‘Por nga gjithë ato më parë dua Shqipërinë’/ Gjithnje kam menduar qe kjo eshte kenga
me e bukur Korcare…

Nga Blendi Fevziu:

Gjithnje kam menduar qe kjo eshte kenga
me e bukur korcare. E realizuar menjehere pas pavaresise ajo shpreh gjithe ankthin e shqiptareve per
te ardhmen e tyre. Kjo ka qene gjithnje kenga mbyllese
e grupit karakteristik Lira te Korçes..

P.s. sqarim qe me erdhi pas postimit:

Kënga”
Dua me shume Shqiperine” ështe e krijuar në
Rumani, disa vite para shpalljes s PAVARËSISË nga korçari Thoma Avrami. Originali mban titullin DËSHIRIM I MEMEDHEUT, pra nje prognoze për te ardhmen e
ndritur te Shqiperise. Viti i sakte i krijimit shte 1897.
Vaso Tola)


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: