PD me 4 nënkryetarë/ Jorida Tabaku, Grida Duma, Enkelejd Alibeaj dhe Alfred Rushaj marrin detyrën

Partia Demokratike bëhet me katër nënkryetarë, ku dy prej tyre janë gra.Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, kanë marrë miratimin për të qenë nënkryetarë të PD dhe njëherësh “krahu i djathtë” i Bashës, demokratët Jorida Tabaku, Grida Duma, Alfred Rrushaj dhe Enkelejd Alibeaj.Gjithashtu, në mbledhjen e Këshillit Kombëtar është votuar për kryetar të këtij Këshilli Edi Paloka, duke zëvendësuar Bujar Nishanin, ndërsa është rikonfirmuar në detyrë si Sekretar i Përgjithshëm, Gazmend Bardhi.

Ndërkohë, në selinë blu është shtuar edhe numri i sekretariateve, nga 4 në 11 të tilla.


SEKRETAR I PËRGJITHSHËM

Gazment Bardhi

KRYETAR I KËSHILLIT KOMBËTAR TË PARTISË DEMOKRATIKE

Edi Paloka

KRYETAR I KOMISIONIT TË APELIMIT, INTEGRITETIT DHE ETIKËS

Flutura Açka

KRYETAR I KOMISIONIT ZGJEDHOR

Jemin Gjana

SEKRETARIATI EKZEKUTIV I PARTISË:

 1. SEKRETAR ORGANIZATIV — Ervin Minarolli
 2. SEKRETAR BURIMEVE NJERËZORE— Arta Sakja
 3. SEKRETAR PËR EMIGRACIONIN DHE DIASPORËN —Belind Këlliçi
 4. SEKRETAR PËR PRONARËT DHE CESHTJEN E PRONAVE- Ledina Mandia
 5. SEKRETAR PËR KLIMËN E BIZNESIT – Flamur Hoxha
 6. SEKRETARE PËR TË PËRNDJEKURIT POLITIK- Jonila Godole
 7. SEKRETAR PËR ÇËSHTJET LIGJORE DHE ZGJEDHORE- Ivi Kaso
 8. SEKRETAR PËR MARRËDHËNIET ME PUBLIKUN – Greta Bardeli
 9. SEKRETAR I KOORDINIMIT ELEKTORAL – Taulant Zeneli
 10. SEKRETAR PËR ORGANIZATAT PARTNERE – Oriela Nebiaj
 11. SEKRETAR PËR ORGANIZIMIN DIXHITAL – Endri Hasa

Deputetët janë ndarë në 8 komisone ku drejtimi nga ana e PD i është besuar:

Komisioni për Integrimin Europian
Jorida Tabaku

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik
Agron Gjekmarkaj

Komisioni për Punën, Cështjet Sociale dhe Shëndetësinë
Albana Vokshi

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut
Oerd Bylykbashi

Komisioni për Ekonominë dhe Financat
Sorina Koti

Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
Helidon Bushati

Komisioni për Sigurinë Kombëtare
Flamur Noka

Komisioni për Politikën e Jashtme
Tomorr Alizoti