Sazan Guri: “Ju tregoj prejardhjen e Edi Ramës, arsyeja pse vishet si “sarakaçan”

Studiuesi Sazan Guri, i ftuar në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ndau më shumë detaje për librin më të ri “Pellazgët, epirotët, dhesprotët dhe çamiotët”.Mes të tjerash, ai pati një koment për prejardhjen e kryeministrit Edi Rama. Sipas tij, ai është Sarakatsan dhe këtë e lidh dhe me mënyrën se si vishet. “Rama është sarakaçan. Në 1800, shumë agallarë në Shqipëri morën njerëz nga Anadolli, pa fe. Këto shërbyen në tokat e bejlerëve. Morën dhe mbiemra të punës dhe zanatit që bënin. Më pas u shpërndanë dhe një nga këto është lagjja Stan e Durrësit. Prandaj i pëlqen që të vishet si sarakaçan. Jo se ka modë. E thërret gjaku”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: