Gazetarja: “Ahmetaj telefonoi një ish-zyrtar bashkie në jug do dalin emra të tjerë nga dosja…

Gazetarja Anila Hoxha ka deklaruar se ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka telefonuar dy persona para se SPAK t’i sekuestronte telefonin. Hoxha u shpreh në “Top Story” se ish-ministri ka telefonuar një ish-zyrtar bashkie në Jug të vendit dhe një person tjetër, para se SPAK të gjente telefonin e tij në vilën në Hamallaj. Gazetarja theksoi se nga dojsa e tij do të dalin shum emra të tjerë, por edhe nga një dosje tjetër nga një prokuror i SPAK për privatizimin e shoqërisë “Buka”.

“Në materialin që përmendi zonja Tabaku ka edhe emra të tjerë mjaft interesant.

Në dy raste të tjera madje, Arben Ahmetaj për të ruajtur pikërisht këtë sekretin e madh që ia ka sygjeruar edhe SPAK dhe ia ka kërkuar këshillit të mandateve të paktën në dy raste, Ahmetaj pas sekuestrimit të një aparati Blackberry në vilën e tij në Hamallaj rezultonte se ka tentuar të ndërhyjë tek dy persona, njëri prej tyre ish-zyrtar i një bashkie në Jug të vendit.

Ata kanë të drejtë që diskutojnë dhe shoqëria do të ketë shumë të drejtë në momentin që shumë emra të tjerë dalin nga kjo dosje, por edhe nga një dosje tjetër për Arben Ahmetajn nga një tjetër Prokuror i Posaçëm i SPAK për privatizimin e shoqërisë “Buka” për të cilën ish-ministri dhe ish-funksionari i lartë shfuqizoi vendimet e të gjitha Gjykatave, duke i mëveshur vetes rolin e një gjykatësi dhe me një firmë si ministër në atë kohë, e tjetërsoi të gjithë këtë pasuri

Kjo çështje tashmë gjendet në dorën e një prokurori, i cili në varësi të vendimit që do të marrë këshilli i mandateve, edhe ai me shumë mundësi do të shkojë për një kërkesë për masë sigurie në Gjykatën e Posaçme”, deklaroi Hoxha.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: