Viti i ri shkollor në Korçë, 240 nxënës më pak se një vit më parë…

Sot nis viti i ri shkollor parauniversitar, në të cilin pritet të nisin klasën e parë vetëm 29 mijë fëmijë. Sipas të dhënave, numri i nxënësve që nisin klasën e parë është 2.6 herë më pak se para dy dekadash dhe rreth 4% më i ulët se një vit më parë. 240 nxënës më pak janë sivjet edhe në Qarkun Korçë. Prej te cilave ,Pogradeci 85 nxënës më pak, Devolli dhe Maliqi secili nga rreth 40 nxënës me pak. Kolonja rreth 20 nxënës më pak. Qyteti i Korçës rreth 70 nxënës më pak. Ulja e numrit të nxenësve ka sjellë edhe pasojat e para. Tre shkolla në qarkun e Korçës janë mbyllur. Konkretisht në Bratomirë, Homezh dhe Zall Torrë, për t’u bashkuar me shkollat ngjitur. Mesohet se asnjë shkollë nuk ka pasur probleme dhe u hap rregullisht për pritjen e nxënësve. Aktualisht në rikonstruktim është vetëm shkolla Themistokli Gërmenji Korçë, gjithsesi në të njëjtën sot filloi procesi mësimor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.


Na ndiqni: