I nxehti Afrikan pushton vendin / Ja sa priten të arrijnë temperaturat sot e enjte,18 gusht 2022

Duke filluar nga dita e sotme vendi ynë do të ndikohet nga një tjetër valë e të nxehtit me masa ajrore të nxehta dhe të thata me origjinë nga Afrika e Veriut. Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet e larta malore të vendit. Gjithashtu për sot parashikohet edhe rritje e ndjeshme e temperaturave në vlerat e mesditës. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim – verilindje me shpejtësi mesatare 1 – 6m/s.

Në orët e drekes dhe me pas, përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era fiton shpejtësi deri në 10 – 12m/s, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen, e enjte 18 gusht 2022:
në zona malore 15 deri 36°C
në zona e ulëta 15 deri 38°C
në zona bregdetare 19 deri 35°C


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.