E zuri poshtë transportieri/ Aksidentohet rëndë punëtori i gurores në Kolonjë, niset me urgjencë në…

Aksidentohet në gjendje të rëndë punëtori i një guroreje. Ngjarja ka ndodhur në guroren e fshatit Vodicë. Mësohet se i dëmtuari Roland Dokollari 43 vjeç ka plagë të rënda dhe po transportohet me urgjencë drejt spitalit të Korçës. Të plagosurin mësohet se e ka zënë poshtë transportieri gjatë punës.

Njoftimi i policisë

Sot rreth orës 10:20, në fshatin Vodicë, Kolonjë, gjatë punës në gurore, është dëmtuar nga një mjet transportier, punëtori L. D., 43 vjeç, banues në Ersekë, i cili u transportua për ndihmë mjekësore në spitalin e Korçës.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

Aksident i frikshëm në Korçë/ Motori futet poshtë rrotave të makinës, shoferi shpëton për mrekulli

Një aksident rrugor u shënua në Korçë gjatë orëve të para të mëngjesit. Një automjet u përplas me një motor në afërsi të terminalit të autobusëve. Si pasojë e aksidentit, i lënduar ka mbetur 40-vjeçari R.D. i cili ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore dhe është dërguar menjëherë në spital për mjekim të specializuar. Policia ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të aksidentit. Kjo pjesë rruge në qytetin juglindor, cilësohet si e rrezikshme pasi shpeshherë ndodhin aksidente.

Video:

Hajdutët vjedhin dyqanin, në Voskop të Korçës / Marrin një sasi parash, pije alkoolike dhe cigare…

Një dyqan në Voskop të Korçës është grabitur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Sipas policisë dyqani është grabitur rreth orës 05:00 të mëngjesit, ku janë marrë para dhe pije alkoolike. Detaje të reja janë zbardhur ku Pronari Bledar Leska foli në një prononcim për media ku tha se ishin 4 persona të maskuar dhe me armë. Ai ka treguar se autorët e armatosur kanë thyrë derën hyrëse të dyqanit dhe se kanë grabitur paratë, pije alkoolike dhe cigare.

“Me kapuça me doreza, vetëm njëri ka qenë pa doreza. Kanë ikur, duket arma nuk e di nëse ka qenë e vërtetë. Kanë patur armë që të katërt. Duken me maskë. Kanë vënë këto nga Halloëeeni”tha pronari.

Njoftimi i policisë:

4 persona të maskuar kanë vjedhur gjatë orēve të para të mëngjesit një lokal në qendër tē fshatit Voskop. Pronari i lokalit Bledar Leska thotë se nga pamjet e kamerave të sigurisë ka parë që 4 persona kanë zbritur nga njē mjet i zi,tip golf rreth orës 04 të mëngjesit.

Sipas tij, njëri prej vjedhēsve mbante në dorê një armë,tip automatik scorpion me tytë të prerë,me të cilën ka thyer xhamin e pjesës sē poshtme të derës. Të 4 personat kanë hyrë nē lokal dhe kanë marrë nga kasaforta rreth 1 milion lek të vjetra, pije,cigare dhe embëlsira.
Policia e Korçës ka nisur hetimet per ngjarjen,të cilën paraprakisht e ka klasifikuar si vjedhje.

Grida Duma largohet nga politika, dorëzon mandatin e deputetes(Video)

Deputetja Grida Duma ka dorëzuar mandatin e deputetes ditën e sotme. Në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat ajo tha se një nga gjërat që nuk do i falë kurrë politikë është goditja nën brez që i ka dhënë. Duma tha se këto goditje kanë goditur djalin e saj.

“Nuk i jam larguar përgjegjësi edhe kur më kanë goditur personalisht, mjerisht sepse nuk gjetën dot një aferë korrupsioni, një nderje duarsh. Jam sulmuar na hiena që të më brejnë personalit.

Sot do t’ju them që ka një gjë që nuk do ja fal kurrë politikës llumi që ndoshta do jetë pengu, goditja që më bënin mua në brez, godiste pandërprerë tim bir, nuk e kam falur kurrë dhe as nuk do t’ja harroj politikës së llumit dhe shpresoj të ketë qenë një mësim për të. Herë pas herë dalin me fytyrën e ngrirë sikur po shpikin rrotën. Do t’i shfaqen edhe atij fytyra të atyre të korruptuarve të nginjur.”, tha Duma.

Plas vjedhja në Korçë/ Hajdutët vjedhin në lokal pijet, cigare dhe lekët…

Një dyqan në Voskop të Korçës është grabitur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme. Sipas policisë dyqani është grabitur rreth orës 05:00 të mëngjesit, ku janë marrë para dhe pije alkoolike. Detaje të reja janë zbardhur ku Pronari Bledar Leska foli në një prononcim për media ku tha se ishin 4 persona të maskuar dhe me armë. Ai ka treguar se autorët e armatosur kanë thyrë derën hyrëse të dyqanit dhe se kanë grabitur paratë, pije alkoolike dhe cigare.

“Me kapuça me doreza, vetëm njëri ka qenë pa doreza. Kanë ikur, duket arma nuk e di nëse ka qenë e vërtetë. Kanë patur armë që të katërt. Duken me maskë. Kanë vënë këto nga Halloëeeni”tha pronari.

Njoftimi i policisë:

4 persona të maskuar kanë vjedhur gjatë orēve të para të mëngjesit një lokal në qendër tē fshatit Voskop. Pronari i lokalit Bledar Leska thotë se nga pamjet e kamerave të sigurisë ka parë që 4 persona kanë zbritur nga njē mjet i zi,tip golf rreth orës 04 të mëngjesit.

Sipas tij, njëri prej vjedhēsve mbante në dorê një armë,tip automatik scorpion me tytë të prerë,me të cilën ka thyer xhamin e pjesës sē poshtme të derës. Të 4 personat kanë hyrë nē lokal dhe kanë marrë nga kasaforta rreth 1 milion lek të vjetra, pije,cigare dhe embëlsira.
Policia e Korçës ka nisur hetimet per ngjarjen,të cilën paraprakisht e ka klasifikuar si vjedhje.

Pedagogu: “Kemi 30-vite maj gomones, këtu ecin vetëm patronazhistët,ky shtet shtyp sindikatat….

Tema e emisionit “Open” në News 24, mbi largimin masiv të të rinjve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe është shoqëruar me debate mes pedagogut Arlind Qorri dhe ish-deputetit socialist Alket Hyseni. Ka qenë pedagogu ai i cili fajësoi qeverinë në lidhje me gjendjen ekonomike, shfrytëzimin e punëtorëve dhe korrupsionin që nxit largimin e të rinjve. Ndërkohë ish-deputeti Hyseni iu përgjigj se dhe ish-diktatori Enver Hoxha me një gjuhë të tillë fliste për punëtorët në Amerikë.

Pjesë nga biseda në studio:

Hyseni: Pashë një evoluim të deklaratave të opozitës. Janë të inkriminuar shqiptarët sipas zotit Berisha që ne po eksportojmë krimin në Britani, këtë do të ndajmë.

Shehi: Nuk diskutoj fare për Berishën. Ju punoni për parlament anglez apo jemi këtu shqiptarë

Arlind Qori: Përse Shqipëria nuk është vend i jetueshëm. Shteti ka falimentuar. Ne shtrojmë pyetjen përse shqiptarët duan të ikin? Përse të rinjtë kanë ëndërr të ikin? Përse kemi 30 vjet me gomone e nisëm me anijen Vlora,. Kemi tre breza me gomone, gjyshërit, baba, tani nipërit. Kemi 30 vjet majë gomones, 30 vjet me të njëjtën situatë. Tani të gjithë duhet të japin llogari, edhe ato që kanë qenë në qeveri. Britanikët nga ata 12 mijë shqiptarë që kanë shkuar nuk humbin asgjë, vetëm përfitojnë, ne po na humbin njerëzit. Britanikët bëjnë lojërat e tyre. Ne jemi të humburit dhe hajde ti kërkojmë llogari atyre që na kanë lënë në këtë situatë.

Ervin Bushati: Është e dhimbshme si histori. Unë kam shkuar jashtë. Të gjithë duan të ikin, unë kam ikur për studime.

Eni Vasili: Me gomone ke ikur?

Ervin Bushati: Çfarë rëndësie ka ? S’po më lë të flas. Dështimi ynë si shoqëri nuk është përse duan të largohen, por përse nuk rikthehen , unë kështu e shoh. Sot duhet të ishin më shumë shqiptarë që të fillonin të ktheheshin në Shqipëri.

Arlind Qorri: Ky sistem qeverisjeje nuk u mundëson punësim të rinjve.

Alket Hyseni: A do statistika? 40 mijë vende pune të lira

Arlin Qorri: Më lër të flas

Arlin Qori: Pensionistët nuk kapin dot nivelin e minimumit jetik. Tani të rinjtë ikin edhe se duhet të mbajnë prindërit e tyre sepse pensionistët. Rinia e di se në administratë shtetërore çajnë vetëm patronazhistët. Për të rinjtë e arsimuar nuk ka punë ose ka shumë pak punë. Prandaj ikin në Gjermani, Europë.

Alket Hyseni: E vërteta është ndryshe, Shqipëria është një nga vendet me kriminalitet mesatar dhe Durrësi është një nga portet e monitoruara. Ju doni t’i bëni bashkë, për 1 % të shqiptarëve Berisha thotë janë të inkrimuar të gjithë.

Qori: Shihu në pasqyrë dhe uroj të të vijë turp. Po detyron shqiptarët të marrin arratinë se punojnë e shfrytëzohen, se ky shtet shtyp sindikatat

Hyseni: Kështu thoshte dhe Enver Hoxha për punonjësit në Amerikë!

Artan Hoxha: “ Droga në Shqipëri vjen edhe përmes sheqerit e peltes…

Gazetari Artan Hoxha thotë se droga në Shqipëri nga vendet e Amerikës Latine nuk vjen vetëm përmes ngarkesave të bananeve, por edhe përmes produkteve të tjera të importuara. Ai tha se sheqeri dhe pelteja e frutave ekzotike janë gjithashtu ngarkesa ku fshihet lëndë narkotike. “Ka një lëndë tjetër që vjen në Shqipëri në formë pelteje, është pelteja e frutave ekzotike”, tha Hoxha në emisionin “Opinion”. Sipas tij, janë laboratorët më pas ku ky produkt shkon për t’u kryer procesi i ekstraktimit të kokainës….