Një Korçare me flamur Grek /Elina Xhengo shpallet kampione Europe…

Korçarja Elina Xhengo e cila ka përfaqësuar Greqinë, u shpall kampione në hedhje shtize në Europianin U23. Shqiptarja që përfaqëson flamurin grek. Arriti të triumfonte me një gjuajtje prej 60.73 m të cilën ajo e arriti në përpjekjen e fundit, megjithatë edhe përpjekja e saj e dytë më e mirë do të kishte mjaftuar për të marrë medaljen e artë.

Rekordi botëror prej 63.34m është vendosur në Olimpiadën e Argjentinës. Ky rekord për të reja thyhet pas shumë vitesh. Rekord që tani në këtë disiplinë mbahet nga korçarja 18-vjeçare e cila në muajin tetor është shpallur atletja më e mirë europiane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: