“O Zot akoma se besoj”/ Reagimi prekës i motrës qe vdiq në aksidentin tragjik: “Të mori zoti me vete…

Pas aksidentit tragjik ku humbën jetën dy vajzat 22 dhe 23 vjeç si dhe shoferi 20-vjeçar ka ardhur edhe reagimi i familjarëve të viktimave. 22-vjeçarja, Erisilda Abedini ishte një nga viktimat dhe motra e saj ka reaguar për herë të parë ku ka shprehur dhimbjen për humbjen e saj. O Zot akoma se besoj, të mori zoti me vete drita e motrës,” ka shkruar motra ku ka shpërndarë foton e Erisildës.

Ajo gjithashtu shpërndau edhe një foto të dytë ku shkruhej: “Shpirti i motrës ike nga kjo jetë, më shkatërrove jetën, pse o zot”

22-vjeçarja po udhëtonte me makinën tip “Audi” me shofer 20-vjeçarin Klevis Ruçajn dhe 23-vjeçaren Sikela Përroi kur automjeti doli nga kontrolli dhe përfundoi disa metra poshtë një nënkalimi në unazën lindore të Tiranës. Por për shkak të shpejtësisë tej normave, mjeti nuk u fut në rrethrrotullim, por u përplas me barrierat anësore duke i çarë ato e duke përfunduar disa metra më poshtë, ku u përplas me një tjetër makine që po udhëtonte drejt Elbasanit.

Si pasojë e përplasjes tre pasagjerët në automjetin tjetër Hunday mbetën të plagosur. Dy vajzat humbën jetën në vendngjarje, ndërsa pas disa orësh betejë për jetën në spital ndërroi jetë edhe shoferi 20-vjeçar.

Pergjaken rrugët/ Ndërron jetë në spital këmbësori që u përplas në aksin Korçë-Pogradec

3 jetë të tjera të humbura në 3 aksidente gjatë kësaj të premteje në vendin tonë. Policia e Korçës njofton se rreth orës 18:58 në aksin rrugor Korçë – Pogradec” në afërsi të fshatit Lumalas një këmbësor i moshës i identifikuar si Olger Zhuti, 39 vjeç është përplasur nga një automjet në përpjekje për të kaluar në anën tjetër të rrugës. Ai ka ndërruar jetë gjatë rrugës për në spitalin rajonal të Korçës.

Viktima është banues në Korçë. Më të rendë ngjarjen e bën largimi i drejtuesit të automjetit nga vendi i aksidentit.

Prindër me lekë ,a ndiheni fajtorë sot ???

Nga Manjola Zeka:                                                                    Kam frikë. Po, po, kam frikë. Dje, zemra desh më “doli nga vendi”, sa im bir u përgjigj në tel. “Mam jam me shokët”- më tha. Kaq desha, i dëgjova zerin, pasi nuk isha në Tiranë. Merak nëne, pasi dhe djali hipen në makine me shokë. Elexova lajmin e kobshëm në WEB-e. Mu zu fryma. Tek kaloja radhët një e nga një, mësoja me shumë detaje nga aksidenti i frikshëm. O zot, mjerë jeta e tyre, mosha e tyre, mjerë nëna…

Djali 20 vjeç! Një vit me patentë, makinë që kushton mijëra euro… Dy vajza, në moshë po aq të re, mikesha të djalit, që pëlqejnë të bukurën dhe të hedhin video në Tik-Tok, ndahen nga kjo jetë, pasi donin të dhuronin spektakël në rrjete sociale. Nuk e di nëse ka statistika apo jo, por po të ndjekësh një kronologji të ngjarjeve, nuk do shumë koment.

Aksidente të frikshme. Viktimat: Mosha mestare 20 vjeç. Makinat superluksoze… Si i blejnë këta fëmijë makinat? Ku i gjejn lekët një 20-vjeçar për një të tillë?

A janë përgjegjës prindërit e tyre? Po. Një 20-vjeçar është akoma në botën e ëndrrave, por një prind nuk mund të fluturojë..

Të dashur baballarë të pasur dhe me lekë, ju mund të shkulni flokët, mund të ulërisni, mund të bëni çfarë të doni.. fëmijet nuk i sillni më në jetë, më parë duhet t’i mendoni këto gjëra, më parë.. Të dashur të rinj, moshtarë të dy fëmijëve të mi, bëni kujdes, jeta është e shtrenjtë! Bëni kujdes, me një vit patentë nuk je shofer!

Bëni kujdes! Shpejtësia të vret!

Bëni kujdes, jeni në lule të rinisë.. shijojeni.

Unë sot kam frikë. Ndërkohë që po shkruaja këto rreshta, dy aksidente të tjera dhe dy jetë të humbura.

Rriten pagat në Shqipëri, por rritet dhe papunësia…

Në tremujorin e katërt të 2022-it paga mesatare arriti në 66 mijë lekë, një rritjet dyshifrore me 10.8% dhe më e larta që nga 2019-ta. Sipas shifrave të INSTAT, rritjen më të madhe ka ndodhur në sektorin e Bujqësisë me 18.2%, ndërsa më e vogla ka ndodhur në grupin e administratës publike me 6.2%. Sektori me pagën më të lartë mesatare në ekonomi vazhdon të jetë ai financiar.

Në tremujorin e fundit 2022, paga mesatare në këtë sektor arriti në 142 mijë lekë, me një rritje prej 16.4% krahasuar me një vit më parë. Sektori tjetër që ka një pagë sipër nivelit të 100 mijë lekëve është ai i informacionit dhe komunikimit, me një pagë mesatare mujore bruto prej 103.5 mijë lekë, në rritje me 14% krahasuar me një vit më parë.

Sa i përket shifrave të papunësisë, instituti i statistikave bën me dije se nga tremujori i mëparshëm në të katërtin e 2022-it ka një rritje të lehtë me 2.5%. Por që nga janari i 2021-it ky tregues ka ardhur me ulje nga 11.8% ku qëndronte dhe vijon të qëndrojë në nivele minimale historike.

Sa i përket punësimit sipas shifrave në tremujorin e kaluar rritja më e madhe ka ndodhur në sektorin e shërbimeve ndjekur nga bujqësia, ndërsa industria vjen me një rritje të papërfillshme prej 0.5%. Një tjetër indikator që bie në sy është rritja e papunësisë tek të rinjtë e moshës 15-29 vjeç. Ky indikator është rritur në krahasim me një vit më parë, por edhe me tremujorin e mëparshëm, duke arritur nivelin 21.5%./TCH

Aksident i frikshëm në aksin Korçë-Pogradec/ Makina përplas këmbesorin …

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor “Korçë-Pogradec”, në afërsi të fshatit Lumalas. Një makinë ka përplasur për vdekje një këmbësor rreth 50 vjeç, i cili për pasojë ka ndërruar jetë gjatë rrugës për në spitalin e Korçës. Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendi i ngjarjes sapo ka aksidentuar këmbësorin. Nga ana e Policisë po kryen veprimet hetimore me qëllim identifikimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të drejtuesit të automjetit, si edhe identifikimin e viktimës.

Njoftimi i Policisë:

“Më datë 10.03.2023, rreth orës 18:58, në aksin rrugor “Korçë-Pogradec”, në afërsi të fshatit Lumalas, Korçë, një automjet ka aksidentuar, një këmbësor rreth moshës 50 vjeç, i cili për pasojë ka ndërruar jetë gjatë rrugës për në spitalin e Korçës. Nga ana e Policisë po kryen veprimet hetimore me qëllim identifikimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të drejtuesit të automjetit, si edhe identifikimin e viktimës”, njofton policia.

Jeta u këput si një lule, kush ishin tre viktimat e aksidentit tragjik në Tiranë

Klevis Ruçaj 20 vjeç, Erisilda Abedini, 22 vjeçe dhe Sikela Përroj, 23 vjeçe janë tre viktimat e aksidentit të rëndë të një dite më parë në Tiranë. Nga aksidenti i frikshëm mbetën të vdekura në vendngjarje pasagjeret Erisilda Abedini dhe Sikela Përroj, ndërsa i riu ndërroi jetë pak orë pas aksidentit në spitalin e Traumës. Nga aksidenti i frikshëm mbetën të vdekura në vendngjarje pasagjeret Erisilda Abedini dhe Sikela Përroj, ndërsa i riu ndërroi jetë pak orë pas aksidentit në spitalin e Traumës.

Mësohet se Sikela Përroj ishte nga Shalësi i Cërrikut. Familja e saj jeton jashtë, ndërsa e reja kishte mbaruar shkollën për Gazetari në Tiranë dhe vazhdonte të jetonte atje.

Si ndodhi aksidenti tragjik?

Automjeti tip “Audi” me drejtues 20-vjeçarin Klevis Ruçaj, me dy vajzat pasagjere në makinë, ka qenë duke udhëtuar në unazën lindore me drejtim lëvizje nga Farka për te rrethrrotullimi pranë një qendre tregtare. Por, për shkak të shpejtësisë tej normave të lejuara, mjeti nuk u fut në rrethrrotullim por u përplas me barrierat anësore duke i çarë ato e duke përfunduar disa metra më poshtë ku u përplas me një mjet tjetër që po udhëtonte drejt Elbasanit, një automjet tip “Honda”, me drejtues personin me iniciale Q. K., rreth 60 vjeç.

Dy vajzat pasagjere humbën jetën në vendngjarje, ndërsa pas disa orësh betejë për jetën në spital, ndërroi jetë edhe shoferi 20-vjeçar. Të plagosur kanë mbetur drejtuesi i “Honda-s” dhe dy pasagjerët e tjerë që ishin me të.Nga matjet e kryera në terren nga ekspertët ka rezultuar se “Audi” udhëtonte me një shpejtësi mbi 200 km në orë dhe shenjat e para të frenimit i ka pasur vetëm 27 metra larg rrotullimit duke mos pasur asnjë mundësi për shmangien e këtij aksidenti të rëndë.

Kjo zonë edhe më herët ka pasur problem për sa i përket aksidenteve me pasoja kryesisht të mjeteve që udhëtonin nga Elbasani në Tiranë. Këto aksidente sollën edhe nevojën për të rindërtuar rrugën duke krijuar këtë rrethrrotullim që sërish nuk i shmangu aksidentet.

Në horizont shfaqet elita, magjia korçare mban emrin… Ivan GVOZDENOVIÇ

Skenderbeu mbyll sot përgatitjet intesive për takimin e së shtunës në kuadër të javës se 19-të, ndaj Tomorit te Beratit. Skuadra korçare po shkëlqen ndeshje pas ndeshje. Kjo meritë i takon ekskluzivisht Ivan Gvozdenoviç i cili po tregon se është i duhuri për të drejtuar korçarët. Që pas emërimit të tij në krye të Skënderbeut, bardhekuqtë nuk janë mundur në asnjë ndeshje.

Nëse fillimisht objektivi “Superiore” dukej i vështirë, tashmë për Skënderbeun gjithçka është bërë më e lehtë.

Statistikat flasin në favor të teknikut të korçarëve, i cili në 9 ndeshje ka arritur të koleksionojë plot 21 pikë. Në tre takimet e tjera, ai është ndalur në barazim. Aktualisht Skënderbeu gjendet në vendin e tretë në Kategorinë e Parë me 34 pikë, aq sa ka dhe Dinamo e vendit të dytë. Ndërkohë Flamurtari renditet në të parin me 1 pikë më shumë.

Neser me shumë se kurrë kerkohet perqendrim per te realizuar objektivin rimarjen e kreut dhe ngjitjen ne kategorine superiore.

I pëlqente shpejtësia dhe ajo shkaktoi tragjedi /Sot përcillet për në banesën e fundit 20-vjeçari nga Fieri…

Pasditen e sotme në orën 16:00 do të përcillet për në banesën e fundit 19-vjeçari Klevis Ruçaj që ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në Tiranë. Ai ishte në timon në drejtimin e makinës tip “Audi” kur si pasojë e shpejtësisë fluturoi nga mbikalimi në Sauk duke rënë mbi kofanon e një tjetër makine, tip “Honda”.

Makina është shkateruar plotësisht. Dy vajzat Erisilda Abedini 22 vjeçe dhe Sikela Përroj 23 vjeçe humbën jetën në vend, ndërsa i riu në spital pak orë më pas .Klevis Ruçaj ishte me origjinë nga Fieri. Familja ka hapur dyert e mortit.

Pasagjere në “Audi-n A8”/ Kjo është 22-vjeçarja që iu pre jeta në mes nga aksidenti tragjik(Video)

Kjo është Erisilda Abedini, vajza 22 vjeçe, një prej vajzave që gjeti vdekjen pasditen e së enjtes në aksidentin me makinë që ndodhi në Unazë të Madhe, në Tiranë. Ajo udhëtonte me Klevis Ruçajn, 20 vjeç, banues në Fier, i cili ishte në timonin e “Audit” dhe me Sikela Perroj, 23 vjeçe. Në rrjetet sociale, Klevisi kishte video të shumta ku shfaqej me makina luksoze, e duke udhëtuar me shpejtësi deri në 271 km/h.

Tre të rinjtë mësohet se ishin miq me njëri-tjetrin dhe frekuentues të jetës së natës. 20-vjeçari Klevis Ruçaj kishte vetëm një vit që kishte marrë patentën dhe përgjatë 5 muajve ishte gjobitur 5 herë, për shkelje të ndryshme, nga garat me makina te përdorimi i telefonit gjatë dhënies së automjetit.

22-vjeçarja ishte tepër aktive në rrjetet sociale dhe nuk ngurronte të ndante me të tjerët momente nga jeta e saj si dhe trendet më të fundit.

S’përmbahet burrat nga Pogradeci e Maliqi ,rrahin kunatat dhe kanosin ish-gratë…

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Maliq arrestuan në flagrancë shtetasin F. F., 68 vjeç, banues në fshatin Kakaç, Maliq, pasi ka goditur me mjet të fortë, bashkëshorten e vëllait të tij. Gjithashtu në lidhje me këtë rast, u referuan materialet në Prokurori ku filloi procedimi në gjendje të lirë edhe për djalin e 68-vjeçarit, shtetasin A. F., 39 vjeç, pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë psikologjike ndaj të njëjtës shtetaseje, e cila u pajis me urdhër mbrojtjeje.

– Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Pogradec referuan materialet në Prokurori ku filloi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin E. A., 37 vjeç, banues në fshatin Buçimas, Pogradec, pasi dyshohet se ka përndjekur dhe kanosur me fjalë, ish-bashkëshorten e tij.

Granatë dore një shtëpie në Bulgarec të Korçës,ja dyshimet e para….

Në oborrin e një vile të pabanuar në Bulgarec të Korçës ka shpërthyer një granate dore, duke shkaktuar vetëm dëme të vogla materiale. Shtëpia ishte e pabanuar prej 4 vitesh, pasi pronari Qazim Leshnja dhe bashkëshortja e tij kanë ndërruar jetë dhe nuk kanë lënë fëmijë .

Fqinjët tregojnë se për mirëmbajtjen e vilës kujdesej motra e të ndjerit Qazim Leshnja, pasi çifti nuk ka lënë fëmijë. Pista kryesore e hetimeve është konflikti i pronësisë, pasi të afërmit e Leshnjes nuk bien dakord për ndarjen e pasurisë. Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes me sekuestrimin e kamerave të bizneseve dhe pyetjen e familjarëve.

Kishte mbaruar studimet për gazetari/ Kjo është 23-vjeçarja që humbi jetën në aksidentin tragjik(Foto)

Një aksident i rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme në Tiranë ku fatkeqësisht humbën jetën tre persona, ndërsa tre të tjerë mbetën të plagosur. Vajza që shihni në foto është 23-vjeçarja Sikela Përroj, cila humbi jetën në aksidentin tragjik të ndodhur te rrethrrotullimi i Saukut. E reja ishte nga Shalsi i Cërrikut kishte mbaruar studimet për degën e Gazetarisë. Ajo jetonte e vetme në Tiranë, ndërsa prindërit i kishte jashtë shtetit.

Ishte 20-vjeçari Klevis Ruçaj, shoferi i “ Audit A8” që shkaktoi aksidentin e rëndë ndersa, dyshohet se ka qenë duke lëvizur me shpejtësi mbi 260 km/h. Ai ishte i pasionuar pas shpejtësisë së lartë dhe këtë e tregonte edhe në rrjetet sociale.

20-vjeçari në tentativë për të hyrë në rreth rrotullim ka humbur drejtimin, duke goditur barrierën e anësore dhe tejkaluar tej për tej, për të përfunduar në nënkalim. ‘

Klevis Ruçaj, ishte një shkelës i përsëritur i rregullave të qarkullimit rrugor. Ai ishte gjobitur 5 herë brenda 5 muajve, ndërkohë që patentën e kishte marrë prej më shumë se një viti. Nga matjet që ekspertët e Policisë Rrugore kanë kryer në terren rezulton se “Audi” udhëtonte me një shpejtësi mbi 200 km/orë dhe shenjat e para të frenimit i ka pasur vetëm 27 metra larg rrotullimit duke mos pasur asnjë mundësi për shmangien e këtij aksidenti të rëndë.

Sikela Përroj-23 vjeç

Masakër në qendrën e Dëshmitarëve të Jehovait në Gjermani/ Një person hyn i armatosur ,le të paktën 7 të vrarë dhe 8 të plagosur

Të paktën shtate besimtarë janë vrarë në një qendër të Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg të Gjermanisë, njoftojnë mediat e huaja. Një person i armatosur ka hyrë brenda saj dhe ka hapur zjarr, duke lene te vdekur shtatë persona dhe të paktën tetë të tjerë të plagosur, ndersa mendohet se mes të vrarëve është edhe autori i sulmit.

Policia flet për një situatë të rëndë. Qytetaret u paralajmëruan për “rrezik ekstrem” përmes aplikacionit të paralajmërimit të fatkeqësive. Policia bëri thirrje për të shmangur zonën e prekur rreth Deelbwge. “Kërkoni strehim në një ndërtesë menjëherë,” përdorni telefonin vetëm në raste urgjente ekstreme në mënyrë që linjat të mos shemben” thuhet në njoftimet.