Me tullumbace të bardha dhe duartrokitje ,i jepet lamtumira e fundit 23-vjeçarit Shqiptar(Video)

Një histori horror vjen nga Barcelona, aty ku Klaudio Mirashi, një 23-vjeçar me origjinë shqiptare që jetonte në Villorba të Treviso-s, humbi jetën në rrethana gati të paimagjinueshme. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, Klaudio po ngiste një mjet tip “Mercedes Class A kur një copë llamarinë u shkëput nga një kamion duke e prerë në fyt. I riu po udhëtonte drejt aeroportit dhe kamioni ishte para tij, kur u shkëput pjesa metalike prej 25 centimetrash që çau mjetin e tij dhe e goditi me forcë.

23-vjeçari u dërgua me urgjencë në spital, kur për disa ditë qëndroi në koma e më pas ndërroi jetë. Trupi i tij i pajetë u transportua në Itali ku iu dha lamtumira e fundit me tollumbace të bardha dhe duartrokitje .

Vdekja e tij ka tronditur rëndë nënën Mimoza, babain e tij Kol dhe motrën e tij Klaudia.

Klaudio Mirashi ishte i njohur në Villorba, Itali ndërsa familja e tij me origjinë nga Shqipëria kishte mbërritur në provincën e Trevisos në vitin 2006, duke gjetur një shtëpi në kufirin midis fshatrave Fontane dhe Carità.
Klaudio kishte ndjekur institutin Giorgi në Treviso, duke marrë diplomën trevjeçare.
Pas studimeve iu përkushtua pasionit të tij të madh, futbollit, duke luajtur për Villorba, Treviso dhe Chievo derisa një dëmtim i rëndë e detyroi të braktisë ëndrrën për një karrierë në botën e futbollit.

Ngjarja horror në autostradë/ Llamarina shkëputet nga kamioni dhe godet 23-vjeçarin shqiptar…

Një histori horror vjen nga Barcelona, aty ku Klaudio Mirashi, një 23-vjeçar me origjinë shqiptare që jetonte në Villorba të Treviso-s, humbi jetën në rrethana gati të paimagjinueshme. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, ai udhëtonte me makinë kur një copë llamarinë u shkëput nga një kamion duke e prerë në fyt.

I riu po udhëtonte drejt aeroportit dhe kamioni ishte para tij, kur u shkëput pjesa metalike prej 25 centimetrash që çau mjetin e tij dhe e goditi me forcë.

23-vjeçari u dërgua me urgjencë në spital, kur për disa ditë qëndroi në koma e më pas ndërroi jetë. Trupi i tij i pajetë u transportua në Itali dhe këtë të shtunë iu dha lamtumira e fundit në Villorba, aty ku jetonte. Klaudio la pas nënën Mimoza, babain Kolë dhe motrën Klaudia. Hetimet për ngjarjen tragjike po kryhen nga autoritetet spanjolle.

Po udhëtonte me Range Rover/ Aksidentohet shqiptari në Itali, 22-vjeçari humb jetën…

Një shqiptar ka humbur jetën në Itali, pas një aksidenti me makinë. Mediat italiane shkruajnë se i riu i identifikuar si Arnold Selishta nga Mamurrasi humbi jetën, pasi makina me të cilën po udhëtonte u përplas me rrethrrotullimin në aksin Saronno-Monza. Pas përplasjes makina është kthyer përmbys duke përfunduar në shinat e trenit aty afër vendit ku ndodhi aksidenti.

Në mjet ndodheshin tre të rinj të moshës 18, 22 dhe 23 vjeç.

Në vendin e ngjarjes shkuan ambulancat dhe zjarrfikësit të cilët nxorën nga mjeti të rinjtë dhe më pas u dërguan në spital

Ngjarja horror në autostradë/ Llamarina shkëputet nga kamioni dhe godet 23-vjeçarin shqiptar…

Një histori horror vjen nga Barcelona, aty ku Klaudio Mirashi, një 23-vjeçar me origjinë shqiptare që jetonte në Villorba të Treviso-s, humbi jetën në rrethana gati të paimagjinueshme. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, ai udhëtonte me makinë kur një copë llamarinë u shkëput nga një kamion duke e prerë në fyt.

I riu po udhëtonte drejt aeroportit dhe kamioni ishte para tij, kur u shkëput pjesa metalike prej 25 centimetrash që çau mjetin e tij dhe e goditi me forcë.

23-vjeçari u dërgua me urgjencë në spital, kur për disa ditë qëndroi në koma e më pas ndërroi jetë. Trupi i tij i pajetë u transportua në Itali dhe këtë të shtunë iu dha lamtumira e fundit në Villorba, aty ku jetonte. Klaudio la pas nënën Mimoza, babain Kolë dhe motrën Klaudia. Hetimet për ngjarjen tragjike po kryhen nga autoritetet spanjolle.

Tollumbace të bardha dhe duartrokitje ,i jepet lamtumira e fundit 23-vjeçarit Shqiptar(Video)

Një 23-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në një aksident tragjik në Barcelonë .I riu Klaudio Mirashi që ishte në Barcelonë javën e kaluar, sapo kishte shoqëruar kushëririn dhe një mikun e tij në aeroport kur gjatë kthimit ndodhi një aksident tragjik dhe ai humbi jetën. Klaudio po ngiste një mjet tip “Mercedes Class A” kur përgjatë autostradës që lidh aeroportin me qendrën e Barcelonës, një copë llamarine u shkëput nga kamioni që udhëtonte përpara tij, duke thyer xhamin e përparmë dhe duke plagosur 23-vjeçarin në qafë.

Mediat raportojnë se ndihma mjekësore ka mbërritur vonë në vendngjarje. Pasi u dërgua në spitalin e Barcelonës, 23-vjeçari qëndroi në koma deri të dielën kur u deklarua i vdekur truri i tij dhe të hënën u zyrtarizua vdekja.

Në xhamin e përparmë ka mbetur një çarje prej 30 cm e shkaktuar nga llamarina që vrau Klaudion teksa ngiste makinën. Klaudio Mirashi ishte i njohur në Villorba, Itali ndërsa familja e tij me origjinë nga Shqipëria kishte mbërritur në provincën e Trevisos në vitin 2006, duke gjetur një shtëpi në kufirin midis fshatrave Fontane dhe Carità.

Klaudio kishte ndjekur institutin Giorgi në Treviso, duke marrë diplomën trevjeçare. Pas studimeve iu përkushtua pasionit të tij të madh, futbollit, duke luajtur për Villorba, Treviso dhe Chievo derisa një dëmtim i rëndë e detyroi të braktisë ëndrrën për një karrierë në botën e futbollit.

Muajt e fundit ai ishte në kërkim të një pune. Vdekja e tij ka tronditur rëndë nënën Mimoza, babain e tij Kol dhe motrën e tij Klaudia. Dje, e premte 7 korrik, arkivoli mbërriti në Itali me një fluturim nga Barcelona në Venecia ku iu dha lamtumira e fundit me tollumbace të bardha dhe duartrokitje .

Nesër rikthehet i nxehti afrikan ,ja sa shkojnë temperaturat…

Dita e diel do të sjell rritje të temperaturave në të gjithë territorin, duke u bërë një nga ditët më të nxehta të këtij viti, por gjithashtu do të jetë dhe dita e parë e të nxehtit ekstrem që na pret gjatë muajit korrik. Gjatë ditës së diel temperaturat pritet të arrijnë deri në 37 gradë celcius, por për shkak të lagështirës së ajrit ato do të ndihen si 40 gradë celcius.

Moti do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin,

ndërkohë që era do të fryjë me drejtim veriperëndim-juglindje me shpejtësi mesatare deri në 8m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare fiton shpejtësi deri 13m/s. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-3 ballë.

Bello dhe senati kërkonin bashkimin me Tiranën/ Ministrja Kushi: “Universiteti i Korçës do qëndrojë autonom…

Universiteti i Korçës do të vazhdojë të jetë autonom dhe do të përfshihet në një reformë të thellë profilizimi dhe ndërkombëtarizimi. Kundershtimet e pjesës më të madhe të trupës akademike për t’u bashkuar me Universitetin e Tiranës,vendim që u mor nga Senati Akademik disa ditë më parë, kanë sjellë sot në Korçë ministren e Arsimit Evis Kushi duke pare edhe reagimet e qytetareve Korçare…Pas takimit me pedagoget ministrja e Arsimit pohoi se trupa akademike, por edhe drejtuesit ranë dakord që Universiteti i Korçës të mos bashkohet me atë të Tiranës por të qëndrojë autonom .

Zhvilluam një takim shumë konstruktiv me të gjithë pedagogët dhe stafin drejtues të universitetit Fan Noli të Korçës, të bazuar në vendimet e ministrisë për universitete publike shqiptare, projektet e miratuara dhe zhvillimet në universitetin e Korçës, problematikat, sfidat. Sa i takon pjesës së parë jam shumë e lumtur që ne në ministri kemi miratuar disa projektet kërkimore shkencore,

projekte në kuadër të procesit të ndërkombëtarizmit

Sfidave që ka universiteti i Korçës, të gjithë ramë dakord që dy janë drejtimet se si mund të zhvillohet ky universitet, ndërkombëtarizmi, një bashkëpunim edhe më i frytshëm, më i ngushtë me universiteti evropiane prestigjioze dhe botërore..

Ka një progres, se ka disa programe të lidhur me universitetin e bullgarisë, por këto nisma duhet të shtohen edhe më shumë që universiteti i Korçës të hapet më shumë sa i takon shkëmbimit të studenteve, pedagogëve, programe të përbashkëta, etj. Drejtimi i dytë është profilizimi i universiteteve. Ne kemi një vit që po punojmë për të përcaktuar një strategji të mirë të profilizimit. Që do të thotë që universitetet veçanërisht ato rajonale të fokusohen në disa fusha e programe që janë traditë brenda universitetit, por edhe i përgjigjen kërkesave të tregjeve lokale apo rajonale”, tha Kushi

Rita Ora: “Çfarëdo vështirësie që na ndodh në jetë, ne Shqiptarët, ngrihemi dhe nuk dorëzohemi…..

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, ka folur së fundmi në një intervistë për “The Telegraph”, për albumin e saj më të ri në ardhje, si dhe për sfidat që e kanë përshkruar në rrugën drejt suksesit. Muzika është në gjithçka që bëj. Muzika është ëndrra”, thekson Rita. Pjesa tjetër, sipas nënkuptimit, është vetëm ajo që një vajzë duhet të bëjë për të qëndruar në krye në një epokë kur fansat “presin më shumë” nga yjet e tyre të preferuar.

E lindur në Prishtinë, Jugosllavi (tani Kosovë) në vitin 1990, ajo u soll në Mbretërinë e Bashkuar si refugjate kur ishte vetem 1 vjeçe duke jetuar me katër antaret e familjes në një dhomë të vogël në perëndim të Londrës.

Babai i saj musliman ishte një mësues që e rishpiku veten si qiradhënës në pijetore, duke punuar me turne të dyfishta për të mbajtur tre fëmijët e tij, ndërsa nëna e saj ishte kameriere dhe studionte për t’u bërë psikiatër. “Mamaja ime thoshte: ‘Ti je një nga unë, e ke gjakun tim në venat e tua’, kujton Ora. “Është një mentalitet shqiptar i Europës Lindore: çfarëdo që të ndodhë, ngrihuni, vazhdoni me të.

Lidhur me jetën e saj personale, Ora për The Telegraph thekson se e vlerëson martesën e saj me Ëaititin (i cili është 15 vjet më i madh se ajo) për faktin se i dha besimin për t’u përfshirë më shumë në shkrimin e këngëve.

Ylli 32-vjeçar thekson se në karrierën e saj ajo nuk di të ndalet dhe se përpos muzikës do të vazhdojë bashkëpunimet në fushën e aktrimit apo modës, ku nuk duhet haruar se kjo e fundit ka qenë pjesë e fushatave të markave të njohura si Coca-Cola, Calvin Klein, Donna Karan dhe Marks & Spencer ndër të tjera si dhe ka lançuar gamën e saj të veshjeve. Rita do të nxjerrë në shitje albumin e saj më të ri “You & I” më 14 korrik.

Fytyra e Orës është shfaqur në kopertina të panumërta revistash dhe në foto të panumërta paparacësh të festave të famshëm, emri i saj ka qenë një pjesë e rubrikave thashetheme që spekulojnë për marrëdhëniet e saj romantike me Bruno Mars, Drake, Calvin Harris, A$AP Rocky, Chris Brown dhe ish-ish të tjerë të famshëm.

Formulë e re për Superligën/ Presidentët dakortësohen: “ Titulli kampion vendoset për 10 ditë me play-off…

Federata Shqiptare e Futbollit ka në plan të ndryshojë formatin e Superligës, kjo duke shtuar numrin e ndeshjeve. Departamenti i Garave në FSHF organizoi dje një mbledhje me Drejtorët Sportivë të 10 klubeve të Superligës, teksa këtë të shtunë kreu i FSHF-së, Armand Duka ka mbledhur për diskutim 10 presidentët e klubeve të Superligës. Pas diskutimeve, propozimi që mori edhe miratimin e krerëve të Superligës është ai me 10 ekipe,

njësoj si formula aktuale, por me shtimin e një faze play-off në fundin e sezonit, për katër skuadrat e renditura në vendet e para.

Duket se do ketë një shtim të ndeshjeve për skuadrat e renditura në katër vendet e para, teksa ende nuk është përcaktuar formula e saktë. Nëse sfidat do jenë vajtje-ardhje apo në një “final 4” në fushë asnjëanëse, kjo pritet të bëhet me dije nga organizmi i futbollit. Këto propozime pritet të shkojnë në Komitetin Ekzekutiv të FSHF-së për miratim, teksa gjithçka pritet të vihet në jetë gjatë sezonit që nis pas pak javësh, pra në 2023-24. Ende nuk ka diçka zyrtare, me institucionin e futbollit që pritet të dalë me një komunikim.

Propozimi i dakordësuar:

Opsioni 1- Katër ekipet e renditura të parat pas përfundimit të kampionatit do zhvillojnë një fazë play-off të quajtur “final 4”, për të përcaktuar ekipin kampion. Ky opsion propozohet për ta bërë garën më emocionuese dhe sfiduese.

Varianti 5:

Ndeshjet do të zhvillohen sipas sistemit Robin (3×2=6 ndeshje mbi tre raunde)

Ndeshjet do zhvillohen në hapësirë kohore prej 10 ditësh.

Play-off do të përcaktojë renditjen përfundimtare nga vendi i parë tek ai i katërt. (gjithashtu ekipi kampion dhe Kupat e Evropës do të përcaktohen sipas kësaj mini-lige).

Me një puthje në buzë nga Korça ,ja si e uron Sara ditlindjen e Oltës…

Nëse po prisni të shihni duke u puthur në buzë Olta Gixharin dhe Luiz Ejllin, jeni ende herët. Por nuk iu a pret mendja… Olta Gixhari është puthur në buzë me Sara Hoxhën dhe kjo jo në kuadër të filmit. Ka qenë Sara Hoxha e cila ka ndarë videon, të cilën e ka zgjedhur për të uruar Olta Gixharin në ditëlindjen e saj.

U bëfsh edhe 100 motër.

Të uroj sa më shumë njerëz të njohin siç të njoha unë. Ti ke një zemër të mirë dhe je gallatë”, është ky urimi i Sarës për Oltën e cila feston sot 37-vjetorin e lindjes.

Aksident i frikshëm në Librazhd ,makina përfundon sipër Range Rover…

Një aksident është regjistruar sot në Librazhd. Ngjarja ndodhi rreth orës 11:50 në afërsi të vendit të quajtur “Kthesa për Babje”. Një autoveturë është përplasur frikshëm me një tjetër makinë tip ‘Range Rover’ në tentativë për të parakaluar. Të dy automjetet kanë pësuar dëme të konsiderueshme materiale.

Fatmirësisht nga aksidenti ka patur vetëm dy të dëmtuar lehtë.