Bashkia Korçë lë fshatin pa rrugë/ Djemtë mbeten beqarë, nuk u shkojnë nuset në fshat(Video)

Fiks Fare këtë të mërkurë ngriti shqetësimin e banorëve të Dënasit, Njësia Administrative Lekas, Bashkia Korçë. Banorët ankohen se nuk kanë rrugë në fshatin e tyre dhe kjo zgjat prej më shumë se dhjetë vitesh. Fshati i thellë në të cilin të duhen pesë orë e gjysem nga Tirana për të mbërritur në të, ka rreth 35 – 40 banorë, nga të cilët 8 invalidë dhe 15 djem beqarë. ” Invalidët kur sëmuren i mbajmë në krah deri sa i nxjerrim në një farë vendi ku mund të kalojë makina” tregojnë banorët.

Ndërsa për djemtë beqar halli është edhe më i madh, vajzat nuk pranojnë të shkojnë nuse në këtë fshat. Shkak rruga. Janë banorët e rreth 20 familje që kalojnë në këtë rrugë.
Kanë dërguar disa letra në Njësitë Administrative dhe Bashki ,por që nuk është marrë asnjë përgjigje. “Vetëm Fiksi ka qenë i gatshëm që të vinte.

Keq është më të sëmurët se nga gropat u hapen plagët nëse kanë. Rrugën e ka shtruar dikur Kolegji Amerikan, por këta të tjerët, nuk bëjnë gjë. Kjo rrugë është rreth 200 m e gjatë. Shkollat që janë këtu nuk bashkëpunojnë që ta rregullojnë. Problem kemi dhe për fëmijët se i marrim me çizme dhe kur dalin në rrugë u veshim këpucët” shprehen banorët.

Video:

Pas dasmës së Luizit dhe Kiarës /Nard Ndoka fton shqiptarët në protestë: “Në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, ka “shrytëzuar” ndodhinë e javës në shqipëri, atë të “martesës” së Luizit dhe Kiarës brenda shtëpisë së BBV, për të ftuar shqiptarët që t’i bashkohen protestës së opozitës më 11 shkurt të thirrur nga opozita.

Ndoka shkruan se tashmë “halli’ më i madh që kishin shqiptarët mbaroi, pasi Luizi u martua, ndërsa i fton që t’i kthehen realitetit dhe të gjithë sëbashku më 11 shkurt të baskohen në shesh dhe të “martojnë” Edi Ramën.

Kam ngrënë edhe jashtëqitje njerëzore…”, Amos i bën rrëfimin e çuditshëm Deas….

Ajo është shtëpia më e famshme në Shqipëri dhe padyshim që ngjarjet e krijuara në shtëpinë e Big Brother Vip Albania janë në qendër të vëmendjes. Banorët e BBV2 po përfliten kudo në rrjet, dhe janë kthyer në protagonistët e përditshmërisë sonë, duke transmetuar shumë emocione të forta teksa rrëfejnë historitë e tyre apo edhe gjatë përditshmërisë, konflikteve dhe raporteve me njëri-tjetrin.

Amos dhe Dea kanë gatuar sot së bashku në kuzhinë. Teksa gatuanin, Dea i ka bërë disa pyetje Amosit në lidhje me ushqimet. Ndërkohë ky i fundit i ka “rrëfyer” se kur ishte 4 vjeç ka provuar jashtëqitjen e vet.

Dea: Ok, e ndërrojmë, ça shije ka patatja e pabërë? E ke provuar ndonjëherë?

Amos: Po

Dea: Pse e ke provuar?

Amos: Se jam kurioz, unë kam provuar edhe jashtëqitje njerëzore.

Dea: Të kujt?

Amos (qesh): O Zot, kur kam qenë 4 vjeç, thjesht u bëra kurioz

Dea: Hë më tallesh apo e ke me vërte? Provove kakën tënde?

Amos: Po moj, ishte shumë e hidhur, hahaha po bëj shaka

Kiara dhe Luizi shkëmbejnë puthjen e parë në BBVIP, çifti betohet për dashuri të përjetshme(Video)

Kiara Tito dhe Luiz Ejlli kanë shkëmbyer puthjen e parë në Big Brother Vip Albania. Vëllai i Madh u kishte dhënë detyrë banorëve të organizonin një dasmë brenda shtëpisë dhe çifti ishin pikërisht Luizi dhe Kiara ndërkohë që banorët do të luanin rolin e familjarëve të tyre.

Kristi celebroi çiftin në martesë dhe në momentin që ai i shpalli burrë dhe grua ishte moderatorja ajo që bëri hapin drejt këngëtarit duke i dhuruar një puthje në buzë.

Grabiti xhiron ditore të marketit/ Arrestohet skifteri Shqiptar në Greqi….

Një 28-vjeçar është arrestuar nga policia në Greqi mëngjesin e ditës së sotme. Sipas mediave greke i riu shqiptari cili banonte ilegalisht në Greqi, akuzohet për një vjedhje të ndodhur më 26 shkurt 2022 në një market, ku nga pamjet filmike u zbulua se ishte maskuar dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë nga arka e subjektit në pronësi të një 60 vjeçari, xhiron ditore.

Gjithashtu, në orët e mbrëmjes së datës 30.03.2022, i arrestuari ka hyrë në të njëjtin market dhe me kërcënimin e thikës i ka kërkuar para një punonjëseje tjetër të dyqanit, por ajo ka reaguar, e për pasojë shqiptari është larguar me vrap duke mos arritur të vjedhë gjë.

“Të q*fsha Big Brother-in”/ Olta Gixhari e lëshon fare gojën (Video)

Mëngjesin e ditës së sotme Olta Gixhari është zgjuar shumë e mërzitur. Këtë e tha vetë aktorja e njohur teksa shkoi në oborr dhe iu bashkua Valbona Memës dhe Luiz Ejllit. “Jam zgjuar shumë e mërzitur, shumë, shumë bile. Nuk jam fare në terezi. Nuk jam zgjuar në terezi fare”, tha Olta.

Por edhe pse vendosi “të flejë gjumë” dhe të mos jetë më protagoniste në shtëpi, pas kriktikave që mori nga opinionistët mbrëmjen e djeshme, Olta është bërë sërish protagoniste. Në një video që po qarkullon me shpejtësi në rrjet, dëgjohet aktorja teksa ofendon rëndë duke u shprehur “Të q*fsha Big Brother-in”.

“Merkato televizive”/ Arjan Çani, rikthehet në ekran ,gazetarja vendos të largohet pas 12 vitesh…

Gazetarja dhe spikerja e njohur e lajmeve, Juli Xhokaxhi pas 12 vitesh, nuk do të jetë më pjesë e televizionin “Abc news”. Lajmin e ka bërë me dije vetë Xhokaxhi me anë të një postimi në rrjetet sociale, kur tregon se tashmë do ta shohim në logon e “Top Channel”.

Dicka me shume se 12 vite ne ekranin e ABC News. Koha per te lene “Ishullin”. Nuk di te numeroj oret e transmetimeve live, edicionet e lajmeve dhe emisionet politike. Ngjarje te bukura e te shemtuara. Falenderim per koleget, drejtuesit nder vite. Mirenjohje per shikuesit dhe mbeshtetjen e tyre. Nga e hena nis nje eksperience te re ne Top Channel. Cdo dite nga ora 15.00 deri ne 16.30 me “Top Talk”, shkruan spikerja në postimin e saj.

Ndërkohë pavarësisht ikjeve, “Abc news”-it i është bashkuar gazetari i njohur Arian Çani, i cili në këtë televizion do të vijojë programin e tij “Zonë e lirë” të premteve në orën 21:00.

Në majat e muzikës botërore/ Albumi i këngëtares Shqiptare i dyti më i dëgjuari në botë

Këngëtarja me origjinë shqiptare Ava Max ka publikuar pak ditë më parë albumin e saj më të ri me titull “Diamonds & Dancefloors”.Albumi i zhanrit ‘dance’ dhe ‘pop’ është pritur mirë nga publiku dhe menjëherë ka kryesuar listat ndërkombëtare. Aktualisht, albumi i artistes rezulton i dyti më i dëgjuar në nivel global.

Ai madje ka lënë prapa edhe albumin e shumë diskutuar të këngëtarit Sam Smith, “Gloria”, i cili ende nuk është publikuar i plotë.Në shërbimet e transmetimit të muzikës si Spotify, iTunes dhe Apple Music, albumi “Diamonds & Dancefloors” ka arritur të shënojë shifra të larta klikimesh që në ditët e para të publikimit.

Albumi ka gjithsej 14 këngë të zhanreve të ndryshme, ku mes tyre janë edhe hitet “A Milion Dollar Baby” dhe “Maybe You’re The Problem”. Ky është albumi i dytë në karrierën e 28-vjeçres, pas suksesit që shënoi me albumin e saj të parë “Heaven and Hell”, i publikuar në vitin 2020.

Çfarë ndodhi mes çiftit? Kiara dhe Luizi kërkojnë një vend pa kamera për t’u puthur (Video)

Gjatë qëndrimit nënë rrezet e diellit banorët në shtëpinë e BBV ngacmojnë me batuta Luizin dhe Kiarën, teksa këta të fundit kërkojnë një vend pa kamera për të kaluar momentet e tyre intime. Pas disa momenteve komike, Luizi i thotë se nuk është problem dhe para kamerave sepse e kanë dashurinë publike.

Pavarësisht kësaj Luizi vazhdon t’i tregojë disa hapësira Kiarës, në shtëpi, që mund ti ofrojnë dyshes privatësi, pa kamera.

Olta mjaft e zhgënjyer: “U bëra si palaço këtu. Gabim që erdha. Do iki fare’!

Olta është zgjuar ditën e sotme në një shok emocional teksa ka qarë me dënesë. Pranë saj ka qendruar Armaldo dhe Valbona, teksa Olta shprehet e penduar për eksperiencën që ka nisur. E ulur në një cep të oborrit, Olta kërkon të dal, ndërkohë që nuk e kishte pritur që do të shkonte në këtë pikë.

Pjesë nga biseda:

Olta: Do iki fare, është tepër vonë tani. Kam një muaj këtu që më shikojnë në të gjitha dimensionet, dua ta kthej mbrapsht.

Armaldo: Kjo është si kurbë pandemie dhe ka një rënie, për të gjithë ne…

Olta: Bravo që më çuat në këtë pikë, unë nuk doja të shkoja deri këtu.

Armaldo: Mundohu të jesh më e fortë, sepse ti e di që sa më debul të jesh ti aq më të fortë janë te tjerët.

Olta: U bëra si palaço këtu…

“Të gjithë kanë informacione edhe për ty/ Arbana i kthehet Oltës: “E turpshme….

Përgjatë këtyre ditëve Olta ka kërcënuar Kiarën dhe Efin duke thënë se di shumë gjëra për to dhe se mund t’i nxjerrë me një fjalë jashtë. Mbrëmjen e kaluar në prime aktorja tha se të gjithë kanë informacione për njëri-tjetrin.

Kjo deklaratë e banores solli një reagim të ashpër nga moderatorja Arbana Osmani, e cila në fillim tha se këto ngjarje nuk do të diskutoheshin sepse ishin shumë të turpshme. Arbana i tha Oltës se të gjithë kanë një jetë jashtë dhe është e drejta e secilit ta jetojë si do.

“Njerëzit kanë jetuar. Ti i përmend por nuk të bën nder fare. Kemi jetuar, të gjithë kanë informacione edhe për ty, edhe për mua, është shumë e turpshme, shumë e shëmtuar.

Nuk jemi këtu për të gjykuar askënd. Meqënëse e solle vetë muhabetin deri këtu, por ne duhet të paktën të japim mesazhin se secili ka të drejtën të jetojë jetën e tij si të dojë”, u shpreh Arbana.

Kumbaro takon homologun në Athinë: “Greqia gjigant i turizmit botëror, kemi shumë ç’të mësojmë…

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, ka zhvilluar një takim me homologun e saj grek, Vassilis Kikilias, si dhe ka nënshkruar për nisjen e një programi të përbashkët pune mes dy ministrive.“Kënaqësi takimi me homologun grek, Ministrin e Turizmit Vassilis Kikilias ku nënshkruam fillimin e një programi të përbashkët pune mes dy ministrive tona.

Nisim me formimin e një komiteti me anëtarë nga #Shqipëria e #Greqia përmes të cilit organizojmë forumin teknik mbi turizmin në Tiranë, që i jep jetë promovimit të përbashkët të destinacioneve për tregjet e largëta, shkëmbimin e dijeve dhe të dhënave ku nga Greqia si gjigant në turizmin botëror kemi shumë ç’të mësojmë, bashkëpunim për pjesëmarrjet në panaire dhe evente të rëndësishme dhe sigurisht angazhime të koordinuara në institucione ndërkombëtare që nga Organizata Botërore e Turizmit dhe tek të gjitha iniciativat rajonale”, shkruan Kumbaro.

Shqiperia nuk eshte vendi i gomoneve!

Nga Klajdi Braimllari:                                               Shqiperia nuk eshte vendi I gomoneve! Shqiperia eshte vendi i bukurive te rralla natyrore, I vajzave te bukura dhe djemve te pashem, I studenteve qe shkelqejne ne Universitetet e botes, I emrave te njohur me fame boterore!
Shqiperia eshte vendi I fisnikeve, trimave, mikpritjes, beses, I vlerave dhe trashegimise se pasur kulturore!
Shqiperia nuk eshte ajo qe shihni dhe promovoni ju, gazetare te huaj! Shqiperia nuk eshte ” cunat e Londres”, por ndër me te bukurit vende ne bote!

Vertet sot Shqiperia eshte ne mjerim te thelle te rinjte e te rejat largohen se nuk shohin shprese dhe perspektive por kjo sepse fatkeqesisht udhehiqet nga shqiptare qe nuk duan Shqiperine!
Udhehiqet nga ata qe ia kane vene lakun ne fyt dhe çdo dite e me shume e shtrengojne ate lak me vjedhjet dhe korrupsionin qe ka kapur majat.
Por faj ketu keni edhe Ju nderkombetare, qe e shihni Shqiperine si vendi gomoneve, por nuk shihni arsyet pse ikin shqiptaret, pse “mesyjne” dyert e vendeve Tuaja ne kerkim te nje jete me te mire apo tokes se premtuar!

Perpara se te paragjykoni shqiptaret, gjykoni arsyet e tyre dhe Ata qe e kane çuar Shqiperine ne kete mjerim e shpopullim.
Mbeshtetni popullin tone, jo qeverine qe na drejton
Nuk ka shqiptar qe do te largohet nga vendi I vet, nga familjaret e vet, nga trojet e pasuria qe gezojne e trashegojne nga te paret e tyre! Nuk ka shqiptar qe do te lere nenen e baben dhe te mbaje koken pas!
Mos mbyllni syte ndaj realitetit shqiptar!
Shqiptaret jane ata per te cilet ka folur historia, jo Ata qe sot ia ka ulur kryet qeveria jone qe po na shpopullon cdo dite!
Shqiptaret jane njerez si Ju, me ndjenja si Ju, me dashuri per vendin e tyre, me endrra..
Shqipëria ka shkuar aty ku nuk ia merrte mendja askujt!

Shqiptaret e kane humbur rrugen ne oborr…
Ne 9 vite te drejtimit te shtetit nga Edi Rama, skandalet nuk jane ndalur. Me nje arrogance te theksuar te nderthurur me perçmim ndaj opozites dhe popullit, Rama arriti te ngjitet ne majat e politikes, duke marre ngadale çdo pushtet te mundshem dhe duke u etiketuar madje, edhe si Skenderbe’ dhe Zeus nga grate e qeverise se drejtuar prej tij.
Ne syte e tyre Rama u be Sulltani I Madherishem, pas pushtimit qe I beri pothuajse te gjitha institucioneve shteterore e te drejtesise, I ndihmuar, sigurisht, edhe nga ambasadoret e huaj qe u kujdesen te lartesonin figuren e kryeministrit shqiptar edhe ne syte e lidershipit boteror.
Rama e paralajmeroi ne nje nder seancat e para ne kuvend (ndoshta edhe ne te paren fare), menjehere pas marrjes se pushtetit se shqiptaret (gjoja duke iu drejtuar opozites) “s’kishin pare gje akoma”!

E ne fakt, kishte pasur te drejte…
Shqiptaret pane çka nuk kishin pare qe prej kohes se ndarjes nga regjimi diktatorial. Burgosje te fukarenjve qe nuk paguanin energjine elektrike, blerje te mediave dhe faktorit nderkombetar.
Krijoi konçesionet, PPP-te, inceneratoret, varferoi kete popull deri ne limitet e mbijeteses duke detyruar qindra-mijera shqiptare (kryesisht te rinj e familjare) te largohen nga vendi I tyre.
S’kishim pare vertet kaq shume shqiptare te largoheshin ne kaq pak kohe nga Shqiperia duke shpopulluar fshatra e qytete.
Lulezoi drogen ne çdo hapesire malore duke e ndare ‘hisen’ ne parcela me boset e saj, ndersa mercenaret, pasi I perdori, I çoi ne burg aty ku ne fakt Rama duhet te kete gati qeline e pas-pushtetit si banesen e rradhes dhe si ‘shperblim’ per gjithçka mbolli ne Shqiperine e varfer por te pasur
U tall me te prekurit nga termeti duke I genjyer per shtepite qe do ndertoheshin ne kohe rekord nderkohe qe I la’ ne çadra per muaj e vite.

Tashme, I kemi pare te gjitha dhe ka ardhur koha vertet qe ky pushtet te ç’montohet dhe Shqiperia te çlirohet nga kthetrat qe ia ka futur ne fyt! Edi Rames sot i ka rene miti. Ai sot shihet si lideri me I ulet qe mund te kete pasur ndonjehere bota, nje diktator qe arriti te ngrihej shpejt por qe ra nga piedestali me vete veprat e tij.
“Kafshata e madhe ta zen frymen”, e ne fakt kjo po ndodh me Ramen sot I cili po mundohet te kape litarin per t’u ngjitur nga gremina ku ka rene, por ditet e pushtetit duket se I ka te numeruara dhe gjithçka permblidhet me se miri tek “s’keni pare asgje akoma”…sepse edhe ai vete nuk e kishte menduar kurre se kjo shprehje do I kthehej boomerang nga deshira e tij per te mbizoteruar gjithcka, duke synuar gjithnje e me shume.

Z.Rama, edhe po nuk u dorehoqe gjithsesi je I hequr… Çeshtje ditesh!
“Odiseu luftoi shume beteja, por beteja me e veshtire ishte gjetja e rruges per ne shtepi”…

E rëndë/ 29-vjeçarja humb jetën pak ditë pasi lindi foshnjën….

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë 4 ditë pasi ka sjellë në jetë foshnjen e saj. E reja, identiteti i të cilës ende nuk dihet, ka lindur një fëmijë rreth 5 kilogram me lindje natyrale dhe pas 24 orëve qëndrimi në spital ka shkaur në shtëpinë e saj. Por ajo ka shfaqur probleme një ditë pasi ka shkuar në shtëpi.

Dje pasdite, vajza ka shkuar me shenja debulese në maternitet. Ajo është futur menjëherë në reanimacion dhe sot ka vdekur në orët e para të mëngjesit. Mesohet se vajza nuk ka patur probleme në lindje apo hemoragji. Ngjarja është duke u hetuar dhe pritet ekspertiza mjekoligjore për të zbuluar shkakun e vdekjes.

Çmenduri në burgun e Drenovës/ I burgosuri godet me grusht gardianin…

Një akt dhune ka ndodhur mëngjesin e sotëm në burgun e Drenovës. Mësohet se një i burgosur i identifikuar si Osman Vani, i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje, ka goditur punonjësin e policisë Erjon Cekici. Bëhet i ditur se polici ka marrë dëmtime të lehta dhe jo serioze,

ndërsa materialet lidhur me ngjarjen i kaluan prokurorisë për veprime të mëtejshme.