Ish-kapiteni Lako: “Skënderbeu-Flamurtari zgjon kujtime, kush e fiton merr një tjetër status në kampionat…

Sfida e neserme Skënderbeu-Flamurtari vjen si një “derbi” në ligën e pare edhe kjo për shkak të konkurrencës së dikurshme….Për Skënderbeun mbetet një tregues force dhe një ndeshje që nuk duhet humbur. I këtij mendimi është Stavrion Lako. Ish-kapiteni i bardhekuqve e sheh një ndeshje tejet të luftuar, por mbi të gjitha një takim prestigji për këtë kategori dhe një ndeshje që kurrsesi nuk duhet humbur nga korçarët.

Gjatë një deklarate të dhënë enkas për “Panorama Sport”, ai vlerëson maksimalisht kundërshtarin, por mendon se ekziston një formë për t’i ndalur.

“Skënderbeu-Flamurtari të sjell kujtime të paharrueshme dhe flasim për një kohë që të gjithë e mbajmë mend. Të kthen në Superiore dhe tek ato duelet e forta që kemi pasur në vitet e shkuara. Kam pasur fatin t’i shijoj ato ndeshje dhe sa herë që i sjell në mend më krijojnë emocione. Por këtë herë është diçka ndryshe.

Normalisht emocionet dhe qasja e këtij takimi janë diçka madhore, por janë dy ekipe që do të luftojnë për kalimin direkt në elitë dhe do të jetë një ndeshje e luftuar.

Jam i bindur se asgjë nuk vendoset në këtë takim, por është një ndeshje prestigji që kush e fiton merr një tjetër status në kampionat”, theksoi fillimisht 42-vjeçari, i cili më pas vijoi me analizën e tij.

“Unë e njoh shumë mirë filozofinë e Migen Memellit dhe e kam ndjekur se si punon në stërvitje. Nga sa e njoh, e sigurt që kjo është një ndeshje që nuk do ta humbë kurrsesi. Prandaj mendoj se Skënderbeu duhet të diktojë takimin nga fillimi në fund. Presingu për topin e parë dhe asfiksimi i brazilianëve që janë pika e fortë e Flamurtarit duhet të jenë parësorë nëse kërkojnë fitoren.

I bindur që Skënderbeu i ka elementët e duhur për t’ia dalë mund të them se shoh favoritë korçarët. Ndërkohë që tifozët do të jenë një faktor i rëndësishëm, ndaj i ftoj të jenë të shumtë në numër”, përfundoi /Panorama Sport


Po ikën dhe korçari i fundit/ Statuja simbol e Korces shihet në aeroportin e Rinasit…

Nga Avni Delvina:

Te dashur miq ! Mundesisht, mos ta marri vesh korcari i shquar Agim Xhafka se do trishtohet !!!….. – Eshte pare ne aeroportin e Rinasit Statuja e Luftetarit Kombetar ….. Thuhet se po iken edhe Statuja me simbolike e Korces ….

Dikush i eshte lutur shume qe te mos iki, biles thuhet se i jane lutur edhe disa nderkombetare, por ai tashme e ndjen vehten te tepert ….

Eshte veshur pjeserisht me kostum, per te mos rene ne sy te autoriteteve te aeroportit dhe te doganes me ashpersine e bronxit ……

si dhe me nje valixhe te vogel nga ato qe mbajne deri ne dhjete kg….


Lajmi i fundit/ Pedagogët i japin fund bojkotit të mësimit ,por vazhdojnë protestat…

Pedagogët janë tërhequr nga bojkoti i procesit mësimor, por njoftojnë se do të vazhdojnë protestat me qëllim plotësimin e kërkesave të tyre…Me anë të një njoftimi, Sindikatave Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë ka bërë të ditur se protesta e radhës kombëtare do të zhvillohet më datën 8 nëntori ora 11:00 përpara Korpusit. “

Ndodhur përballë kësaj situate kritike, Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë, e interesuar për normalizimin dhe zhvillimin e suksesshëm të jetës akademike vendosi:

Pezullimin e bojkotit dhe rinisjen e procesit mësimor, për të përmbushur detyrimin tonë akademik, atë të përçimit të dijes tek studentët;

Vazhdimin e protestës me të gjitha format demokratike dhe institucionale, përfshirë protestat kombëtare universitare periodike, deri në vlerësimin dhe zgjidhjen e kërkesave të parashtruara;


Këngëtarja shqiptare rrëfehet për partnerin: “Ai më ka rritur, më vjen shumë keq që nuk ka qenë i pari për mua…

Këngëtarja Adelina Tahiri prej disa kohësh tashmë gëzon një martesë me avokatin maqedonas, Serjiza Markov me të cilin ka dhe një djalë. Që në momentin kur bëri publike marrëdhënien e saj, Adelina është komentuar shpesh negativisht nga ndjekësit në rrjetet sociale, lidhur kjo me diferencën e moshës që ka ajo me partnerin e saj. Së fundmi ajo ka folur për partnerin gjatë një interviste televizive pak më ndryshe se herët e tjera.

“Kemi marrëdhënie shumë të mirë. Unë kam shumë vite që jam me të. Në shtator kemi bërë 9 vjet lidhje dhe më njeh që kur kam qenë 19 vjeҫe. Kam një jetë, më rriti burri”- tregoi Adelina.

E pyetur nëse do ta kishte zgjedhur sërish në një tjetër jetë ajo tha: “

Unë jam një femër që si të gjithë femrat kemi një të kaluar në jetë, dhe nuk më vjen turp për jetën, të kaluarën time apo ndonjë partner që kam pasur, por më vjen shumë keq që ai nuk ka qenë i pari për mua që kur kam lindur. Po të lindja sërish, prapë atë do të zgjidhja”– shpreh Adelina.


Kapet 48 vjeçari në Pogradec/ Po transportonte me Volkswagen 5 emigrantë të paligjshëm…

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Pogradec, në bashkëpunim me shërbimet e Drejtorisë Vendore të Kufirit dhe Migracionit Korçë, në vijim të operacionit policor “Perimetri”, kanë goditur një tjetër rast të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit.

Si rezultat u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit A. T., 48 vjeç, banues në Tiranë.

Shërbimet e Policisë e kanë kapur këtë shtetas, në lagjen nr.4, Pogradec, duke transportuar me automjetin tip “Volkswagen”, në drejtim të Tiranës, 5 emigrantë të paligjshëm, kundrejt fitimit, me qëllim kalimin drejt vendeve të BE-së. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.