Zv.ministri bën thirrje: “Bëhuni nikoqirë si nënat tona, kurseni energji!

Çelësi i të mos harxhuarit energji është kursimi. I ftuar në edicionin e lajmeve në “Klan News” ka qenë Ilir Bejtja ka bërë thirrje të gjithëve të kursejnë energjinë dhe se 800KW i mundëson që të mos ndryshojnë standardin e tyre të jetës.Zv.ministri i i Energjisë dhe Infrastrukturës i ka kërkuar qytetarëve të tregohen “nikoqirë”, ashtu si edhe nënat e tyre dikur.

“Ju bëjmë thirrje të gjithëve. Nëse sot edhe në 800KW shkon të kursejë e të jetë nikoqir siç kanë qenë nënat tona dikur, të jeni të sigurt që nuk i kalon 500 KW konsum.

Mund të kursehet shumë, s’ka arsye që shtëpia në çdo centimetër të jetë e ngrohur, s’ka arsye të jetë e ndriçuar rreth e përqark si një llambë lumineshente. Me 800 KW nuk e kemi prekur cilësinë e jetesës sepse mbi 96% e familjeve nuk e kalojnë 800-tën sot,”- është shprehur Bejtja.

Video:


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.