E bujshme/ Shqiptarja Mira Murati merr drejtimi e inteligjences artificiale OpenAi…

Tashmë një shqiptare do të jetë në krye të një prej kompanive më të madhe të inteligjencës artificiale në botë, asaj të “OpenAl”. Me anë të një njoftimi zyrtar, bordi i drejtorëve të ‘OpenAI’ shprehet se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati

“Bordi nuk ka më besim në aftësinë e tij për të vazhduar udhëheqjen e OpenAI,” thuhet në deklaratë.

Mira Murati ka pasur një rol kyç në zhvillimin e ChatGPT, një model i gjuhës së AI që ka revolucionarizuar mënyrën se si ndërveprojmë me makinat. Shqiptarja e talentuar, Mira Murati ka lindur në Shqipëri në vitin 1986, teksa është rritur në një qytet të vogël.

Pasioni dhe fiksimi për shkencën e teknologjinë e kanë shoqëruar përgjatë gjithë rrugëtimit të saj deri më tani.Ajo vazhdoi studimet për informatikë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua me rezultate të shkëlqyera. Ndërkohë që pas përfundimit të studimeve universitare, ajo u zhvendos në Shtetet e Bashkuara për të ndjekur një diplomë Master në Shkenca Kompjuterike në Kolegjin Dartmouth.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: