Nusretin e gjen belaja në ishullin grek/ Mbyllet restoranti në Mykonos sepse nuk lëshonte fatura tatimore

Fenomeni i mos prerjes së faturës në një restorant apo lokal është shumë i përhapur në vendin tonë, por duket se jo vetëm. Edhe restoranti i famshëm “Salt Bae” i turkut të famshëm Nusret Gokçe në Mikonos praktikon të njëjtën gjë, dhe për këtë e ka pësuar. Auditorët konstatuan shkelje tatimore në lokalin e turkut të famshëm, duke vendosur një bllokim të aktivitetit për 48 orë. Zyra e taksave kishte vizituar kasapin turk në fillim të javës dhe kishte konstatuar se diçka nuk shkonte me funksionimin e biznesit, pra kishte dyshime se faturat nuk shpërndaheshin.

Mbrëmë dy nivele të auditorëve janë kthyer në dyqan dhe gjatë kontrollit në një tavolinë kanë konstatuar se për një porosi rreth 1000 euro nuk ishte prerë asnjë faturë. Mesditën e së premtes ata vazhduan me vulosjen e biznesit për 48 orë duke e lënë të bllokuar. Restoranti pritet të rihapet mesditën e së dielës. Tashmë operatorët e biznesit po anulojnë të gjitha prenotimet për sot dhe nesër dhe në të njëjtën kohë nuk pranojnë prenotime të reja për të njëjtën periudhë.

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që restoranti i famshëm i Nusretit bllokohet nga Auditi, pasi edhe në vitin 2019 Autoriteti i Pavarur i të Ardhurave Publike kishte vendosur bllokim për 48 orë në restorantin e shefit turk, kur ai sapo ishte hapur. Nga auditimi u konstatua se kompania nuk kishte lëshuar 34 fatura, me vlerë totale 25800 euro.

Salt Bae është bërë i famshëm në botë përmes rrjeteve sociale për shkak të mënyrës së tij unike të kriposjes së mishit të tij, një veprim i dashur nga të famshëm nga e gjithë bota.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: