Category Archives: BOTA

Santorini është në rrezik, gjeofizikantët paralajmërojnë për një vullkan nënujor

Ishulli i njohur Santorini është në rrezik. Kështu paralajmëron ‘The Guardian’ në një artikull të tij.“ Ka qenë e qetë për gati 400 vjet, por Kolumbo, një vullkan nënujor afër ishullit grek të Santorinit, nuk po fle,” thotë Guardian në artikullin e tij. Një dhomë magmë e pazbuluar më parë po mbushet gradualisht me shkrirje, duke i shtyrë studiuesit të rekomandojnë monitorimin në kohë reale të vullkanit.

Herën e fundit që shpërtheu Kolumbo, në vitin 1650, vrau 70 njerëz, por rritja e popullsisë dhe turizmi në Santorini nënkuptojnë se ndikimi i një shpërthimi ekuivalent sot mund të jetë shumë më i madh. Kolumbo i përket familjes shumë shpërthyese të vullkaneve, të aftë për të prodhuar një kolonë shpërthimi dhjetëra kilometra të lartë. Ai gjithashtu mund të shkaktojë një cunami, duke e bërë atë një perspektivë shumë të rrezikshme.

Duke përdorur një teknikë të re imazherie – të ngjashme me një ultratingull mjekësor – Kajetan Chrapkiewicz, nga Imperial College London, dhe kolegët e tij vunë re grumbullimin e shkrirjes afërsisht dy milje nën vullkan. Përfundimet e tyre, të cilat janë publikuar në revistën Geochemistry, Geophysics, Geosystems , sugjerojnë se megjithëse një shpërthim nuk është i afërt, vullkani paraqet një kërcënim serioz.

Një grup tjetër studiuesish në bordin e anijes kërkimore Joides Resolution është duke shpuar sedimente rreth Kolumbos për të rindërtuar historinë e tij të shpërthimit gjatë disa milion viteve të fundit. Ndër të tjera, ata shpresojnë të kuptojnë lidhjet midis tërmeteve dhe vullkaneve në këtë rajon dhe të hetojnë ndikimin e ndryshimit të nivelit të detit në madhësinë dhe shpeshtësinë e shpërthimeve.

“O Bella ciao” ,shpërthen protesta në Mal të Zi/ Qytetarët kërkojnë zgjedhje dhe refuzimin e “Open Balkan”

Nën tingujt e një kënge të vjetër italiane antifashiste, mijëra protestuan kundër qeverisë së Dritan Abazoviç në Mal të Zi. Pikëtakim i zakonshëm është shndërruar godina e parlamentit në Podgoricë. Me sloganin “Jemi shumë”, qytetarët kërkuan zgjedhje të parakohshme, refuzimin e projektit “Open Balkan” dhe të ligjit që kufizon fuqitë e presidentit të Malit të Zi.

“Shpresoj që njerëzit të ndërgjegjësohen për të tejkaluar këtë krizë dhe që të kemi një qeveri normale që punon për interesin e Malit të Zi dhe popullit, Kishës së Malit të Zi dhe gjuhës sonë”, thotë Vasko Jablan, një nga protestuesit.

Është e vërtetë që ishte hera e parë që ne ndërruam qeverinë pas disa dekadave, por ky ndryshim nuk na solli asgjë të mirë”, shton një tjetër, Marko Buric. “Dola për të mbështetur një Mal të Zi të civilizuar, multietnik dhe antifashist. Dola për të rinjtë dhe gjeneratat e reja dhe për t’i thënë Europës: Ne jemi këtu!”, thotë Tinka Djuranovic, një tjetër protestuese.

Politika në Malin e Zi me vetëm 625 mijë banorë ka qenë mjaft e trazuar në vitet e fundit dhe tepër e përçarë për shkak të përplasjeve mes atyre që janë proeuropianë dhe proserbë e rusë. Qeveria e Kryeministrit aktual, Dritan Abazoviç, është shkarkuar nga parlamenti, por ende nuk është marrë një vendim për një mazhorancë të re apo zgjedhje të parakohshme./A2/

Vjedhje spektakolare në Athinë/ 4 persona grabitin 18 ora Rolex nën kërcënimin e armëve

Një grabitje me armë në një dyqan orësh ka ndodhur pak më parë në qendër të Athinës. Një grup prej katër personash “hynë” në dyqanin në rrugën Kolokotroni, kërcënuan me pistoletë punonjësin dhe u larguan me orët e shtrenjta të grabitura. Gjithçka ka ndodhur pak pas orës 10.30 të mëngjesit, kur 4 grabitësit të veshur me fytyrë të mbuluar kanë goditur punonjësin e sigurimit të dyqanit në Parlamentin e Vjetër, më pas punonjësit e tjerë me armë, duke mos i lënë të kryejnë asnjë veprim .

Grabitësit kanë arritur të marrin më shumë se 18 ora të shtrenjta Rolex ndërsa arratisja e tyre është bërë me dy motoçikleta drejt rrugës Stadiou. Në vendngjarje është gjetur një çekiç, ndërsa policia ka nisur hetimet për identifikimin e autorëve, teksa një operacion me përmasa të mëdha është në zhvillim.

Giorgia Meloni :”Samiti i BE në Shqipëri u zhvillua në një vend që mban emrin “Sheshi Italia”

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni është rikthyer për të folur me qytetarët në rrjetet e saj sociale, pas disa ditësh mungesë për shkak të gripit sezonal. Në rubrikën #gliappuntidigiorgia, kryeministrja tha se ishte një javë me lajme të mira, duke shtuar se shumë gjëra interesante i kishin ndodhur, duke u ndalur në disa rubrika.

Mes tyre përmendi edhe ardhjen në Shqipëri për Samitin mes Shqipërinë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Ishte një javë me takime ndërkombëtare. Takimi në Tiranë i BE me vendet e Ballkanit Perëndimor, me të cilët historikisht Italia ka një raport të privilegjuar. Mendoni që Samiti mbahej në një shesh që mban emrin “Sheshi Italia” dhe stadiumi ku mbahej ky samit, është projektuar nga një arkitekt italian. Sa më shumë udhëtoj nëpër botë, dhe aq më shumë kuptoj sesa shumë dëshirë ka për Italinë.

Dhe për ato vende ku ekselentët tanë shihen në mënyrë shumë pozitive. Një element mbi të cilin duhet të arsyetojmë dhe të vlerësojmë më shumë prezencën tonë si komb në raportet ndërkombëtare,”-u shpreh ajo.

Kafshon dhe pështyn policët/ Shqiptari ‘lë nam’ pasi refuzon arrestimin….

Një 36-vjeçar shqiptar u arrestua mbrëmjen e djeshme në Pesaro të Italisë pasi shkaktoi trazira brenda një lokali nate. Sipas mediave italiane, i riu shqiptar ishte në gjendje të dehur dhe nisi të ngacmonte klientët. Ai refuzoi që të dalë nga lokali, ndaj pronari u detyrua të thërrasë policinë. Në momentin që mbërriti policia, 36-vjeçari refuzoi që të dorëzohej.

Kur shqiptari pa policët, filloi t’i pështyjë, kafshojë dhe kërcënojë para klientëve të klubit….

Efektivët e policisë e prangosën shqiptarin dhe ia mbuluan fytyrën me një maskë për të mos e lejuar që të vazhdonte të pështynte.

OKB: “Shqipëria ka diasporën e tretë më të madhe në botë…

Shqipëria renditet e treta në botë për diasporën më të madhe. Ky konstatim vjen nga lista e vendeve me përqindjen më të madhe të popullsisë vendase që jeton në diasporë zbulon histori lufte dhe shpërnguljeje, por edhe stanjacion ekonomik dhe mungesë perspektive. Kryesisht kombet ishullore dominojnë vendet e para të renditjes, me deri në gjysmën e popullsisë së tyre të vendosur në vende të tjera.

Nga të gjitha vendet sovrane me të paktën 750,000 banorë, Guajana kishte një pjesë të rëndësishme të popullsisë së saj. 36.4 përqind jetonte jashtë vendit. Xhamajka vjen e pesta me 28.6 për qind.

Një grup tjetër kombesh që zakonisht shfaqet në mesin e vendeve me diaspora më të gjera janë ato në Evropën Lindore dhe në Ballkan. Pas rënies së komunizmit në fillim të viteve 1990, shumë njerëz u larguan në kërkim të mundësive më të mira ekonomike.Kjo shihet sot në Bosnje dhe Hercegovinë. 34 për qind e popullsisë jeton jashtë vendit. Po ashtu, në Shqipëri kjo shifër është 30.7 për qind.

