku të çon urrejtja.

“E ndërmora këtë veprim për t’i dhënë fund jetës, – tha gruaja me inicialet N.K, – pasi d huna psikologjike u bë e padurueshme, presioni psikologjik ishte sistematik prej saj dhe nëna e bashkëjetuesit ishte e vendosur të mos dorëzohej. Mora telin si kabëll nga veglat e punës së partnerit dhe me të tentova të vetv arem në banesë. Njoftova bashkëjetuesin, i cili kishte marrë në telefon të afërmit që jetojnë fare pranë nesh dhe ata më shpëtuan“.

Policia tregon se banesa e pajisur me kamera sigurie, tregon lëvizjet e çorientuara të gruas që lëviz në oborr e më pas kur ajo tenton të vetvaret.


Policia përshkruan për GazetaSi.al.

“Ajo ngjitet me një si litar në dorë në verandën e banesës, në dorën tjetër ka një stol, shtrëngon litarin, pastaj duket në kamera e çorientuar, duke folur në telefon”.

Në dukje, sipas policisë, dikush e merr në telefon dhe gruaja shfaqet e revoltuar, duke folur në telefon, herë pas here i ul duart poshtë dhe lëviz rreth e rrotull stolit.Në pamje, sipas burimeve të policisë, gruaja ngjitet drejt stolit, por aty ndërhyn një efektiv policie, i cili e ndihmon duke shmangur pasojën për jetën.

“Gruaja duket e tensionuar dhe qan”, – shkruan oficeri i policisë, që ndërkohë nuk harron të evidentojë se askund nuk duket anëtarja tjetër e familjes, e moshuara që është kundërshtare e lidhjes së çiftit.

Policia deklaron se nga këqyrja, 29-vjeçares i konstatohet ngjyra mavi e lënë nga litari përreth qafës. “Kam një vit që kur vendosëm që të bashkëjetonim që shkova në atë shtëpi. Ajo vetëm më fyen, gjen çdo rast dhe mundësi. Më ka qëlluar me sende të forta dhe në dhjetor 2020 më drejtoi a utomatikun, duke më k ërcënuar se nëse nuk ikja prej andej, do më v riste. Ditën e fundit, gjendja u përkeqësua, mbasi më k ërcënoi se do më v riste dhe situata u rëndua, mbasi mora vesh që ajo kishte porositur një të afërm të fisit për t’më v rarë dhe për këtë gjë njoftova bashkëshortin”.

Por të renë, e ka qetësuar në telefon i dashuri, i cili ka thënë mos t’ia vinte re e mos ta dëgjonte, mbasi e ëma ishte e moshuar dhe nuk duhej të mërzitej me të.Por pak çaste pas kësaj telefonate, e moshuara ka dalë në oborr dhe e ka kërcënuar sërisht “do ta marr jetën pak e nga pak, më mirë v rit veten”.


“Ndodhur në këto kushte, ajo është bindur se nuk kishte asnjë zgjidhje tjetër ndaj dhe është rënduar psikogjikisht”, shkruan policia sipas burimeve të GazetaSi.al.

“Ndonëse i riu është munduar që ta qetësojë gjendjen midis tyre, ai nuk ia ka dalë, edhe pse shumë herë ka qenë i pranishëm në debate dhe k ërcënime”, – thuhet më tej në dosjen që iu tregua GazetaSi.al.

I ndodhur mes dy zjarresh, nga njëra anë e ëma dhe nga ana tjetër e dashura, i riu thotë në polici se kishte dijeni për situatën, por ka shpresuar se të dyja ato do ta gjenin gjuhën dhe se do të mirëkuptoheshin.

“Jam munduar që t’i qetësoj dhe kam shpresuar se gjërat do bëheshin më mirë. Por ato nuk pëlqeheshin. Në lidhje me pretendimin se mamaja ka porositur një të afërm nga Lezha për ta v rarë gruan time, them që ajo është keqkuptuar, mbasi i afërmi erdhi për vizitë familjare dhe mandej u largua”, – deklaron nga ana e tij shtetasi N., identiteti i të cilit nuk publikohet nga GazetaSi.al, për shkak të ndjeshmërisë që ka çështja.

Burimet e GazetaSi.al, sqaruan ekskluzivisht, se e moshuara nuk është a rrestuar për shkak të moshës së thyer, e megjithatë, ndaj saj është ngritur nga policia akuza e d hunës në familje dhe shkaktimi i vetv rasjes. Ajo justifikohet.


Vjehrra

“Nuk kam pasur asnjëherë mardhënie të mira me nusen, mbasi e kam kuptuar që ajo ka plan t’më përzërë nga shtëpia. Nuk më do, nuk do të jetoj me ta. Në lidhje me a rmën që pretendon nusja, e kemi me leje. Ndërsa dua të them se nuk kam unë probleme mendore, por nusja, që kur e kapi Covidi nuk është mirë mendërisht dhe ajo merr trajtim për tensionin”.

Dëshmia e nuses

Por nusja insiston se vjehrra, sapo ajo mbërriti në shtëpi, i tha “mblidhe mendjen dhe rri mirë se unë kam punuar në SHIK dhe di çdo gjë”.

Insistimit të policisë se çfarë kishte nënkuptuar e moshuara me këtë fjali, e reja e interpreton.

Nusja: Sipas saj, duhet të mblidhja mendjen e të sillesha sa më mirë dhe se çdo që kisha bërë sipas saj, duhet të quhej e ikur. Vjehrra më tha se kishte mbledhur informacione për mua, nga që kishte punuar në SHIK dhe sa herë më ngacmonte për të kaluarën, unë për të shmangur debatet, mbyllesha në dhomë. Fillova të kisha frikë prej saj se mos më helmonte dhe nuk haja më. Në shumë raste, sapo i shoqi i saj largohej për në punë, në dhomë i shfaqej vjehrra.


Nusja: “Më urdhëronte, më hiqte batanijen, më thoshte: ‘Çohu se nuk ke pjellë dhe pastaj bërtiste nëpër korridor, më ka ardhur k… nga semafori më ka zënë derën’”.

E reja insiston se vjehrra foli me njërin nga të afërmit e saj dhe ajo e dëgjoi kur i thoshte “do i dalësh para, vër një kapuç , lidhi duart, qethe tullac dhe qëlloje me levë në kokë”.

Madje sipas dëshmisë së saj, kur ajo njoftoi të shoqin të vinte sa më shpejt se po planifikonin v rasjen e saj, dhe kur ai mbërriti dhe kërkoi llogari, kushëriri tha” “Po e vërtetë është, bëni kujdes prej saj” Debatet mes tyre kanë vijuar vetëm për vetëm, mbasi kushëriri u tërhoq dhe mbas kësaj, vjehrra i kishte thënë: “Mos ki merak, se do të bëj të v desësh pak e nga pak”. /Gazeta “Si”/

Kledi Kadiu ndan lajmin e gëzueshëm” baba për herë të dytë”

Charlotte Lazzari janë bekuar me një djalë, të cilin e kanë pagëzuar me emrin Gabriel. Lajmin e ëmbël e ka bërë me dije vetë Kledi përmes një postimi në Instagram. Ai ka publikuar një foto ku shihet dora e vogëlushit të porsalindur, ku ka shkruar emrin dhe momentin e lindjes së të birit. “Gabriel 29 Gusht 2021, 13:48”

Para pak kohësh, Kledi dhe partnerja e tij Charlotte kanë dhënë lajmin e gëzueshëm për të gjithë ndjekësit se do të bëhen prindër për herë të dytë. Kledi dhe Charlotte ndanë foto të ekos së bebushit në bark, duke zbuluar se do të vijë në jetë në muajin gusht dhe më në fund ai moment kaq i bukur për familjen erdhi. Kujtojmë se para pesë vitesh, Kledi Kadiu, u bë baba për herë të parë. Partnerja e tij Charlotte solli në jetë një vajzë që e pagëzuan me emrin Lea, e cila ishte një kopje e vogël e mamasë së saj.


Ndahet nga jeta Sherif Merdani, Maestro Zhani Ciko: “Ishte simbol i lirisë dhe historisë së këngës shqiptare”

Dhimbje dhe trishtim ka lënë për miqtë dhe kolegët lajmi i ndarjes nga jeta të këngëtarit të muzikës së lehtë shqiptare Sherif Merdanit. Me zërin që i dridhej Maestro Zhani Ciko në një lidhje telefonike për Report Tv tha se ky lajm e trishtoi shumë, pasi artit shqiptar i iku simboli i lirisë dhe i historisë së muzikës tonë. Teksa plot mall e trishtim fliste për momentet se si ishte njohur me Merdanin, Zhani Ciko tregoi edhe një moment se si pas viteve ’90 pas një Sherif të thinjur dhe të ndryshuar por që e kishte njohur menjëherë timbrin e zërit të tij.

“Ishte një lajm i papritur dhe shumë i hidhur, pasi ai nuk ishte vetëm një shok apo muzikantë, por ishte simboli i lirisë dhe krijimtarisë. Ishte simbol për lirinë e interpretimit që për rrethanat e kohës ai u dënua rëndë, ishte një ndëshkim i paragjykuar. Moment i lumtur ishte kur pas viteve 1990 shoh një njeri që më ngjasonin e të por ai kishte ndryshuar, ishte thinjës dhe ndryshuar në fytyrë. Sapo dëgjova zërin e njoha që ishte ai, donte të rindërtonte sërish jetën e tij muzikore. U bë simbol i historisë së këngës”, tha Ciko.


Shtrëngimi i masave për të pavaksinuarit/ Shpërthejnë protestat ne Greqi,kundër vaksinës me detyrim

Një tubim kundër vaksinimit të detyrueshëm dhe masave qeveritare po zhvillohet aktualisht në Sintagma,Duke kënduar himnin kombëtar dhe duke valëvitur flamujt grekë, protestuesit marshuan me pankarta në duar ku shkruheshin: “Jo vaksinimeve të detyrueshme” dhe “Ne i themi jo helmit të vaksinave“. Forcat e Rendit janë detyruar të përdorin pompat e ujit me presion dhe gaz lotsjellës kundër protestuesve, ndërsa këta të fundit kanë goditur me gurë dhe molotov kundrejt tyre.


Policia ka shoqëruar në komisariat disa persona ndërsa po boshatisin sheshin Sindagma. Kohët e fundit, protestuesit mbështeten prej organizatave fetare dhe ato të ekstremit të djathtë, ndonëse zyrtarisht kisha greke është shprehur pro vaksinimit. Postimet dhe thirrjet përkatëse për tubimin e sotëm u publikuan ditët e kaluara në mediat sociale, me njoftime që theksonin se protesta nuk është partiake në natyrë dhe nuk lidhet me hapësira të veçanta ideologjike.

Në të njëjtën kohë, një tubim kundër vaksinimit të detyrueshëm është duke u zhvilluar në Kullën e Bardhë, në Selanik, në të cilin janë mbledhur dhe janë duke marshuar transmeton Zougla.gr .Masat përcaktojnë ndalim të detyruar nga puna dhe nxjerrja në asistencë të pa paguar për ata që refuzojnë të vaksinohen si dhe testim të detyrueshëm me fondet personale për ata që kanë vendosur ti thonë jo vaksinimit.

Masa kufizuese priten të merren edhe në sektorin e shërbimit dhe restorantet, në ambientet e mbyllura të të cilave, nuk do të mund t’ju shërbehet të pa vaksinuarve.Me një qarkore të brendshme qeveria ka njoftuar të gjitha dikasteret të zgjerojnë listën e kategorive që do të jenë të detyruar të vaksinohen, ndërsa më herët kryeministri i vendit deklaroi se vendi nuk do të ketë një ‘lockdown’ të dytë.E bujshme/ Arrihet marrëveshja me Premier leaguen dhe Cavanin: “Ronaldo merr numri 7 në fanellë”

Cristiano Ronaldo duket se ka arritur ta rezervojë numrin 7-të në fanellë te Manchester United. Ylli portugez u rikthye te Djajtë e Kuq pas më shumë se një dekade, e që tifozët as që e kishin menduar një gjë të tillë. Pas tre vitesh të kaluara te Juventusi,pesë herë fituesi i Topit të Artë u largua nga Torino, për t’u rikthyer në Old Trafford. Sipas asaj që raporton gazetari Jonathan Shrager, është arritur marrëveshja mes Premier Ligës dhe Edinson Cavanit që numri 7-të t’i takojë 36-vjeçarit.

Ronaldo është aktualisht në Lisbonë pas largimit nga Zonja e Vjetër, e pas ndeshjeve ndërkombëtare që luhen në shtator, do të rikthehet te United. Më pas, ai pritet të debutojë ndaj Newcastle, e që aty edhe do të shënohet rikthimi i tij zyrtar në fushë për klubin anglez.


Shpërthen Aktori Zef Deda për Mark Markun: “S’duhet të largohej por të luftonte, Rama diktator mafioz dhe dëm i madh për demokracinë”

Zef Deda ka reaguar lidhur me dorëheqjen e deputetit të zgjedhur demokrat Mark Marku dy ditë më parë. Aktori i njohur i humorit shprehet se pedagogu duhet të qëndronte në Partinë Demokratike dhe brenda Parlamentit për të vijuar më tej betejat e nisura nga “selia blu”. Ndër të tjera ai e konsideron Partinë Socialiste si një force politike kriminale dhe kryeministrin Edi Rama si diktator.


Marku nuk duhej te largohej por te rrinte e te luftonte kunder mafjes se rilindjes kriminale, kanabiste, korruptive dhe te sjellin lirine, demokracine, zhvillimin, mireqenien e popullit dhe atdheut tone te shume vuajtur …megjithe ate eshte mendimi i tij”, shkruan Deda në një replikë në gazetën Drita.

“Eshte mjeshtri e sigurimit te PS denigrimi dhe mashtrimi i elementeve…per te shpartallu te djathten …prandaj qeverisin tesh 22 vjet si diktatore mafioz…Rama…e PS…jane dem i madh i demokracise…PD duhet te forcohet reformohet dhe te ngreje dinjitetin e popullit..drejte lirise demokracise Europiane…”, nënvizon Deda.

Aktori në përmbyllje shkruan: “Megjithate zoti e forcofte kombin… shqipetare

Sherif Merdani ,U prehsh në paqe mjeshtër !

Ngushëllime familjes dhe miqve për humbjen e artistit të madh Sherif Merdani !

Kush është Sherif Merdani ?
Sherif Merdani është këngëtar i njohur. Merdani është këngëtar i përndjekur dhe diplomat shqiptar nga Shqipëria. Njihet si këngëtar i madh shqiptar i muzikës së lehtë shqipe. Ka kënduar sidomos këngë të kompozuara nga Kastriot Gjini. Pas Festivalit të 11-të, si edhe disa kolegë të tij, u perndoq nga diktatura e Enver Hoxhës dhe bëri 16 vjet burgim. Pas jetës së vështirë të burgut, pas vitit 1989, kur nisi jeta e vërtetë e këngëtarit, filluan të ndodhnin edhe gjëra shumë të bukura për të.


Artisti u martua me Rozalbën, njeriun e zgjedhur të jetës, me të cilën ka 21 vite diferencë, por ka qenë mbështetja e madhe për të, sidomos pas jetës së vështirë të burgut. Të dy u bekuan dhe me një djalë, Gerardin. Në vitet ’90, Sherif Merdani ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.

Në Dhjetor 1970, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Mes Jush”.
Në Dhjetor 1970, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Te Pres Ne Tetor”.
Në Dhjetor 1971, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën “Kenga E Nenes”.
Në Dhjetor 1971, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën “Vite Pa Harrim”.
Në Dhjetor 1971, Justina Aliaj & Sherif Merdani marrin pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën “Ne Mbremjen E Vallezimit (Ne Te Dy)”.
Në Dhjetor 1972, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën “Vajza E Qelqte”.
Në Dhjetor 1972, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën “Rruga E Dibres”.
Në Dhjetor 1972, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën “Duart E Tua”.
Në Dhjetor 1995, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën “Simfonia E Nenes”.
Në Dhjetor 1997, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën “Bisedoj Me Dashurine”.

Ndahet nga jeta në moshën 81 vjeçare Artisti i Madh Korçar ,Sherif Merdani

Një lajm i trishtë vjen pasditen e kësaj të diele, pasi mësohet se ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare Artisti i Madh Korçar Shërif Merdani. Ai ka ndërruar jetë nga një sëmundje e rëndë .Merdani njihet si një nga këngëtarët më të mëdhenj të muzikës së lehtë shqipe. Pas Festivalit shumë të bukur të 11-të ai,si edhe disa kolegë të tij, përfundoi në burg. Bëri 16 vjet burgim. Në vitet ’90 ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.

Faqja Korca Blog i shpreh ngushëllime familjes dhe miqve për humbjen e artistit të madh ,Sherif Merdani.