Grida Duma: “Duan apo s’duan, Basha është kryetari” që do mundë Edi Ramën”…

Gjatë fjalës së saj të mbajtur në Kuvendin e 18 Dhjetorit të Lulzim Bashës, e emëruar nën/kryetare nga ky i fundit,Duma tha se do apo nuk do Berisha, Basha është dhe do të jetë kryetari i PD dhe se Kuvendi i PD i 11 dhjetorit është nul. Duma ndër të tjera pati edhe kritika për PD, teksa tha se tani mision i saj duket të jetë kthimi i demokratëve.

Grida Duma tha:


Nuk jemi këtu për të kontestuar legjitimitetin e kryetarit dhe as për t’i kërkuar dorëheqjen. Ndoshta duhet ta kishte konsideruar atëherë kur Sali Berisha nuk ia kërkoi. Ia dhamë votën pa i thënë asnjë fjalë, edhe kur nuk i fituam zgjedhjet. Kështu kemi gabuar që nga viti 2013, prandaj ky absurd erdhi në këtë pikë, kur Lulzim Basha doli humbësi i vetëm. Askush nuk e di numrin e atyre që votuan për shkarkimin e Lulzim Bashës. Ama Basha të ballafaqohej me masakrën zgjedhore. T’i duhet të krijoje hapësira për figurat e krijuara. Në këtë sherr brenda familjes sonë ke një avantazh të madh, sepse ti je më i pafajshmi në këtë mes dhe pikërisht Berisha është fajtori më i madh.

PD nuk e ndihmon dot Berishën sepse ai s’ka më asgjë për të humbur por PD s’mund të humbasë çdo gjë për të ngushëlluar egon e pakufijshme të tij. Duke kërkuar ndjesë foltore më foltore pse mbështeti Bashën, ai nuk e hapi gojën 8 vjet rresht dhe e mbrojti Bashën nga moti i keq politik. Berisha nuk e shlyen dot fajin e madh për abuzimin me ndjenjat e demokratëve duke e kthyer PD-në në një foltore turpi kundër SHBA-ve. Mbështetja ime pa kushte për ty ka marrë fund”tha Duma ndër të tjera.