87 vjeçe/ Fermerja nuk njeh moshë punon ende tokën…

Nënë Roza po bën kontrollin e fundit të misrit përpara se ta tregtojë. Fermerja më e moshuar e Vaut Dejës, 87 vjeçe, kujdeset e vetme për 20 hektarë tokë të mbjellë me misër dhe grurë. Kallamoç dhe grurë dhe një pëllëmbë tokë nuk ia kam dhënë askujt. E kam punuar vetë dhe vetë derisa të mundem… vetë do ta punoj”, thotë Roza Daija Bujari.

A ia vlen ta punosh, a ke fitim?

“Unë jetoj me të. Kudo që dua të shkoj, çdo gjë, i kryej të gjitha me të”, tregon nënë Roza.

Në këtë moshë, ajo duhet të gjejë vetë edhe punëtorët pasi djalin e ka në emigracion dhe burri i ka ndërruar jetë vite më parë.

A i paguan punëtorët?

“Po po! Mua më kanë marrë bashkë me rimorkio, më lirë, se jam e vetme. 60 mijë lekë në ditë por e meritojnë sepse kanë mundin”, shprehet ajo.

A është e vështirë të gjenden punëtorët?

“Besa nuk gjen. Unë e para që jam e vetme nuk gjej”, tha nëna.

Nënë Roza ka gjetur edhe tregun pasi çdo vit shet rreth 400 kuintal grurë dhe misër, tek ferma e Emaldinit.

“Nënë Roza ka rreth 15 vite që sjell grurin dhe kallamoçin këtu tek ne. Ne jemi shumë të kënaqur me të dhe besoj edhe kjo me ne.

Produkti i nënës është shumë i veçantë sepse është 87 vjeçe dhe vijon ende të punojë tokën. Është një shembull që duhet marrë”, thotë fermeri, Emaldin Smakaj.

87 vjeçaren, duket se e lodh vetëm ideja për të lënë punën.

Ke për ta lënë punën?

“Punën? Jo për Zotin, derisa të mbetem për të ecur me duar nuk e lë. Po pushimi nuk të vlen asgjë! Vlen gjë? Jo! Duhet të punojmë fort se diku të del”, thotë ajo në Top Channel.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: