‘Ballkani i Hapur’ Rama vizitë 2-ditore në Ohër/ Merr pjesë edhe Mali i Zi, zbardhet axhenda…

Ditën e sotme dhe të nesërme (7 dhe 8 qershor) do të mbahet samiti i nismës “Ballkani i Hapur” në Ohër. Në këtë samit do të marrë pjesë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski dhe kryeministri Edi Rama. Ndersa Është zbardhur axhenda e plotë e vizitës dy ditore. Sot në orën 17:45 eshte mbërritja në Ohet, ndërsa në pasdite do kenë dhe një darkë pune me liderët dhe delegacionet. Gjithashtu janë planifikuar takime të veçanta me kryeministrin e Malit të Zi Dritan Abazovic dhe kryetarin e Këshillit të Ministrave. të Bosnjës dhe Hercegovinës Zoran Tegeltija.

Axhenda e plotë:

E martë, 7 qershor

17.45 – Mbërritja në Ohër

18.30 – Darkë pune mes liderëve dhe delegacioneve

 E mërkurë 8 qershor

10.00 – Hapja e samitit “Open Balkan” (Vendi: salla Biljana, hotel Metropol)

10.45 – Seanca e parë plenare: Turizmi (Vendi: Salla Biljana)

11.15 – Seancë koordinuese e liderëve me komunitetin ndërkombëtar.

12.15 – Seanca e dytë plenare: Kultura (Vendi: Salla Biljana)

12.30 – Mundësi për takime bilaterale të liderëve

 13.30 – Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve

 13.35 – Konferencë për shtyp e tre liderëve

 14.45 – Vizitë në manastirin e Shën Naumit

 15.05 – Eksplorim i burimeve të liqenit të Ohrit me varkë

 15.35 – Dhënia e çmimit të lidershipit rajonal për nismën e Ballkanit të Hapur për Kryeministrin

Kovaçevski, Presidentin Vuçiç, Kryeministrin Rama dhe ish-Kryeministrin Zaev nga Kryetari i Dhomës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut, z.Branko Azeski, në 100 vjetorin e dhomës së tyre

Advertisement