E papritur/ Stresi largohet nga “Big Brother VIP Kosova”

Pas një sfide nga “Vëllai i Madh”, ku Stresi dhe Xhuli kanë qenë të lidhur bashkë me pranga, në një moment Stresi e ka humbur durimin dhe ka hequr prangat, ku është shprehur se dëshiron të largohet nga shtëpia dhe ka filluar me përgatitjen e valixheve. “E kam me veten, kam probleme me veten, nuk e kam problemin me ty, e kam problemin me veten, nuk rri dot më këtu, s’jam për këtu unë më.

E kam me durimin tim, nuk duroj dot më. më ka ardhur dita, nuk mbajë dot këtu, nuk rri dot më këtu. Nëna Shpresa më pret në shtëpi”, tha Stresi.

Në Prime-n e mbrëmshëm të “Big Brother Vip Kosova” ka pasur debate të shumta mes banorëve, ku më i ashpri ka qenë përplasja mes Vivien dhe Stresit.

Debati mes tyre ka filluar për një takim të para shumë vitesh mes tyre, ose më saktë deklarata:

“E kam futur në shtëpi para 10 vjetëve.”

Kjo deklaratë “shqetësoi” Vivin se mund të nënkuptohej sikur ajo dhe Stresi kanë pasur diçka para 10 vjetëve.

Bëhet virale spikerja e lajmeve në Gjirokastër: “Jam me Luizin dhe po u martova burrin e dua si ai…

Big Brother Vip Albania është programi më i ndjekur për momentin, ku personazhi kryesor mbetet padiskutim këngëtari Luiz Ejli, për të cilin sot pati edhe një tubim mbështetës nga fansat përreth shtëpisë ku qëndrojnë konkurrentët. Mes personazheve që kanë shfaqur mbështetje është edhe gazetarja e RTSH Gjirokastra, Eri Muço. Një video është bërë virale në rrjet, teksa gazetarja në studion e lajmeve shpreh mbështetjen për Luizin.

“Para se të filloj këtë ditar, doja t’ju thoja se unë jam me Luizin. Dhe nëse do të martohem bashkeshorti im i ardhsshëm duhet të jetë si Luizi”, thotë gazetarja.

“Na pëlqeu leku”- Gruaja rrëfen eksperiencën në punishten e kanabisit…

Duke marrë shkasë nga operacionin në qytetin e Beratit, ku në një serë kanabisi u arrestuan 80 gra dhe vajza që punonin aty, një grua që ka qenë ish-punëtore në punishtet e kanabisit, ka zgjedhur të rrëfejë historinë e saj personale për Euronews Albania. Gruaja tha se disa vite më parë duke qenë në gjendje të vështirë ekonomike zgjodhi të shkonte dhe të punonte në punishtet ilegale të përpunimit të kanabisit.

Ajo tha se paguhej 15 mijë lekë për një kilogramë lënde narkotike dhe se ishte leku që nuk i lejonte të hiqnin dorë nga puna e vështirë.Sipas saj gratë merreshin vetëm me pjesën e pastrimit të kanabisit dhe paketimin e tij.

“Ishin pafund vajza dhe gra. Familjare të cilat punonin për bukën e gojës. Ishin gra të fshatit, por vinin me furgona dhe nga larg nga Elbasani. Hanim dhe pinim nga xhepi jonë nuk na i paguante njeri.

Ne ishim te hallka e pastrimit. E pastronim e hidhnim nëpër qese, kjo ishte puna jonë. E sillnin të tjerët me thasë ne e zgjidhnim dhe e rregullonim. Ishte mbjellur në zonar përreth, thahej aty dhe më pas na e sillnin ne ta pastronim.

Unë me të dëgjuar u lidha me këto persona. Fjalë pas fjale. Me telefonata, gjetëm punën dhe shkuam. Me të dëgjuar që paguhej 15 mijë ne na u duk si shumë. Pastaj kur iu futëm asaj pune s’iknim dot më se na pëlqente dhe leku. Por puna ishte e vështirë, sidomos era e asaj”, tha gruaja.

Gjergj Luca i lutet Presidentit nga Maliqi: “Dekoroni Rozetën , pastruesen që të than piten…

Historia e vjedhjes së 545 mijë eurove nga pastruesja Rozeta Dobi është tema më e diskutuar në rrjetet sociale. Me ironi shembullore, biznesmemi i njohur, Gjergj Luca, i lutet Presidentit Bajram Begaj që të dekorojë Rozeta Dobin për aktin e saj, ku siç e thotë Luca,

“ajo ta than piten”.

Rozana Radi: “I kontrolloj partnerit telefonin fshehurazi, por ai i fshin mesazhet para se të vijë në shtëpi…..

Rozana Radi dhe partneri i saj Shpëtimi kanë një lidhje të konsoliduar prej 10 vitesh, e cila disa muaj më parë u përfol se kishte marr fund. Këtyre zërave iu përgjigj vetë këngëtarja, e cila u shpreh se janë vetëm thashetheme te përhapura nga mediat dhe çifti vazhdojnë shumë të lumtur bashkëjetesën e tyre. E ftuar së fundmi në emisionin ‘Glamour Zone’, përballë moderatores Ester Bylyku, Rozana zbuloi çmenduritë që bën për partnerin e saj.

Ester Bylyku: Më thuaj të vërtetën, a ia kontrollon telefonin fshehurazi ndonjëherë partnerit?

Rozana Radi: Gjithmonë, gjithmonë, dhe nuk kam nevojë të mendohem fare përpara se të përgjigjem.

Ester Bylyku: Pse? Ke kapur ndonjë gjë që nuk i beson?

Rozana Radi: Nuk kam kapur asgjë, por e kam fiksim t`ja kontrolloj. Nëse e merr telefonin do gjesh patjetër diçka edhe nëse është ndonjë mesazh pa të keq. Unë di këtë dhe vazhdoj ta kontrolloj (qesh). Prandaj i them publikisht Shpëtimit të ndryshojë kodin e telefonit. Por gjithësesi burrat i fshinë mesazhet para se të vijnë në shtëpi (qesh).

Lojë apo e vërtetë/ Dea dhe Amos realizojnë puthjen e parë

Prej kohësh ‘pëshpëritet’ se mes Dea Mishel dhe Amos Zaharia ka shkëndija dashurie. Por që të dy, të paktën Dea, nuk e ka pranuar këtë shkëndijë. Mirpo duket se gjithçka rodhi krejt natyrshëm në lojën e Digital Movie Night, kur ata u puthën me njëri-tjetrin.

Më pas ata dolën duke qeshur në kuzhinë, ku Olta i ngacmoi: Këta të dy janë çift, por nuk e dinë!

Qarkullonte me doza Canabis në Korçë, procedohet 33-vjeçari….

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve të DVP Korçë referuan materialet në Prokurori dhe filloi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin I. B., 33 vjeç, banues në Korçë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, pasi në lagjen nr. 18, Korçë, shërbimet e Policisë,

gjatë kontrollit fizik i gjetën dhe i sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi të vogël me lëndë të dyshuar narkotike kanabis.

Fituan këngën magjike/Juliana Pasha bëhet nostalgjike shpërdan duetin me Luiz Ejllin,ja mesazhi që percjell (Video)

Këngëtarja Juliana Pasha dhe Luiz Ejlli, disa vite më parë konkurronin në “Këngën Magjike” me këngën “Sa e shite zemrën” dhe u shpallën fitues të atij edicioni. Juliana Pasha ka shpërndarë në Instagram një pjesë nga performanca e tyre, duke shkuar: “Për të gjithë ju që më keni dërguar mesazhe pafund për Luizin.
Sigurisht që e kam mbështetur pikërisht aty ku janë mbledhur të gjithë fansat dhe mbështetësit e tij,në TikTok.

I uroj të ketë një mëndje të kthjellët,të pastër dhe shëndet të plotë.

A po e gjakos emigracioni ekonominë e Shqipërisë?

Shqipëria ka një nga diasporat më të mëdha në botë. Por teksa të rinjtë e vendit udhëtojnë jashtë në kërkim të një jete më të mirë, largimi i tyre rrezikon që ekomonia e vendit të tyre, ‘të kullojë gjak’. “Të gjithë ata njerëz që zgjedhin emigracionin janë fuqia punëtore, djem dhe vajza të reja”, thotë pensionisti Hamdi Sokoli.

Nëse duan të migrojnë, mirë. Por pasi të kenë ndërtuar këtë vend, në vend që të ndërtojnë Gjermaninë apo Italinë”. Qeveria ka futur stimuj ekonomikë për të inkurajuar të rinjtë të kthehen në atdhe. Por shumë fajësojnë politikanët për dështimin në krijimin e mundësive që do të nxisnin të rinjtë të qëndronin.

Ndalimi i hemorragjisë së popullsisë

Kur viziton Kukësin në veri të vendit dhe takon politikanë, shikon OJQ dhe biznese që përpiqen të frenojnë hemorragjinë e popullsisë. Për shumë, problemet fillojnë me sistemin arsimor.

“Nëse autoritetet nuk mbështesin asnjë aktivitet që ndodh në shkolla,” thotë Lavdrim Shehu, një ekspert ligjor për migracionin.

“Për sa i përket logjistikës, materialeve, sportit, krijimtarisë, artit, muzikës, atëherë njerëzit nuk do të ndihen të kompletuar në vendin e tyre, në shkollën e tyre, në shtëpinë e tyre. Pra, përsëri, ndoshta do të kërkojnë diçka tjetër”.

“Nëse doni të shkatërroni një vend, ju shkatërroni arsimin e tij”, thotë studentja e marrëdhënieve ndërkombëtare Dragana Kurti.

“Në thelb ju po shkatërroni rrënjët e saj. Pra, ajo që unë pres nga qeveria ime do të ishte investimi në arsim. Jo vetëm në një nivel të lartë, jo vetëm në universitete, por edhe në fillore.”/Euronews Albania

Vjet i çmendën me çiftin Donald-Triksa/ Manipulimi i turmave: “Me të dashur jashtë, por dramë brenda…

Doni të dini si manipulohet publiku? Hapni televiziorin dhe shikoni Big Brother Albania VIP, një shou që ia kalon çdo telenovela meksikane apo turke dhe po çmend shqiptarët. Vjet i çmendën me çiftin Donald-Triksa, që sa dolën nga loja ku i kishin future, u ndanë direkt dhe vazhduan jetën si më parë.

Këtë vit kanë vendosur të krijojnë një tjetër çift: Luiz Ejllin, me të cilin e bënë dramë fare, pasi e bënë dhe të sëmurë rëndë dhe po vdiste, dhe modelen Kiara Tito. Gjithë shou është përqendruar tek ata të dy dhe duan t’i lidhin me patjetër. Por kjo natyrisht është sa për shou, pasi siç zbulon gazetarja Desara Karaiskaj, Kiara Tito ka të dashur jashtë shtëpisë dhe po e pret.

“Dëshira është shumë e madhe për të shikuar dashuri, por ne njerëzit, ne populli, turma, nuk kënaqemi kurrë.

Kur Donaldi tha që më mungon Bora, e gjykuam. Pasi i mungoi Bora, i pëlqeu Trixa, por ishte më i sinqertë ai sesa Kiara që e ka përjashta atë tipin edhe i mban të gjitha përbrenda, edhe nuk është fare për mendimin tim brenda lojës, është jashtë.

Nuk është akoma brenda Big Brotherit ajo, e ka mendjen tek ai përjashta. Ndërkohë që Luizi i duhet, se një gjë do e bëjë aty brenda ajo se Luizi që flirton me të është “okey” ai. Ndërkohë që e ka mendjen përjashta, se po e pret ai tipi përjashta” shprehet Dasara Karaiskaj.