Ana tjetër e Zakynthos, plazh mes mbeturinave tek anija e mbytur

Një foto nga vendi me famë botërore nga Anija e Zakinthos po bën xhiron e internetit orët e fundit, e cila zbulon anën tjetër të turizmit masiv dhe problemet që ai shkakton në komunitetet lokale. Fotoja në fjalë është publikuar nga ambientalisti Michalis Bakas në profilin e tij personal në Facebook duke shprehur indinjatën ndaj atyre që hedhin mbeturina pa u kujdesur për mjedisin dhe bukurinë e tij natyrore.

“Verë greke 2022.. Nuk arrij ta kuptoj se si mund të paguash për të shkuar për disa orë në një nga plazhet më të bukura në botë dhe për të lënë plehrat e tua atje”, shkruan ai në mënyrë karakteristike me përdoruesit në komente duke duartrokitur këndvështrimin e tij.

Anija e mbytur e Zakynthos është një plazh i njohur në anën lindore të ishullit pranë fshatit malor të Anafonitria. Ujërat e pastër kristal, rëra e bardhë, shkëmbinjtë e thepisur mbresëlënës dhe rrënojat gjysmë të zhytura të një anijeje përbëjnë një mjedis fantastik.

Udhëtari gjerman EL Salvatos përmend në vitin 1901, për zonën e Navagios, se ishte një plazh shumë i vogël me gurë. Pleqtë e zonës thonë se deri në vitin 1920 aty ka qenë një plazh shumë i vogël i quajtur Spirili.

Pas vitit 1922, rrëshqitjet e dheut krijuan plazhin e parë të rëndësishëm , i cili ishte afërsisht në pikën ku ndodhet barka sot. Rrëshqitja e fundit pas Anijes krijoi plazhin aktual.

Anija e mbytur është vendosur kronologjikisht në vitin 1983, ndërsa anija që u mbyt mbante cigare kontrabandë. Edhe sot plazhi është i aksesueshëm vetëm nga deti. Nga qyteti i Zakynthos, porti fqinj i Vromit, por edhe nga pjesë të tjera të ishullit, varkat nisen çdo ditë për në plazhin anijembytur.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: