Tërhiqet Alimehmeti/ Këlliçi mundim Veliajn unë kryetar pas 14 majit, mjeku zv.kryetar…

Ilir Alimehmeti tërhiqet nga primaret. Belind Këlliçi, tashmë është kandidati i PD përballë Erion Veliajt të PS-së për zgjedhjet vendore të 14 majit 2023. Këlliçi dhe Alimehmeti dolën në balotazh, por mjeku vendosi të tërhiqej nga gara. Në një dalje për mediat, Këlliçi i premtoi Alimehmetit postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës në rast se ai fiton.

Alimehmeti tha :

Anëtarësia e Tiranës shprehur me votë për herë të parë se kë do si kandidat dhe në respekt të votës së anëtarësisë duke falenduar çdo votues për një proces që shkoi pa asnjë vërejtje dhe u numërua çdo votë dhe anëtarësia foli në favor të Belind Këlliçit tha ai .

Kellici tha :

Sot shqiptaret janë të befasuar nga ky standard i vendosur në politikën shqiptare. Fokusin kryesor e kam pasur te baza dhe anëtarësia e Partisë Demokratikë. Kjo ka qenë një fushatë civile e qytetare, jemi sërish me njëri-tjetrin. Jam i bindur se ky është një ogur i mirë në politikën shqiptare. Jam krenar që kam qenë pjesë e këtij procesi dhe për ta çuar një standard më tutje ne sot publikisht do adaptojmë një formë amerikane të garës, formën presidenciale.

Ashtu si në Amerikë kam kënaqësinë më të madhe sot që kur I kam hyrë këtij rrugëtimi kam qenë I bindur se do ta mundja Veliajn në garën për Tiranën, me Alimehmetin si krahun tim të djathtë dhe nënkryetar të bashkisë së Tiranës që nga 14 maji ne do sjellim një model krejtësisht ndryshe”, tha Këlliçi.

Deputeti me shishe vaji në Kuvend: “Fshatarët po heqin të zinjtë e ullirit, vaji luledielli shitet me shtrenjtë se vaji i ullirit…

Deputeti i PD, Dashnor Sula, i cili njihet për batutat e tij në Kuvendin e Shqipërisë, ka bërë një tjetër surprizë këtë të hënë.Sula është futur në oborrin e Kuvendit të Shqipërisë me një thes të mbushur me ullinj dhe një degë ulliri, për të treguar se prodhimi këtë vit u ka ngelur pa shitur fermerëve. Momenti që deputeti Sula ka hapur thesin sigurisht që ka shkaktuar edhe të qeshura tek gazetarët e pranishëm, të cilët nuk hezituan t’i drejtonin mikrofonin.

Ndërsa gjatë fjalës së tij, vendosi një shishe vaj ulliri dhe një shishe vaj kikiriku në foltore. Ai tha se çmimi mes dy vajrave është i njëjtë, kjo pavarësisht kostove tepër të larta të nxjerrjes së vajit të ullirit. Sot një litër vaj ulliri shitet me rreth 350 lekë me shumicë, në disa raste deri në 400 lekë. Sula tha se rrezikon që deri në fund të muajit të ulet edhe më shumë, duke falimentuar shumë fermerë.

“Fshatarët po heqin të zinjtë e ullirit duke prodhuar vajin e ullirit. Unë këtu kam sot një litër vaj ulliri dhe një litër vaj kikiriku, edhe janë të barabartë. Ka fat një person që mund ta shesë me 400 lekë vajin e ullirit. Po ju them që vetëm mbrëmë që unë kam qenë në një fabrikë. Sot aty do të duhet 20 mijë lekë për një punëtor që të shkundër ullirin. E dini që nuk ka njerëz që të mbledhin ullinjtë?

E dini që duart e atyre fshatarëve mezi i mbledhin ato kokra ulliri?

E keni parë apo jo çfarë domethënë vuajtje fshati? Zbrisni nga makinat. Kryeministri atë të lobojë nesër, të merret me këtë. Sepse prodhimet shqiptare nuk dalin dotë as në Kosovë. Të jeni të sigurtë që të gjithë fshatarët do e mbajnë në shtëpi vajin e ullirit. S’kanë ku ta çojnë, duhen skema të drejpërdreja subvencionesh”, tha ndër të tjera deputeti Sula.

Atmosferë festash / Ja kur ndizen dritat e pemës së Krishtlindjeve në Korçë…

Bashkia Korçë ka njoftuar se te premte ne oren 18:00 ne sheshin para Katedrales te qytetit do te ndizen dritat e pemes se Krishtlindjeve. Gjithashtu Bashkia ka lajmeruar se ndezja e dritave do te shoqerohet me nje koncert festiv, per tre dite tek rrugicat e Pazarit të Vjetër ,ku te pranishem do te jene artiste ne formatin Young Albanian DJ Edition.

Këtë javë KORÇA ndez dritat e festave!

Ceremonia festive do të organizohet të premte, datë 9 dhjetor, ora 18:00 tek Sheshi para Katedrales.

Festa vazhdon më pas tek rrugica e Pazarit të Vjetër ku që nga e premtja, për 3 netë rradhazi deri në mesnatë, bashkia do të sjellë 2B Fest, këtë vit në formatin Young Albanian DJ Edition.

Tronditëse në Korçë/ Gjendet i vdekur 64-vjeçari…jetonte me nënën e paralizuar

Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e sotme në Korçë. Një 64-vjeçar është gjetur i vdekur në banesën e tij. Ai jetonte me nënën e tij, të moshuar dhe paralizuar. Viktima dyshohet se ka humbur jetën nga shkaqe natyrale. Kur ka shkuar policia dhe zjarrfikësja, e ëma është gjetur duke qarë në pamundësi për të lëvizur.

Zjarrfikësja ka ndërhyrë nga dritarja për të hyrë ne banesë pasi nga dera ishte i pamundur nderhyrja… Identiteti i 64-vjeçarit nuk dihet ende ndërkohë që në vendin e ngjarjes ndodhen forca të policisë dhe ambulanca.

Korçë/ Djali rreh keq babain… e bën për spital, arrestohet 33-vjeçari…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Korçë, ku një i moshuar është dhunuar nga i biri dhe ka përfunduar në spital. Policia bën me dije se menjëherë pas ngjarjes është vënë në pranga shtetasit A. L., 33 vjeç, ndërsa ndaj babait të tij u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme. Sakaq, i moshuari ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve

Njoftimi i policisë :

U bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. L., 33 vjeç, banues në Korçë, për veprën penale “Dhuna në familje”, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj babait të tij, i cili ndodhet në spitalin e Korçës, duke marrë ndihmën mjekësore.

Në vijim, ndaj babait të 33-vjeçarit, u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme.

Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Pogradec e Korçë, për veprime të mëtejshme.

29-vjeçarit i dështon plani epik, policia i kap 27 emigrantë te kamufluar në karoceri(Video)

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve të DVP Korçë, në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të AMP Elbasan-Korçë, në vijim të operacionit policor të koduar “Midnight”, mbështetur dhe nga inteligjenca informative, goditën një rast tjetër të veprimtarisë kriminale të dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, kundrejt fitimit, për kalim të paligjshëm të kufirit. Si rezultat u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:

  • G. D., 29 vjeç, banues në Durrës.

Në Qafë Plloçë, shërbimet e Policisë ndaluan për kontroll automjetin tip kamionçinë, të drejtuar nga 29-vjeçari.

Në karrocerinë e kamufluar të këtij automjeti, u gjetën 27 emigrantë, të cilëve ky shtetas u kishte premtuar se kundrejt fitimit, do t’i transportonte në mënyrë të kundërligjshme, drejt shteteve të BE-së.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprime të mëtejshme.

Ç’po ndodh me Euron dhe Dollarin ? Ja me sa mëmbehen sot….

Dollari amerikan vazhdon të pësojë rënie. Në tregun e këmbimit valutor shqiptar një dollar blihet me 109 lekë dhe shitet me 111.8 lekë. Ndërsa euro me një rritje të lehtë sot blihet me 116.2 lekë dhe shitet me 116.9 lekë. Paundi britanik blihet me 134.7 lekë dhe shitet me 135.8 lekë.

Ndërsa franga zvicerane sot do blihet me 116.9 lekë dhe do shitet me 117.8 lekë.

Amazing things to do in Korça,Albania(Foto)

The unofficial cultural capital of Albania – Korca (or Korçë) – is only a three-hour drive from Tirana and a breathtaking spot for tourists from all over the world. Korca Albania is recognized for its architectural significance which dates back to the 13th century. From beautiful churches, mosques, museums and walkways, there is a lot to see and explore and interesting things to do in Korca city.

Also known as the City of Serenades, Korca promises to serenade you towards its beauty and charm. Not a lot of tourists know about this beauty or intend to travel here – but this guide will prove why you should travel to Korca for your next trip to Albania.

Wondering what to do in Korca to learn more about this amazing city? Keep reading! Below are all the best places to eat, where to stay and things to do in Korce to have an amazing visit.

Korca is located on the south-eastern border of Albania, a country in Europe. Korca is close to Greece and North Macedonia.

The eighth-most populous city of Albania houses more than 75,000 people and spans an area of just 806 km2. Korca is a fertile plateau, just 2800 feet above sea level, and is lined by the Morava Mountains.

Korca is known for its wide wheat-growing fields, luscious apple grapes fields, and also has its brewery as well as other food processing units.

In fact, coal mining is also done in the mountains in the Korca, towards the south. The weather in Albania is great for a trip during any time of the year, and Korca city is no exception. Though Korca serves the purpose of an all-season tourist spot, the best time that we recommend is during spring.

Easter is graciously celebrated in Korca, especially during the spring season, and you don’t want to miss that. The warmer season in Korca breathes life into the city with its numerous festivals and celebrations, making it an amicable destination for tourists.

Spring is also the busiest season for tourism in Korca, as the neither too cold nor too warm temperature provides the perfect opportunity for tourists to gaze around the cityscapes.

The Korca winter season is also pleasant to travel in as the picturesque snow-covered plateau is a delight to be at. During Korca in winter are skiing spots that open up and are popular with tourists and locals alike. Plus, the entire city is lit up with lights to provide a breath-taking view, making Korca in winter extra magical.

Although a populous city, Korca is a rather compact travel destination and it can be explored within three to four days seamlessly.

Whether you’re a walk and breathe in nature kind of a tourist or prefer local transport, it is possible to witness the scenic and architectural beauty of Korca city within three days.

If you want to visit every destination mentioned on this itinerary and absorb the mesmerizing beauty of Korca, then three days – or two nights and one day – is the perfect amount of time.

It’s not just the sites in Korca that are worth seeing, but the neighbouring areas as well. Nearby you can take a retreat to the Morava Mountains, or spend a day interacting with the locals engaging in their festivities. Korca is a compact and walkable city, so you can travel and explore the beauty of this cobblestoned city on foot.

Nevertheless, as one of the cultural epicentres of Albania, there are many amazing things to do in Korce. If you’re wondering what to do in Korce for history buffs, foodies and everything else in between, you’ll find it below. Here are some of the best things you can do in Korca Albania. You can easily visit most of these within 3 to 4 days.

1. GET A PANORAMIC VIEW OF KORCA CITY

If you want a spectacular panoramic view of the entire city of Korca, then head to one of the top places to visit in Korca. So long as you aren’t scared of heights, visiting the Red Tower or the Panoramic Tower should be the first spot on your itinerary.

It is a concrete tower, serving its utilitarian purpose of giving a bird’s eye view of the entire city and the neighbouring countryside. From here you can see all the best things to do in Korca adn marvel at the beauty of the city.

To reach the top by stairs takes a hefty eight flights of stairs, but Korca’s beauty is worth the climb. However, there is also an elevator that is usually operational. There is a required ticket to reach the top of the tower which is priced at 50 Lek.

The tower gives an even better view in the evening or at night when buildings surrounding it and the city lights gleam, illuminating Korca’s beauty. I recommend climbing up to the top of the Red Tower at sunset so you can enjoy the golden hour with the glittering rooftops of buildings.

2. HANG OUT IN PAZARI I VJETËR

The Pazari I Vjeter, also known as the Korca Bazaar and the Bazaar of the Serenades, is a must for anyone who is visiting Korca. You will find some of the most exquisite cultural and traditional items as well as great Albanian souvenirs here.

The bazaar dates back to the 19th and 20th centuries, originating most of its structure and landscape from Roman architecture and a Turkish-style bazaar. This is not uncommon ass the Albania you see today was once under the rule of the Ottoman Empire.

Previously, the Bazaar housed over 1000 stores, and two famous inns – the Old Monastery and the Old Elbasan. In 2015, the Bazaar was completely renovated to take the form of what you will find today – a vibrant and lively space that is more than just a shopping hub, but also a community. The cobblestoned streets and rustic architecture emulate the Ottoman era that the Bazaar dates back to.

Some shops sell cultural and traditional Albanian artefacts and pieces like carpets, decoration pieces, and clothes. The Bazaar also has restaurants and bars for the food you to delve into Albanian cuisine.

The Bazaar serves a different atmosphere particularly in the late hours of the day as locals and tourists step out onto the streets, festive and cheery, making the most of their time with friends and family.

If you are a coffee enthusiast, Albanian coffee is a must to try, as well as the beer named Birra Korca, which is brewed in Korca’s famous brewery.

Other than shops, the Bazaar has cafes and museums like the Komiteti Kafe Muzeum and the Kooperativa.

The Kooperativa is a communist-themed café, bearing witness to the country’s history of communism. The entire Bazaar is filled with galleries paying homage to Albanian history and art, as well as antique shops and boutiques. Whether you like shopping or not, the bazaar is definitely one of the best things to do in Korce!

3. HAVE A RAKI AT KOMITETI KAFE MUSEUM

The Komiteti Kafe Museum is a famous tourist destination within the Korca bazaar. It is an intricately crafted cobblestone cafe with rustic furniture and a cosy ambiance. Make sure to take a quick break here from roaming the streets of Korca and grab a Birra Korca – a locally brewed beverage.

4. VISIT THE LARGEST ORTHODOX CHURCH IN KORCA

If you’re the type of tourist who gravitates towards historical and cultural monuments over contemporary spots like cafes and bars, then the Resurrection of Christ Cathedral is for you!

This is Albania’s largest Orthodox church and is situated in the middle of the Korca – serving as an important landmark. The church’s architectural inspiration comes from Greece as the process of renovation was patronised by Greece as well as Romania and some Aromanian patrons.

The renovation process began in 1995 after the original cathedral was destroyed during the rule of the Communist Party in 1968 as religion was prohibited all across Albania. The interior of the Cathedral is not very flamboyantly decorated, instead, it expands like a cavern. The inner walls are decorated with mosaic art and wooden lamps that are carved into the structure.

A surprising fact: the structure of the Orthodox church in Korca is similar to that in Tirana, and even has the same name. For those who are intrigued by buildings and monuments that bear a religious significance, there are plenty of Albanian churches on the eastern side of Korca.

Around 24 of the Orthodox churches in Korca were built during the 16th and 18th centuries, and eight are firmly standing on Albanian soil today.

5. DEVOUR QOFTE

One of the best things to do in Korca is enjoy the local food. And one of the best things to eat here is Qofte. Qofte, pronounced chof-ta, are meatballs made up of minced meat, spices, and some vegetables.

Though not suitable for vegans or vegetarians, these culinary amazeballs are a perfect delight if you’re visiting Korca and are eager to try local food.

