Zbulohet një vendbanim 7500-vjeçar në Lin të Shqipërisë

Një vendbanim 7500-vjecar është zbuluar në fshatin Buqezë në Lin. Përmes një postimi në Facebook kryeministri Rama, ka dhënë detajet bashkangjitur me disa foto. Zbulohet një vendbanim 7500-vjeçar në Lin Të tjera zbulime arkeologjike mbresëlënëse hedhin dritë mbi vendbanimet e hershme në territoret shqiptare, pranë fshatit Buqezë në Lin, ku po kryhen gërmime arkeologjike për zbulimin e vendbanimit “palafit”, sipërfaqja e vendbanimit prehistorik, mendohet të jetë rreth 35.000 m2. TëBashkuarJoTëNdarë🫶 ShqipëriaEArdhmjaJonë☀️🇦🇱 SkaKohëPërPushim🏃‍♀️


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.