Rriten shifrat/ 690 raste të reja me Covid ,5 jetë të humbura

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 3,596 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 690 qytetarë, në këto bashki: 297 në Tiranë, 48 në Berat, 33 në Fier, 30 në Kamëz, 25 në Elbasan, 24 në Sarandë, 23 në Vlorë, 20 në Durrës, 16 në Lushnje, 14 në Shkodër, Gjirokastër, 12 në Korçë, 11 në Krujë, Patos, 10 në Kavajë, 9 në Kuçovë, 8 në Lezhë, Dibër, Pogradec, 6 në Mallakastër, Kolonjë, Cërrik, 5 në Kurbin, 4 në Himarë, Devoll, Peqin, 3 në Kukës, Tropojë, Divjakë, Gramsh, 2 në Vau i Dejës, Vorë, Mat, Libohovë, Këlcyrë, 1 në Pukë, Has, Mirditë, Klos, Roskovec, Selenicë, Delvinë, Konispol, Tepelenë, Memaliaj, Dimal, Belsh.


Janë 8,190 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 168 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 5 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetare 33 vjeç nga Shkodra, një qytetare nga Fier 56 vjeç, një qytetar nga Lushnja 61 vjeç, një qytetar nga Berati 74 vjeç dhe një qytetare nga Tirana 85 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve. Janë shëruar 652 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 179,650 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Nëntor 2021)
Raste të reja ditore 690
Të shëruar në 24 orë 652
Të shtruar në spitale 168
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 3,596

Testime totale 1,337,600
Raste pozitive 190,815
Raste të shëruara 179,650
Raste Aktive 8,190
Humbje jete 2,975

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,243
Fier 898
Shkodër 474
Vlorë 463
Durrës 417
Gjirokastër 400
Elbasan 311
Berat 372
Korçë 242
Lezhë 198
Dibër 91
Kukës 81