Arkitekti ekselent Berishës : “Nuk mund ta ndërtosh Shqipërinë pa e njohur identitetin”

Arkitekti Franklind Jesku deklaroi në takimin e organizuar nga kryetari i PD Sali Berisha në Pogradec, se është rikthyer në Shqipëri, por qeveria e Edi Ramës nuk e mbajti premtimin për ekselentët. “Unë kam lindur në Pogradec, por nuk kam jetuar në Shqipëri. Vjet, qeveria tha që të kthejmë ekselentët në vend, por që nuk e mbajti premtimin, unë u ktheva vetë sepse e mora si sfidë personale. Si arkitekt, do të thoja se çfarë po ndodh në Tiranë është një heqje identiteti dhe mungesë respekti ndaj arkitektëve shqiptarë. Nuk mund të ndërtosh Shqipërinë, pa e njohur. Të gjithë ata që vijnë këtu, e ndërtojnë pa e njohur identitetin tonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: