Më 25 Tetor 1917 u çel liceu Francez në Korçë(Foto)

Më 25 tetor 1917 u çel Liceu Francez në Korçë. Liceu Francez ishte një institucion i arsimit të mesëm, i cili u çel me vendim të Qeverisë të Republikës Autonome të Korçës. Më 1921 u emërtua Liceu Kombëtar i Korçës. Funksionoi deri në vitin 1939. Në Liceun Kombëtar Francez, ishin rregjistruar 1115 studentë jo vetëm nga Korca, por edhe qytete e rethe të tjera , e madje edhe nga Kosova. Jo pak, por 350 prej këtyre liceistëve u reshtuan dhe morën pjesë në formacionet partizane për clirimin e vendit, një fakt ky që dëshmon se Liceu brumoste dhe ushqente të rinjte jo vetëm nga ana intelektuale por edhe patriotike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: