Policia bën namin në Korçë/ Përgjatë 1 jave gjobit 577 shoferë,14 prej tyre iu heq patentën(Video)

Policia Rrugore ka vijuar kontrollet për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të Kodit Rrugor, me rritjen e parametrave të sigurisë rrugore. Gjatë javës që lamë pas, nga këto struktura janë arrestuar në flagrancë 2 shtetas për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

Janë proceduar administrativisht gjithsej 577 drejtues mjetesh📝

10 drejtues mjetesh janë proceduar administrativisht për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe 2 masa për përdorim të pijeve alkoolike gjatë drejtimit të mjetit.

27 drejtues mjetesh janë proceduar administrativisht për mosvendosjen e rripit të sigurimit dhe 4 për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit.

Janë vendosur 150 masa administrative për qendrim të gabuar dhe 99 për parakalim të gabuar.

Janë tërhequr gjithsej 14 leje drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, për shpejtësi tej normave të lejuara dhe për shkelje të tjera të Kodit Rrugor.

Janë vendosur 268 masa administrative për shkelje të tjera, të ndryshme.

Sektori i Policisë Rrugore në DVP Korçë do të vijojë kontrollet në të gjitha akset rrugore urbane, interurbane dhe rurale, për të gjitha kategoritë e mjeteve, me qëllim parandalimin e ngjarjeve rrugore. Për_më_shumë_siguri_rrugore

Advertisement