Digjet Kisha e Shën Marenës në Pogradec….

Kisha e Shën Marenës, një monument kulture i kategorisë së parë në Mokrën e Sipërme, është përfshirë nga flakët pasditen e së martës. Bëhet me dije se shkak për rënien e zjarrit është bërë rrjedha e gazit nga një bombël e vogël gazi që ndodhej në kishë.

Zjarri ka përfshirë rezidencën e klerikut si dhe pjesën më të madhe të konakut të kishës.

Si pasojë e flakëve ka pasur djegie në fytyrë një prej rojeve si dhe janë shënuar dëme të shumta materiale.

Kisha e Shën Marenës i përket fundit të shekullit të 17 dhe fillimi të shekullit të 18. Ajo është shëndërruar në një objekt kulti tepër të vizituar nga turistët kohët e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: