Plas sherri me thika në Korçë, plagoset 15-vjeçari…

Një sherr mes adoleshentëve në Korçë ka agravuar në përdorimin e thikës. Një 15-vjeçar është paraqitur këtë mbrëmje, rreth orës 20:50 në spitalin e Korçës për të kërkuar ndihmë mjekësore për shkak të disa lëndimeve që kishte në trup të shkaktuara me mjet prerës. I riu dyshohet se është goditur me thikë gjatë një konflikt fizik që ka pasur në lagjen nr. 12 të qytetit. Grupi hetimor po punon për identifikimin dhe kapjen e autorit dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes.


1 mijë trupa me 200 mjete, ushtria shqiptare tregon “muskujt” : “Lëshon dronin gjatë stërvitjes…

Mbi 1 mijë trupa dhe mbi 200 mjete kanë ngritur sot siparin e stërvitjes më të madhe të Forcave të Armatosura. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka ndarë foto nga kjo stërvitje dhe shkruan “Grup Batalionit të Këmbësorisë së Lehtë nga Aleanca do të jetë dëshmia më e mirë e përpjekjeve të bëra deri tani nga të gjitha nivelet e komandimit dhe të drejtimit të FA”. “Mbi 1 mijë trupa dhe mbi 200 mjete ngritën sot siparin e stërvitjes më të madhe të Forcave të Armatosura, të koduar “Biza-22”, në të cilën do të aplikohen manualet më të mira në përdorim nga NATO. Certifikimi i Grup Batalionit të Këmbësorisë së Lehtë nga Aleanca do të jetë dëshmia më e mirë e përpjekjeve të bëra deri tani nga të gjitha nivelet e komandimit dhe të drejtimit të FA” shkruan Peleshi në postimin e tij.


E bujshme/ Irani i ofron “ndihmë” Shqipërisë: “Jemi gati të nisim ekip ekspertësh…

Irani i ka ofruar ndihmë Shqipërisë për të hetuar dy sulme kibernetike, për të cilat qeveria shqiptare dhe partnerët ndërkombëtarë akuzojnë pikërisht Iranin se qëndron pas tyre. Mund të duket hipokrizi, por Qendra Kombëtare Iraniane e Hapësirës Kibernetike thotë se është e gatshme të dërgojë në Tiranë një ekip specialistësh që do të hetojnë sulmet në fjalë.

“Pretendimi i Shqipërisë për të akuzuar Iranin për kryerjen e sulmeve kibernetike është një gënjeshtër e pastër, pasi vetë Republika Islamike e Iranit është ndër viktimat e sulmeve të tilla, të cilat janë kryer kundër rrjetit të saj të shpërndarjes së karburanteve, terminalit të porteve, sistemit të metrosë dhe objekteve bërthamore”, thuhet në deklaratë.

Më tej në reagim hidhet ideja se pas sulmit kibernetik qëndron një komplot i madh nga Perëndimi për të akuzuar Iranin.

“Ka dokumente dhe prova të mjaftueshme që një skenar ndërkombëtar, i motivuar politikisht, i udhëhequr nga vende që janë vetë pionierë të sulmeve kibernetike, është nisur në një shkallë shumë të gjerë për të akuzuar vendin tonë për sulme të tilla”, thuhet në deklaratë ndonëse nuk paraqitet ndonjë nga provat e pretenduara.

Irani e quajti vendimin e Shqipërisë për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike si “të pabazuar” dhe “të paargumentuar”.


Balluku plot ide: “Kur gjyshi fle…dhe frigoriferi…

Belinda Balluku, numri dy i qeverisë dhe Evis Kushi, ministrja e Arsimit kanë vendosur që të bëjnë fushatë edhe me fëmijët e vegjël në shkolla. Së fundmi, ato kanë ndërmarrë një fushatë në lidhje me kursimin e Energjisë. Balluku u tregoi fëmijëve mënyra praktike si të kursejnë energji, duke filluar që nga lënia e karikusit në prizë dhe hapjen e frigoriferit.

“Ne do kërkojmë përmes jush në këtë fushatë, që të ktheheni në zëdhënësit e kursimit të energjisë elektrike. E dini ju që kur e heqim telefonin nga karikimi, karikuesi që mbetet në prizë konsumon energji? Deri më sot nuk e kemi vrarë ndonjëherë mendjen se kemi thënë cfarë do ndodhë me 1 karikues? Po me 1 milionë karikues të gjithë në prizë në të njëjtën kohë?

E dini ju që kur hapim derën e frigoriferit harxhohet më shumë energji?

Se duhet të ruajë 4 gradëshin që është niveli i sipërm. Kur hapet dera e përballet me 25 gradët e temperaturës nis të punojë më shumë.Keni dëgjuar kohët e fundit për disa masa ekstreme që ne sigurisht nuk do i ndërmarrim. Në Zvicër nëse e ndez kondicionerin mbi 19 gradë për t’u ngrohur është një thyerje e rëndë e ligjit dhe shkon në burg.

Kjo është një gjë që nuk do ndodhë asnjë herë te ne por djemtë e vajzat që do qëndrojnë me ju do u thonë kush është më e mira për të kursyer.Pra që kondicioneri duhet të qendrojë gjatë dimrit jo më shumë se 21 gradë e gjatë verës jo më pak se 27 gradë.Dera frigoriferit nuk duhet që të qendrojë e hapur. Vëllai të heqë karikuesin nga priza.

Kur gjyshin e zë gjumi para tv e ti afrohesh për t’i marrë telekomandën e thotë mos e fik,ai është momenti që duhet fikur TV pasi nuk po e ndjek kush e është momenti që duhet të kursejmë energji. Jam e sigurt që ju duhet të jeni zëdhënësit më të mirë për fushatën e kursimit dhe do jeni heronjtë e energjisë”, tha ministrja Balluku.


Disiplina, stuhi mbi Skënderbeun: E pësojnë Migen Memelli dhe Gentjan Liçi…

Komisioni i Disiplinës ka publikuar masat e marra në lidhje me javët e fundit futbollistike në Shqipëri. Krahas ‘avazit’ të zakonshëm të mungesës së logos, Disiplina ka përdorur grusht të hekurt ndaj Skënderbeut, duke dënuar teknikun Memelli e Gentjan Liçi, respektivisht për tetë dhe dhjetë ndeshje. Për trajnerin do të aplikohet pezullimi i pjesshëm i dënimit, në përfundim të katër javëve.

Vendimet e Komisionit të Disiplinës dhe Etikës së FSHF :

KF Partizani dënohet për mos respektim të Rregullores së Veprimtarisë Futbollistike. Nuk ka vendosur stemën e Kategorisë Superiore Abissnet, në mëngën e djathtë të fanellës së lojës. Në bazë të neneve 63.1, 82.1 të Rregullores së Veprimtarisë Futbollistike dhe nenit 14 të KDS dënohet me gjobë në masën 50.000 (pesëdhjetë mijë) lekë.
Zyrtari i KF Skenderbeut, Migen Memelli, dënohet për sjellje josportive ndaj zyrtarit të ndeshjes. Në bazë të nenit 48/2/a të KDS, dënohet me 8 (tetë) ndeshje pezullim nga aktiviteti. Në aplikim të nenit 32/2/3 të KDS, vendoset pezullimi i pjesshëm i zbatimit të dënimit, pas shlyerjes së gjysmës së tij. Periudha e pezullimit me kusht, në zbatim të nenit 32/4 të KDS, do të jetë 6 (gjashtë) muaj.
Zyrtari i KF Skenderbeut, Gentjan Lici, dënohet për sjellje josportive ndaj zyrtarit të ndeshjes. Në bazë të nenit 48/2/a të KDS, dënohet me 10 (dhjetë) ndeshje pezullim nga aktiviteti.


Gazetarja ‘ia plas në sy ’ ministres së Financave: Nuk keni lekë për njerëzit në nevojë dhe bëni instalacion 3.7 milionë €…

Ministrja e Financave është zënë ngushtë nga pyetja e gazetares pas mbledhjes së qeverisë ku hyri në fuqi vendimi për rritjen e pagës minimale. E ndërsa interesi publik është të dijë arsyet e tenderimit 3.7 mln euro për një instalacion tek oborri i kryeministrit në këtë kohë krize, Delina Ibrahimaj përpiqet ta orientojë gazetaren duke vijuar të japë përgjigjet e veta.

Gazetarja Esiona Konomi:

Në kushtet kur qeveria deklaron se ka mundësi të kufizuara për të ndihmuar shtesat në nevojë dhe na sugjeron temperaturën për të larë rrobat, si është e mundur që qeveria lejon të tenderohet një fond 3.7 mln euro vetëm për instalacion?

Ibrahimaj:

Sot vëmendja duhet të jetë tek nismat e vendimet që qeveria ka marrë..

Gazetarja:

Vëmendja është si paratë përdoren për dekoracion e jo për ndihmën reale të familjeve në nevojë.

Ibrahimaj:

Ne prezantuam paketën e rezistencës. Bëhet fjalë për një fond që i është dhënë në dispozicion familjeve shqiptare për të përballuar efektet e krizës.

Ndiqeni më poshtë nga ninuta 01:48.


Sulmet kibernetike, Ministri Peleshi: “Projekt 24 mln $ për të forcuar mbrojtjen, jemi të paprekshëm

Shqipëria ra pre e dy sulmeve të njëpasnjëshme kibernetike. Nga sulmi i parë i 15 korrikut u hakuan faqet online të qeverisë dhe platforma online e-Albania. ndërsa më 9 shtator pre e sulmit ra sistemi TIM në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë. Pas sulmeve qëndronte Irani me të cilin Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike. Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë bëri me dije se po punojnë për një projekt 24 mln dollarë për të rritur mbrojtjen kibernetike. Gjithashtu ai deklaroi se nuk ka vend për panik pasi vendi ynë, si vend anëtar në NATO është i pacenueshëm.

Për herë të parë po e ndaj me publikun faktin që sistemet tona kibernetike ushtarake as herën e parë as tani nuk janë prekur. Janë më se të mbrojtura për shkak se janë të dedikuara dhe të shkëputura nga sistemet e tjera.

Sa i përket planeve dhe projekteve që po punojmë për ta ngritur në një nivel më të lartë sigurinë kibernetike jemi në zbatim të një projekti shumë të madh në vlerë 24 mln dollarë të mbështetur nga partnerët që synon ngritjen e qendrës së sigurisë kibernetike dhe aftësimin e stafit. Nuk jemi në ndonjë skenar të mundshëm të cenimit të sovranitetit tonë. jemi anëtarë të NATO-s, jemi të paprekshëm. Asnjë territor i NATO-s nuk është i cenueshëm.


Ibrahimaj: Nga tetori, do të rrisim pagën minimale dhe pensionet

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj ka bërë publike vendimet e qeverisë pas përfundimit të mbledhjes ndersa ben me dije se është miratuar rritja e pensioneve. Prej tetorit janë rreth 678 mijë pensionistë që do të përfitojnë nje rritje prej 6 %. Gjithashtu, Ibrahimaj bëri me dije se është miratuar rritja e pagës minimale për më shumë se 200 mijë të punësuar.

Ibrahimaj tha :

Me këtë indeksim të dytë ne e çojmë rritjen e pensioneve për citin 2022 në nivelin 9.5 %. Nga ky vendim përfitojnë të gjithë kategoritë e pensionistëve, pra rreth 678 mijë pensionistë të cilët nga pensioni që do të marrin nga muaji tetor do të kenë një rritje të pensioneve të tyre në nivelin 9.5 %.

Morën edhe një vendim për sa i përket rritjes së pagës minimale në shkallë vendi. Me këtë vendim paga minimale do të hyjë në fuqi 34 mijë lekë dhe ky është një endim i cili prek një numër të madh të punësuarish. Janë mbi 200 mijë të punësuar që përfitojnë.

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave shtoi se qeveria ka bërë transparente të gjitha vendimet me qëllim shkurtimin e shpenzimeve buxhetore.

Më 8 shtator 2022 kryeministri Edi Rama, ministrja e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj dhe ajo e Energjitikës, Belinda Balluku prezantuan paketën e dytë anti-krizë.


Aksidenti me dy të vdekur në Korçë/ Arrestohet 37-vjeçari, drejtonte mjetin pa leje drejtimi…

Specialistët e Trafikut Urban dhe Interurban pranë DVP Korçë bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit I. K., 37 vjeç, banues në Zëmblak, Maliq, për veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

Ky shtetas, në rrugën Zëmblak-Zvezdë, duke drejtuar një mjet bujqësor, pa targa, me rimorkio, tip “Lajdong”, është përplasur me mjetin motor tip “Loncin”, me drejtues shtetasin A. Xh., 46 vjeç, banues në fshatin Zvezdë. Për pasojë gjetën vdekjen drejtuesi i motorit shtetasi A. Xh. dhe shtetasja H. K., 59 vjeçe, banuese në Zëmblak, pasagjere në mjetin bujqësor.

Nga verifikimi i kryer rezultoi se shtetasi I. K. e drejtonte mjetin bujqësor, pa leje drejtimi.