Për herë të parë në histori, Shqipëria merr medalje ari në mundje, Abakarov shpallet kampion bote

Zelimkhan Abakarov mundësi me origjinë nga Çeçenia por me pasaportë shqiptare, është shpallur pak më parë kampion bote në mundje në kategorinë stil i lirë për peshën 57 Kg. Ai mundi në finale kampionin në fuqi, amerikanin Thomas Gilman me rezultatin 7-2.Kampionati Botëror i mundjes zhvillohet në Beograd të Serbisë. Kjo është hera e parë në histori që Shqipëria merr medalje ari në sportin e mundjes.Për rrjedhojë flamuri shqiptar do të ngrihet në mes të Beogradit.


Advertisement

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.