The crispy exterior and the soft meat melt as you devour the juicy blend of Albanian flavours. It was perhaps one of the best things I tried in Korca’s old bazaar and I am feeling a tad nostalgic as I reminisce about the flavour while I write this.

6. HAVE KORCA IN KORCA

As I mentioned before, Korca, despite its compact size, has its brewery and well, has its beer brand – with the same name as the city. The Korca beer is produced in Korca and is widely consumed by locals and tourists.

In fact, there is a high chance you would be served Korca beer on at least one of your food outings in Korca.

The brewery itself is not a top site to see, saying from my own experience. Though every guidebook or travel enthusiast would recommend going there, I don’t.

The service at the brewery is pretty appalling. We waited over 30 minutes for someone to come serve us, asking 2 different waiters for a beer.

After 30 minutes of no one coming or acknowledging us, we just gave up and left. Upon checking reviews for the brewery online, I realized this is a common practice there and a lot of other visitors had some complaints too.So rather than spending time driving to the brewery, I recommend visiting a bar or café at the old bazaar and devouring amazing traditional Albanian food with some Korca beer.

7. TAKE A NIGHTLY ‘XHIRO’ (WALK) DOWN SHEN GJERGJI

When in Korca, you will realize that walking is one of the favourite things to do for the locals, and also the tourists.

When you step out on the street, next to the Cathedral, you would notice the St. George Boulevard or Shen Gjergj, Korca’s main walkway. The pathway is lined with bright and lush green apple trees guarding the pedestrians against sunlight.

It is instead diverted into the pathway of those walking from the outdoor cafes, coffee and ice cream shops, and bars that are situated on both sides of the Shen Gjergji.

Shen Gjergji is most commonly used for an evening walk or xhiro, a prized possession of the Albanian culture. The Bulevardi Fan Noli is also used for walking as it also has a garden situated in its middle – perfect for taking a breather during a stroll.

Doesn’t matter what time of the day it is, these boulevards are filled with people and you will notice a few landmarks along the way. One of the places you’ll see along the way is the First Albanian School of Language. This is another exciting spot for tourists to visit, but more about that below.

Facing the school is the famous Romanian House, standing upright in a bright canary yellow structure.

This beautiful building serves as a historical landmark between Romania and Korca. Lastly, if you have the energy to walk up to the Bulevardi Gjergj Kastrioti, you will find yourself at the Rinia Park. This is the largest park in Korca and is lined with bars and cafes, providing the perfect escape into a fusion of contemporary space and nature in Korca.

8. VISIT THE MUSEUM OF MEDIEVAL ART

Curious what to visit in Korca for art enthusiasts? Add the Museum of Medieval Art to your itinerary.

Out of all the museums at Korca, the Museum of Medieval Art, with over 7000 artistic pieces is perhaps the one I enjoyed visiting the most.The museum is located on a road near Birra Korca and is a work of art in itself and is one of the most beautiful places to visit in Korca.

It was built in 2016 and the architectural design takes inspiration from certain aspects of iconographic art. Of the 7000 artistic pieces, most are Orthodox icons carved from different materials like stone, wood and metal.

The artistic collection also includes the Byzantine icon of the Archangel Michael, which has notoriously been referred to as the “Mona Lisa of the Balkans”.

Artistic pieces crafted by Onufri, an icon painter from Berat, are also placed in this museum. When you enter the building, right in front of you would be the prestigious Golden Wall – a wall soaring at 9.5m, decorated with 16-century icons that bear cultural and historical significance to Korca.

The structure is so beautifully designed and crafted that it can mesmerize you for hours. The interior of the museum is lined with open staircases, vast foyers, and narrow hallways, with an interplay of light and colours to dramatize the art placed inside. The entry ticket is priced at 700 Lek per visitor, which is pretty expensive for Albania, but once you get in there, it’s worth it.

9. VISIT THE NATIONAL EDUCATION MUSEUM

Korca offers an expansive culture and history to learn, and there’s no place better to educate yourself than the National Education Museum in Korca.

It is one of the most prestigious and significant museums in Albania and provides an amazing opportunity to learn about Albanian culture, history, and language all in one place.

This building opened up as the first school in Albania in 1887 and is definitely one of the best places to visit in Korca. The history of Albania’s national language is on display in the form of manuscripts, photographs from the archives, and documents.

Intersted in the Albanian language? The museum offers great insight into the linguistic history of Albania. It is one of the best places to visit in Korca a future polyglot who wants to study the Albanian language – something I am doing right now!

10. TAKE A DAY TRIP TO VOSKOPOJE

Voskopoje is a rather famous spot for tourists visiting Albania, though I didn’t encounter many international tourists when I visited it.

This is a beautiful place, perfect for a day trip when you’re in Albania, and bonus: it has plenty of churches for you to visit.The small village of Voskopoje once housed 24 churches – all built during the 16th and 18th centuries. Unfortunately, only eight of these are left behind today.

Only 30 minutes from Korca by car, and you would find yourself in the pleasant Albanian countryside

11. HIKE TO THE TOP OF MORAVA MOUNTAIN AND GET A VIEW OF KORCA

Remember the Korca beer I mentioned? It is made from natural spring water located near the Morava Mountains. The Morava Mountains is right above the plateau of Korca and is a breathtaking vantage point of the entire city and its outskirts.

Morava Mountain can be reached by vehicle or even on foot and is a great day trip from Korca.

A lot of tourists prefer cycling their way to the Mountain and some domestic tourists travel from their starting point to the Mountain on a bus. There is also a hotel near the mountain called Montrelux resortin case you want to spend the night surrounded by hills and mountains.

Among the few attractions in the Morava Mountains is the humongous cross, and a small church with some artefacts on display. Overall, it is a good destination for getting a bird’s eye view of the red rooftops of Korca clustered amongst green fields.

12. VISIT THE ILJAZ NIRAHORI MOSQUE

Apart from Greek-inspired churches, Korca is also home to the Iljaz Nirahori Mosque which pays homage to its history of being under the reign of the Ottoman Empire. This is also one of the oldest Islamic worship places in Albania, so is an important historical site.

The mosque is constructed with beautiful stonework with a grey main dome and one minaret. Sadly, the minaret was destroyed during the Communist rule in the 1990s.

However, similar to the reconstruction of the Cathedral, the minaret was rebuilt to signify Albania’s freedom from the communist regime. The interior of the mosque is lined with frescoes that display Mecca and other Islamic sites.

The mosque also has a Madrassah and a clock tower, also called Kulla e Sahatit e Korces, that is constructed using stone. Overall it is a modestly sized mosque with not a lot to see if you’re not a religious history fan.

13. DO A FREE WALKING TOUR

The Korca Free Walking Tourtakes place every day between 10 AM and 6 PM, in front of the Hani I Pazarit Hotel near the Korca Bazaar.

It is like a typical walking tour with a guide, but add the beauty and magnificence of Korca. The guides show you around the city of Korca, its landmarks, share the history of Korca and Albania with you and leave you with a lot of great recommendations of what to eat or do next in Korca. It is recommended if you don’t have a lot of time but would love to learn about and see as much of Korca as you can.

There’s no travelling journey without the adventure and excitement of devouring new culinary dishes, especially if you’re in a place like Korca. I recommend trying the traditional food in Korca, like the Lakror pie or Qofte, and there are a few restaurants and cafes that you should check out when visiting Korca for these dishes and more.

The Lakror pie is a leek byrek, but with an Albanian touch. For those who don’t know, a byrek is a pastry that is filled with meat, potatoes, spinach or cheese. This is a different type of byrek as compared with other ones normally found in the Balkans, as it is less greasy and doesn’t feel heavy.

Speaking of Lakror, every July, there is a Lakror Pie Fest in Korca to portray the love and appreciation for the pastry and other culinary dishes of Korca.

So if you are planning to visit Korca in July, do check out the festival! Now that we’ve got the culinary dishes aside, let’s talk about the restaurants or cafes you should try out when visiting Korca.

1. FIND FOUR

This café on the Bulevardi Republika offers delicious white bean lakror pies that are too die for and a really tasty homemade pasta.

Other offerings include bacon, almond and bacon risotto. They do have special diet options like vegan and gluten-free food and offer breakfast, lunch, dinner, brunch, coffee and drinks.

The cuisines offered are mainly Albanian and Italian, along with some seafood options.

The best part about this café, and the secret behind its name, is that you can enjoy your meal on any of its four floors – the bar, terrace, restaurant or the pizza place.

Of course, every floor offers the same quality experience!

2. VILA COFIEL

The Vila Cofiel is also one of Korca’s best dine-in spots. They offer European, Mediterranean and Albanian cuisines, and have vegetarian options.

They serve lunch, breakfast and dinner, along with some live music and both indoor and outdoor seating. Be sure to check it out when visiting Korca.

3. VILA 95

Another popular, yet amazing eatery in Korca is Vila 95. They offer European, Albanian and Mediterranean cuisines, along with vegetarian-friendly options.

They don’t offer breakfast but are open for lunch, dinner and late-night food adventures. From pizza and pasta to traditional Albanian dishes, they have a lot to offer.

Now that you are fully convinced that you have to book a trip to Korca, and know which places to see, let’s discuss one of the most important aspects of any trip – accommodation.

Accommodation in Korca depends on your budget and what type of service you prefer. After a busy day of exploring all the best things to do in Korca, here are the accommodation options I recommend.

HANI I PAZARIT

For a boutique-style experience, we recommend staying at the Hani i Pazarit, which is a historical boutique-style inn located inside the Korca Bazaar. The inn has a courtyard and its own restaurant. The rooms are intricately decorated, with a little Albanian touch with their exposed brick walls.

For the latest prices and availability, click here

VILLA ESTER

The next recommendation is the luxurious Villa Ester – truly a work of modern interior design with its wooden ceilings, perfect for a hotel based in Korca.

It has a restaurant, shared lounge, garden as well as a bar and offers family rooms as well. Some of the rooms also come with a terrace to enjoy the breathtaking view of Korca. Villa Ester has a very hospitable staff and even provides currency exchange for its guests.

Their service comes with everything a modern tourist might need – a safety deposit box, desk, free WiFi and a lot more.

For the latest prices and availability, click here

VILA EDEN

Another beautiful villa worth staying at is the Vila Eden Boutique Hotel.The villa is located on a hilly incline and has arched doorways with cobblestone and stonework on the exterior and interior.

This hotel also has a shared lounge, garden, bar and a fitness centre for its guests. The rooms are fully equipped to meet the needs of modern tourists – television, free WiFi, bathroom fitted with necessary tools and a desk.

For the latest prices and availability, click here

HOTEL BUJTINA E BARDHE

A concrete structure with wooden rooftops and ceilings, the Hotel Bujtina e Bardhe offers all the facilities any tourist might need in Korca.

The best part is its location – it’s situated right behind the Cathedral!

Just like the other hotels, this one offers a bar, shared lounge, free WiFi, air conditioning and an amazing buffet breakfast every day.

For the latest prices and availability, click here

✅ What is Korça known for?

Korca Albania is one of the most significant historical and cultural cities in the country. Because of this it is well known for its museums and historical sites.

✅ Is Korça worth visiting?

Yes, absolutely! If you’re even remotely interested in Albanian culture and history, Korca is a must. But even if you’re not interested in the history, Korca city is beautiful and full of charm.

Korca is a magical city to visit. It is filled with so many amazing spots for every type of traveller – the nature lover, culture enthusiast or a fan of trying new cuisines. Korca’s beautiful cobblestone architecture and natural landscapes from the Morava Mountain are perfect for your next trip.