Berisha “telendis” Ramën me rrugën Qukës-Qafë Plloçë: “Duhet të ishte përfunduar në 2014,janë shpenzuar 225 mln €

Ish kryeministri Sali Berisha ka denoncuar sot skandalin e fryrjes së kostos së ndërtimit të rrugës Qukës-Qafë Plloçë, me trefishim të saj. Nga 73 milionë euro që ishte fondi me të cilin u prokurura, deri ditën e sotme janë shpenzuar 225 milionë euro për ndërtimin e saj”, theksoi Berisha në fjalën e tij.Për të deklaruar se është e pandalshme vjedhja që dyshja Rama-Balluku po bën me rrugët e vendit. Ndërtimi i rrugës Qukës-Qafë Plloçë ka deklaruar cdo afat kohor të ndonjë rruge në historinë e këtij vendi 43 kilometra rrugë vijojnë prej 13 vitesh.

Punimet për ndërtimin e kësaj rruge kanë filluar në vitin 2009. Rruga u prokurua për ndërtim me një tender ndërkombëtar në gjithë trajektoren e saj me 73 milionë euro.

Me ardhjen në pushtet të Ramës me një akt absurd ai vendos të anulojë ndërtimin e rrugës, traseja ishte shtrirë, 10-12 km, dhe financimi ishte i bankave të huaja dhe i garantuar, por ai nuk realizoi dot këtë bllokim pasi detyrimet e Shqipërisë nga anulimi i gjithë kontratave do ndëshkonin rëndë vendin.

Rruga që duhet të ishte përfundur në vitin 2014 vijon dhe sot në 2022 sa shanse nuk ka të përfundojë as këtë vit por mundet në fundin e vitit tjetër.Cfarë ka ndodhur me rrugën, nga 73 milionë euro që ishte fondi me të cilin u prokurura, deri ditën e sotme janë shpenzuar 225 milionë euro për ndërtimin e saj.

Një rrugë që kalon në një territor jo të vështirë, pa vepra madhore, është mbi trefishuar cmimi deri më sot. Zhvillimi i fundit në këtë rrugë është ky: Në Trebinjë një fshat i madh i Mokrës, lotet që ndërtoheshin në drejtim të njëri tjetrit na dalin me një disnivel 17 metër.

Një rrugë që ndërtohet mbi sipërfaqen e tokës, ndodh me qëllim, s’mund të ndodhë kurrë pa dashje. Se para se të nxirret në treg prokurimi, nxirret projekti, projektohet rruga.

Projekti shqyrtohet në cdo detaj nga ministria e Punëve Publike respektivisht, drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.