Nis dëbora në Ersekë, qyteti mer pamje tjetër(Video)

Ka filluar debora edhe në Erseke. Flokë të bardha bore kanë filluar te bien pergjate mbremjes . Nuk dihet nëse intensiteti do të shtohet apo jo në orët e ardhshme, por sinoptikanët kanë thënë se duke filluar nga nesër temperaturat do të zbresin disa gradë nën zero në të gjithë vendin ndersa pritet

nje javë e re në kushtet një dimri të ashpër…

Foto të mrekullueshme nga Korça, “Ujqërit” stërvitje në dëborë…

Pergjate kesaj jave puthuajse cdo dite nuk ka munguar debora ne Korçe. Për Ujqerit e debores eshte diçka e zakonshme dhe speciale. Nen drejtimin e Gozdenovic dhe Liçit ,futbollistet kane zhvilluar stervitjen e zakonshme ndersa ata do te zbresin ne fushe ne takimin e së hënës në kampionat ndaj Tërbunit .

Ndeshja e radhës:

🏟 Stadiumi “Skënderbeu”
Të hënë, 13:00

KF Skënderbeu- Tërbuni

‘Kam tentuar 2 herë t’i jap fund vetes” /Ronaldo Sharka bën rrëfimin tronditës(Video)

Ai kaloi një eksperiencë në BBV2. Gazetari Ronaldo Sharka ka rrëfyer për “S’e luan Topi” kohën më të vështirë të jetës së tij dhe se ka tentuar dy herë që të vrasë veten. Ai tha se në periudhën e pubertetit, kur edhe u bullizua më shumë, as mësuesit nuk i kishte në krah të tij.

“Kam qenë një nga personat që jam bullizuar që i vogël. Unë e kam kaluar pubertetin vonë dhe më kanë tallur që në adoleshencë. Më vunë në mëdyshje që nëse dua të jetoj. Kam tentuar dy herë që t’i jap fund jetës. As shkolla dhe mësuesit nuk i kam pasur pro. Unë nuk i kam ndarë këto gjëra me askënd”, tregoi Ronaldo.

“Po vjen stuhia…”/ Autoritetet greke paralajmërojnë qytetarët: “Kufizoni lëvizjet…

Greqia lindore do të përfshihet ditën e nesërme nga një stuhi e rrezikshme dëbore, të cilën meteorologët e kanë quajtur “Barbara”. Stuhia do të prekë Atikën veriore, veri-lindore dhe veri-perëndimore. Ministria për Mbrojtjen e Qytetarit u ka dërguar banorëve të Atikës në orën 06.59 të pasdites sot një mesazh paralajmërues për reshjet e rrezikshme të dëborës që pritet të nisin nesër, 5 shkurt.

Mesazh paralajmërues për reshje të rrezikshme bore nga mesdita e datës 02.05.2023 në veri, veri-lindje dhe very-perëndim të Atikës. Kufizoni lëvizjet e panevojshme dhe ndiqni udhëzimet e Autoriteteve”, shkruhet në mesazhin alert që iu dërgua sot qytetarëve.

Vjedhja ishte një inskenim’, pastruesja: “Alda Klosi donte të fajësonte bashkëshortin, paratë i sillte dikush me çantë…

Dëshmia e re e sanitares Rozeta Dobi solli arrestimin e ish-drejtoreshës së Ministrisë së Turizmit, Alda Klosi mbrëmjen e së premtes. Dobi ka deklaruar se ajo nuk i ka vjedhur paratë nga shtëpia e ish-zyrtares, por e gjitha ishte një inskenim, pasi Klosi donte të ngarkonte me përgjegjësi bashkëshortin e saj, me të cilin kishte konflikte.

Sanitarja u shpreh se në dhjetor të vitit 2022, Klosi i kishte kërkuar që paratë që gjendeshin në kasafortë, t’i merrte dhe t’i dërgonte në banesën e saj. Sipas Dobit, që prej vitit 2021, sasi parash vinin në banesën e Alda Klosit, teksa shtoi se dikush i sillte me çantë.

“Paratë vinin që nga viti 2021. Unë nuk kam dijeni kush i sillte, por paratë vinin në çantë. Në dhjetor 2022 Alda ngaqë kishte konflikte me burrin më kërkoi t’i ruaja. Ditën që i mora me çantë i mora nga kasafortë, pasi Alda nuk ishte në shtëpi. Më tha ajo vetë merri në kasafortë.

Ngjarjen e vjedhjes e inskenova pasi ajo donte të ngarkonte me përgjegjësi burrin”, mësohet të ketë thënë Rozeta Dobi. Është e paqartë se kush e ka telefonuar policinë ditën kur janë marrë shumat e konsiderueshme të eurove nga banesa, vajza e ish-zyrtares apo vetë Alda Klosi.

Mbrëmjen e së premtes, policia arrestoi Alda Klosin, në banesën e të cilës pastruesja Rozeta vodhi një shumë të konsiderueshme parash prej mijëra eurosh. Policia ka ekzekutuar urdhërin e ndalimit të lëshuar nga Prokuroria. Izh-zyrtarja Klosi akuzohet për veprën penale të pastrimit të parave dhe produkteve të veprës penale.

Pastroi shtepinë e Alda Klosit/ Dëshmia e Rozeta Dobit: “Kam pastruar 8 banesa të mbushura me para…

Pastruesja Rozeta Dobi, e akuzuar për vjedhjen e qindra mijëra euro në banesën e ish-zyrtares Alda Klosi, është “zbërthyer” para hetuesve. Gjatë ditës së premte (3 shkurt) ajo ka qëndruar nga ora 10:00 deri në orën 17:00 në ambientet policisë së Tiranës. Ajo ka deklaruar se ka pastruar rreth tetë banesa të ndryshme të mbushura me para. Ndësa sipas saj, eurot e vjedhura në shtëpinë e Alda Klosit, ish-zyrtarja ia kishte lënë për t’i ruajtur për shkak se kishte konflikte me ish-burrin.

“Kam pastruar 8 shtëpi me shumë të mëdha parash. Alda paratë m’i la t’i shikoja dhe fshihja. Shpesh i shikoja nëpër disa kuti”, ka deklaruar Rozeta Dobi.

Pasi ka dhënë dëshminë para hetuesve është transferuar sërish në burgun 325, ku ndodhet në paraburgim që prej datës 7 janar.

Ndërsa ish-zyrtarja e Kryeministrisë u shoqërua në polici rreth një orë pas dëshminë së Rozeta Dobit. Ajo u shoqërua në orën 18:00 dhe u arrestua në 22:30 nën akuzën e fshehje së pasurisë, pastrimit të parave dhe deklarimit të rremë para oficerit të policisë.

Ish-zyrtarja ka dhënë dëshmi kontradiktore para hetuesve. Fillimisht ajo ka pretenduar se i kishin humbur disa sende me vlerë dhe një shumë parash për përdorim vetjak. Por pas arrestimin të pastrueses Rozeta Dobi, ka treguar për shumën e madhe të eurove të grabitura nga banesa e saj.

I thanë llafazan e pijanec/ Shpërthen Gjergj Luca për Dritëro Agollin: “Respekt për veprën tënde…

Ne perkujtmin e dites se vdekjes se shkrimtarit te madh Dritèro Agolli, dikush ose disa nëper media u munduan ta beine pis e ta mallkoine e ta poshterojne… Po ku bëhet dot pis dishepulli Dritèro, shpirti i pavdekshëm i vargut dhe i librit?

shkruan Gjergj Luca në Instagram.

Çudira nga Greqia/ 22-vjeçari përdhunohet nga transgjinori që ishte paraqitur si grua…

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Greqi, ku një 22-vjeçar pretendon se është përdhunuar nga një transgjinor me të cilin kishte lënë takim, pasi ky i fundit i ishte paraqitur si grua. Sipas mediave greke ngjarja ka ndodhur më 29 janar, ku i riu nga zona e Salamis rezervoi një takim përmes një faqeje interneti, me transgjinorin që ishte paraqitur si femër, por përfundoi pre e abuzimit të tij.

I riu ka shkuar në banesën në katin e 3-të të rrugës Strogonov në Neo Kosmos, ku është pritur nga “gruaja” me të cilën kishte lënë takimin. Pak më vonë, kur kanë shkuar në dhomën e gjumit dhe janë zhveshur, 22-vjeçari ka marrë tronditjen e parë. Personi që i ishte paraqitur si femër, ka zbuluar se ai ishte transvestit dhe madje ka nisur të tregohet agresiv ndaj tij kur ka parë që 22-vjeçari ka mbetur i shtangur.

I riu, siç ka dëshmuar në Polici, i ka thënë se nuk dëshironte të vazhdonte me aktin seksual, por sipas tij, transgjinori i vërsulet, e imobilizon dhe e përdhunon. Viktima iu lut që ta linte, por ai e injoroi dhe vijoi ta përdhunonte deri në momentin që vendosi vetë ta lëshonte.

Të nesërmen, viktima ka shkuar në komisariatin e Akropolit dhe ka denoncuar të gjitha gjërat e tmerrshme që kishte përjetuar në takim, ndërkohë që u dha urdhër për t’u kontrolluar nga mjekët specialistë. Ndërkohë ngjarja po hetohet nga oficerët e policisë së Akropolit dhe Departamenti i Sigurisë.

Raporte seksuale që 13 vjeç”/Gjinekologia mëson adoleshentët si të përdorin lodrat e seksit….

Sipas një studimi të Institutit të Shëndetit Publik raportet seksuale në vendin tonë fillojnë që në moshën 13-vjeçare. Për rrjedhojë gjinekologia, Mimoza Keta, jep disa këshilla për adoleshentët, më konkretisht për mënyrën se si duhet t’i përdorin lodrat e seksit. Në një intervistë për Euroneës, gjinekologia thotë se lodrat e seksit nuk duhet të transportohen nga njëri adoleshent te tjetri, pasi mund të kthehen në burim infeksionesh.

Ajo këshilloi sterilizimin e lodrave të seksit për të shmangur marrjen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

“Një studim i ISHP tregon që raportet seksuale fillojnë që në moshën 13-vjeç në Shqipëri. Këto janë moshat që nuk kanë informacionin e duhur sesi duhet të mirëmbajnë veten, se si duhet të ruhen nga një infeksion i trasmetueshëm dhe se si duhet t’i përdorin këto lodra.

Nëse këto shpërndahen si objekte të zakonshme dhe nuk kanë atë sterilitetin e duhur, patjetër që bëhen objekt për transmetimin e objekteve seksualisht të transmetueshme”, tha gjinekologia.

Levizje e bujshme për garën e Bashkisë Korçë / Kandidati i “Primareve” pritet të garojë për grupimin Alibeaj-Basha

Gjergji Gjata pritet të jetë kandidati zyrtar i Partisë Demokratike që drejtohet nga Alibeaj dhe Lulzim Basha. Gjata është një emër i njohur për demokratët e Korçës, pasi ai pak kohë më parë garoi në primaret e organizuara nga Berisha, por pa mundur të dalë fitues .Ai mundi të sigurojë 426 vota mes demokratëve të PD-së në Korçë.

Prej shumë vitesh ai ushtron profesionin e mjekut gjinekolog në Korçë, ndërsa mban edhe gradën doktor shkencash. Kandidimi i mjekut Gjergj Gjata nga ana e demokratëve të pozicionuar krah Lulzim Bashës do të ishte një zgjedhje qe mendohet të përcaje voten e Demokrateve në garën e vendoreve të 14 majit.

I zbuloi sëmundjen në “BBVip”/ Kejsi surprizon Stresin: “Kur të dalësh ta tregoj qejfin, të mbështes edhe…

Ish partnerja e Stresit, Kejsi ka reaguar për herë të parë që prej hyrjes së Stresit në Big Brother Kosova. Ajo i ka uruar fitoren, ndërsa i ka kërkuar që mos të flasë më për sëmundjen e saj. Ajo i ka shprehur mbështjen e saj në një mënyrë mjaft romantike.

“Përsa i përket marrëdhënies tonë, gjithmonë kam dëshiruar të qëndroj private dhe në këtë rast dua të njëjtën gjë. Kështu që çfarë kemi ne për të diskutuar mund ta flasim në privatësi kur ti të dalësh nga shtëpia. Të kam parë shumë të shqetësuar, kam qenë pjesë e jetës tënde kështu që do të më përmendësh, por janë disa tema që nuk dua të përmendën më. Shëndeti im është diçka private dhe nuk dua të jap shpjegime.

Do të kërkoja të respektonit privatësinë time. Arkimed kur të dalësh ta tregoj qejfin (duke qeshur), çfarë ke për të thënë t’i mbash për vete dhe t’i flasim kur të dalësh. Edhe sikur gjithë Shqiptarinë ta kesh kundër mua gjithmonë më ke mbështetje. Për sa i përket marrëdhënies sonë, historikisht jemi përfolur por kurrë askush nuk e ka ditur të vërtetën. Vazhdoje lojën, luaje deri në fund unë të uroj fitore. Trego më të mirën tënde,”-u shpreh Kejsi.

Dorëzohet Olta Gixhari? Aktorja: “Unë nuk do ta fitoj “Big Brother VIP(Video)

Humbja në sfidën e rezistencës e ka “demotivuar” Olta Gixharin. Aktorja donte shumë të qëndronte deri në fund të lojës, por si pjesa më e madhe u skualifikua. Se fundmi në një bisedë më Krist Aliajn, ajo u shpreh se pavarësisht dëshirës për të qëndruar deri në fund, e dinte se nuk do të fitonte. Kjo pasi, sipas Oltës ajo asnjëherë nuk fiton. Pas kësaj situate ajo është shprehur e bindur se as “Big Brother Vip” nuk do ta fitojë.

A të thashë që unë nuk fitoj asnjëherë asnjë lojë. Dhe jam futur në një garë. Një njeri që nuk fiton kurrë, është futur në një garë. Kam fituar disa gjëra, jam e fituar. Do fitoj edhe disa gjëra dhe do iki pastaj. Se “Big Brother” nuk e fitoj unë. E dija që kur u futa, varja se nuk e them dot. Nuk fitoj, e di, e ndjej,”u shpreh Olta në një bisedë më Kristin.

Genta Gjalpi nga Babani: “Luizi ka të dashurën jashtë, ajo i ka dhënë leje për Kiarën vetëm për 100 mijë euroshin

Genta Gjalpi, ose e njohur ndryshe si Genta e Big Brother ka treguar edhe më herët se ka njohje që nga jasht me Luizin e Big Brother VIP. Ajo reagoi kur Luizi tregoi për sëmundjen e tij të cilën e mohoi më vonë. Së fundmi Genta Gjalpi ka bërë një deklaratë të fortë. Ajo është 110% e sigurt se Luizi ka dikë jashtë që e lejon të krijojë lidhje në Big Brother vetëm për të fiturar çmimin.

“Dua të them edhe disa gjëra për Luizin por më vihen gjithë kundra. Është 110% e sigurt ai e ka dikë jashtë dhe ajo i ka dhënë leje të krijojë dhe lidhje vetëm për të fituar çmimin””, shkruan Genta.

Mendoni se është e vërtetë?

Kjo deklaratë e Gentës vjen pas konsolidimit të lidhjes se Luizit dhe Kiarës në “dasmën” e famshme që u krijua në kuadër të lojës. Kiara dhe Luizi shkëmbyen më në fund edhe puthjen e parë. Këngëtari dhe moderatorja kanë nisur planet për bashkëjetesën dhe lidhjen jashtë Big Brother, prandaj kjo deklaratë nga Genta Gjalpi është tronditëse për publikun që admiron çiftin

Bordi “bën namin”, ul çmimin e naftës me 2 lekë

Vendim i Bordit të Transparencës- 04.02.2023 / Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 4 Shkurt 2023 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë :

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 190 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 178 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 185  lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 173 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 75 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 63 lekë/litër për automjetet.

Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 96 lekë/litër.

Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi në datë 4 Shkurt, ora 18.00, dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.