Vendet e përfshira aktualisht ose kohët e fundit në luftë kanë gjithashtu diaspora të mëdha. Kjo vlen për Sirinë, ku rreth 30 për qind e popullsisë prej 28 milionë banorësh tani jetojnë jashtë vendit. Po ashtu, vendet e keqmenaxhuara nga qeveritë e tyre përfshijnë Eritrenë me 18.5 përqind të diasporës dhe Venezuelën me 16.6 përqind.

Një diasporë edhe më e madhe mund të gjendet në El Salvador me 20.4 për qind. Një luftë civile përfundoi në vendin e vogël të Amerikës Qendrore në vitin 1992, por dhuna e bandave ka mbizotëruar. Megjithatë, diaspora më e madhe e nxitur nga konflikti shihet në një territor josovran. Kjo pasi më shumë se 45 për qind e të lindurve në Palestinë banojnë jashtë vendit.

Shokuese / Djali vret të ëmën…e vendos në frogorifer dhe vazhdon t’i marrë pensionin(Video)

Një burrë ka vrarë nënën e tij dhe e ka ruajtur në një frigorifer në mënyrë që të vazhdonte të shijonte pensionin e saj. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Itali, në Ceglie Messapica një komunë në provincën e Brindisit. Ende nuk dihet se sa kohë ka që 85-vjeçarja mbahet në frigorifer, por krimi është zbuluar mesditën e sotme, rreth orës 15:00. Karabinierët e stacionit lokal dhe ushtarët
mbërritën në lagjen Mazzella, afër ferma Seppunisi, në periferi të qytetit të Pulias ku dhe zbuluan ngjarjen makabre. Prokurori në detyrë Mauron Gallone ka tashmë në dorë dosjen. Pritet që të bëhet autpsia e trupit dhe ekspertiza që do të tregojë se sa kohë është mbajtur e moshuara në frigorifer dhe se si i ka ardhur vdekja…

Ministrja britanike nuk i ndahet shqiptarëve: “Po punojmë me Qeverinë shqiptare për të inkurajuar kthimin e tyre në atdhe…

Në një shkrim për të përditshmen britanike “The Mail+”, Braverman ka mbrojtur qëndrimin e saj, pavarësisht se më parë ishte paralajmëruar nga administrata ku bën pjesë, se këto komente mund të ngjallin reagime të shumta dhe madje edhe të nxisin nacionalizmin e ekstremit të djathtë në Britani. “Po punojmë nga afër me Qeverinë shqiptare për të adresuar shqetësimet tona dhe për inkurajuar kthimin e qytetarëve shqiptarë në atdhe, sa më shpejt të jetë e mundur”, shpjegon ajo.

Për këtë, Braverman pretendon se ka një plan të mirë për t’i ndaluar kalimet nga kufiri detar dhe flet në emër të gjithë popullit britanik, duke pretenduar se të gjithëve “u ka ardhur në majë të hundës” me varkat që kalojnë brigjet e tyre ilegalisht.

Ajo artikulon më tej se është e padrejtë që populli britanik të paguajë 2 miliardë paundë çdo vit për emigrantët që thyejnë sistemin. Ndaj, marrëveshja me Francën, shihet edhe si zgjidhje e gjithë gjësë. Me një rrugë të gjatë përpara, por me optimizëm, ajo e përmbyll duke shkruar se Britania është një vend bujar, i cili do të trajtojë gjithnjë njerëzisht personat që shkojnë atje.

Por, për emigrantët e jashtëligjshëm, në ishull, nuk ka vend.

“Ky është plani im”, përmbyll ajo, në një kohë kur kritikat direkte kanë ardhur edhe nga vetë kryeministri shqiptar, Edi Rama, i cili duke folur për median shtetërore britanike “BBC”, ka kundërshtuar termin e përdorur nga Braverman për të përshkruar shqiptarët si “pushtues”, duke artikuluar se 140 mijë syresh, kanë krijuar një komunitet tepër solid dhe kontribuues në shoqërinë britanike.

“Kur je i lumtur, punon më mirë”/ Edhe Italia bëhet gati për 4 ditë pune në javë…

Të ofrosh një pagë konkurruese sot nuk mjafton, duhet të fillojmë t’u ofrojmë punëtorëve një jetë më të mirë”, shpjegon Julian Siravo, arkitekt, urbanist e një nismëtar i projektit 4DayWeek (katër ditë në javë punë), të cilin po e miratojnë gjithnjë e më shumë vende, ndërsa ideja ka joshur së fundi edhe fqinjin tonë, Italinë. Për një periudhë të caktuar kohore, punonjësit e kompanive, që vendosin vullnetarisht të marrin pjesë në projekt, ulin orarin e tyre të punës, i cili shtrihet maksimumi në katër ditë në javë.

E gjithë kjo, pa pësuar ulje rroge. Eksperimenti lindi që përpara pandemisë, si përpjekje për të përmbushur nevojat e kompanive që nuk duan të humbin punonjës me vlerë, e sidomos ata si Julian Siravo i Autonomy, një organizatë kjo e pavarur kërkimore.

Më shumë ditë në zyrë nuk nënkuptojnë domosdoshmërisht produktivitet më të madh: kjo ekuivalencë nuk ekziston, nuk është demonstruar kurrë. Eksperimentet e deritanishme në vende të ndryshme na kanë treguar se produktiviteti në kompanitë që i janë bashkuar projektit nuk ka asnjëherë, madje në disa raste është rritur, sepse punëtorët më të lumtur punojnë më mirë”, thotë ai.

Pas suksesit të lëshuar në vende të afërta si Gjermania e Franca, tani edhe Italia po diskuton mundësinë e eksperimentimit me javën e shkurtër të punës.

Autori i librit “të punosh më pak, të jetosh më mirë”, Fausto Durante argumenton se dobia reale e kohës së kaluar në punë është argument mbi të cilin bazohet propozimi për uljen e ditëve të javës së punës nga pesë në katër dhe orët nga 40 në 32, me të njëjtën pagesë. Në origjinë të propozimit qëndron pranimi i dështimit të politikave neoliberale të punës, që kanë imponuar orë të gjata, paga të ulëta dhe pasiguri si në nivel social ashtu edhe në atë ekonomik. Megjithatë, varianti që po shohin subjekte të veçanta është ai i ndarjes së orarit në 4 ditë në javë, por për 9 orë në ditë.

I kishtë euro pa dhënë /Shqiptari në Itali “zhdep në dru” ish-shefin e tij…

Një 31-vjeçar shqiptar është arrestuar në Brixen të Tirolit Jugor për shkak të një sulmi fizik ndaj ish-shefit të tij dhe për rezistencë ndaj policisë. Autoritetet policore në Brixen u thirrën për një operacion në një kompani ndërtimi në zonën industriale. Brixen është një komunë e vogël, e cila gjendet në Tirolin Jugor, provincë kjo në Itali dhe që gjendet në kufi me Austrinë.Emigranti nga Shqipëria ishte i dehur kur shkoi dhe sulmoi ish-punëdhënësin e tij.

Ai ka goditur me grushte dhe shkelma ish-punëdhënësin dhe i ka dëmtuar mobilet e kompanisë. Gjithashtu, ai ka ofenduar të pranishmit dhe i kërcënuar me vdekje. E gjithë kjo ka ndodhur për shkak të një borxhi që ish-shefi i kishte mbetur shqiptarit që nga punësimi i tij i mëparshëm.

Fillimisht shqiptari ka rezistuar të dorëzohet, por policët arritën ta arrestojnë. Emigranti shqiptar u dërgua në burgun e qytetit Bozen, e më pas u dërgua në arrest shtëpiak, në Treviso, aty ku edhe jeton.

Rusia mbyll rubinetin, lë Italinë pa gaz

Kompania e kontrolluar nga shteti rus, Gazprom PJSC, pezulloi furnizimet e gazit natyror në Itali, duke përshkallëzuar një krizë energjetike të thelluar në Evropë. Furnizimi me gaz rus përmes tubacionit Tarvisio në Itali do të jetë zero nga sot, 1 tetor, pasi Gazprom bëri të ditur se furnizimi i Italisë përmes Austrisë është i pamundur.

“Gazprom informoi se nuk është në gjendje të konfirmojë vëllimet e gazit të kërkuara për sot, duke thënë se nuk është e mundur furnizimi me gaz përmes Austrisë. Prandaj, furnizimet e sotme me gaz rus për Eni-n përmes pikës hyrëse të Tarvisio do të jenë zero”, tha Eni SpA, kompania më e madhe italiane e naftës, në një deklaratë në faqen e saj zyrtare në internet.

Ndërprerja e gazit për Italinë vjen disa ditë pasi shpërthimet nënujore dëmtuan tubacionin kryesor të gazit Nord Stream që lidh Rusinë me Evropën. Presidenti i SHBA-ve Joe Biden i bëri jehonë dje vlerësimit të liderëve të Evropës Perëndimore se tubacionet ishin sabotuar, duke theksuar se deklaratat ruse për incidentin nuk duhen besuar.

Sezoni i vjeljes së ullirit në Greqi, nuk ka punëtorë/ Kërkohet ndihmë nga Korça dhe Elbasani…

Disa rajone në Greqi po kërkojnë punëtorë sezonalë nga Shqipëria, për të përballuar vjeljen e prodhimeve bujqësore dhe frutore të vjeshtës. Afrimi i sezonit të vjeljes, sidomos të ullirit, ka rritur sfidat për fermerët grekë që nuk po gjejnë më fuqi punëtore për shkak të interesit të ulët të emigrantëve për të punuar në fermat greke prej pagave të ulta dhe kushteve minimale të trajtimit. Një faktor tjetër që ka ndikuar këtë vit, sipas ekspertëve grekë, është edhe largimi i fuqisë punëtore ekzistuese në vendet e tjera, kryesisht të Veriut të Europës apo Britanisë se Madhe.

Sipas autoriteteve vendore greke kërkesat më të larta për punëtorë sezonalë janë në zonën e Verias dhe Imathias, ku çdo vit punësohen qindra shqiptarë nga Qarku i Korcës dhe Elbasanit. Unioni i Koperativave Bujqësore të Imatheas tha se pati këtë fundjavë një takim me një delegacion shqiptar të përbërë nga kryetarët e Bashkive të Belshit, Prenjasit, Prefektët e rajoneve të Korçës dhe Elbasanit dhe përfaqësues nga ministria shqiptare e Bujqësisë.

Sipas Unionit diskutimet kanë përfshirë nxitjen e punësimit sezonal dhe lehtësimin e lëvizjes kufitare të migrantëve shqiptarë për punët sezonale në Greqi si dhe bashkëpunimin bujqësor mes rajoneve.

Ndërkohë Unioni Kombëtar i Koperativave Bujqësore në Greqi përmes një letre drejtuar të premten disa ministrave si atij të Emigracionit, ministrit të Jashtëm, ministrit të Zhvillimit dhe ministrit të Punës dhe çështjeve sociale, shprehu shqetësimin për situatën emergjente të mungesës së punëtorëve sezonalë. Unioni ka kërkuar shtyrjen e afatit të aplikimit të fermerëve për punëtorë sezonalë, që përfundonte më 30 shtator dhe lehtësimin e praktikave kufitare që i vlerëson si mjaft burokratike.

Shqipëria ka nënshkruar një marreveshje me Greqinë për punësimin sezonal në vitin 2020 dhe çdo vit rreth 10 mijë punëtorë shqiptarë punësohen për disa muaj në Greqi, kryesisht në bujqësi. Dy vjet më parë qeveria greke miratoi dhënien e lejes për 65 mijë punëtorë sezonalë në bujqësi dhe rreth 10 mijë në blegtori. Sipas parashikimit të autoriteteve greke për vitin 2021 ishin rreth 18 mijë vende të reja në bujqësi dhe 10 mijë të tjera në blegtori ndërsa këtë vit nevojat për punëtorë sezonalë janë thelluar./VOA

Italia ofron pesë mijë euro nëse transferoheni në këtë fshat…

Fshati Roseto Valfortore, në provincën e Foggia, është një nga më të bukurit në Itali por pavarësisht kësaj, në dekadat e fundit ai ka pësuar një shpopullim gradual. Për të mos e lënë fshatin nën mëshirën e fatit, Bashkia Roseto Valfortore ka ofruar një kontribut ekonomik prej 5000 euro për ata që vendosin të shpërngulen në zonën piktoreske. Roseto Valfortore sot ka një popullsi prej pak më shumë se 1000 banorë.

Me kalimin e kohës ai ka pësuar një braktisje graduale dhe iniciativa e bashkisë ka si qëllim që të inkurajojë si familjet ashtu edhe biznesit që ta ripopullojnë fshatin, raportojnë mediat në vend. Për të nxitur ardhjet, Bashkia ka akorduar 50 mijë euro të cilat do t’u shpërndahen atyre që vendosin të shpërngulen në fshatin e vogël ose me punë ose me një vendbanim të ri.

Si mund të përfitohen 5 000 euro?

Kushdo që dëshiron të kalojë në Roseto Valfortore mund të përfitojë nga kontributi prej 5000 eurosh. Fondet do të shpërndahen sipas rendit kronologjik të paraqitjes së aplikimit. Mund të aplikojnë si ata që dëshirojnë të shpërngulen në fshat por edhe ata që duan të hapin një biznes.

Bashkia do t’u japë përparësi familjeve në të cilat të paktën njëri prej anëtarëve është shtetas Rosetan. Kontributi ekonomik i njëhershëm dhe i pakthyeshëm synon rinovimin ose blerjen e një shtëpie. Për bizneset, 5000 euro do të jepen për të nisur biznesin. Njoftimet janë të disponueshme në faqen e internetit të Bashkisë. /abcnews.al/


Zgjedhjet në Itali/ Qendra e djathtë siguron fitore bindëse me 43.2% të votave

Duket se Italia në 4 vitet e ardhshëm do të qeveriset nga qendra e djathtë. Projeksioni i tretë i përpunuar nga Konsorciumi Opinio Italia për Rai shpall sërish fitues për senatin koalicionin e qendrës së djathtë me 43.2% të votave. Qendra e majtë raportohet të ketë siguruar 26.5% të votave. Giorgia Meloni, nga partia radikale, Fratelli d’Italia duket se do të jetë kryeministrja e parë femër e vendit duke udhëhequr atë që konsiderohet se do të jetë qeveria më e anuar drejt ekstremit të djathtë nga koha e Benito Musolinit. Përpara simpatizantëve të saj që festonin mes brohorimash, Meloni u zotua të bashkojë njerëzit, e të punojë njësoj për të gjithë italianët.

Giorga Meloni tha:

Nga ajo çfarë pamë prej rezultateve paraprake, italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të qeverisë së qendrës së djathtë të drejtuar nga Fratelli d`Italia. Nëse na besohet udhëheqja e këtij vendi, ne do ta bëjmë për të gjithë italianët. Do ta bëjmë këtë gjë me qëllimin të bashkojmë njerëzit, të forcojmë atë që na bashkon në vend të asaj që na përcan.

Më shumë se 50 milionë italianë votuan të djelën për parlamentin e ri. Që në sondazhet para zgjedhore aleanca e djathtë dilte kryesuese, ndërsa exit pollet konfirmojnë se Fratelli d’Italia ka mundur të marrë më shumë vota se Lega e Matteo Salvinit dhe Forza Italia e Silvio Berlusconit së bashku. Partia e Melonit numëron 26% të votave, Lega 9% dhe Forza Italia 8%; koalicioni i tyre mbërrin kështu 44% të votave.

Erdogan paralajmëron Greqinë: Shikoni historinë Grekë, mos harroni Izmirin” (Video)

Mediet greke mes tensioneve Greqi-Turqi, shkruajnë se presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e ka tejkaluar veten me deklaratat e reja provokuese kundër Greqisë duke iu referuar “ishujve grekë të pushtuar” dhe nuk hezitoi të lëshojë edhe një herë kërcënimet. Në veçanti, duke folur në margjinat e eventit teknologjik “Teknofest”, Erdogan vazhdoi me një sfidë tjetër të pabesueshme ndaj Greqisë, shkruan protothema.gr.

Me kërcënime të drejtpërdrejta, presidenti turk sfidoi drejtpërdrejt sovranitetin grek mbi ishujt e Egjeut dhe pohoi se Aankaraja është e gatshme që të bëjë gjithçka që është e nevojshme kur të vijë koha, duke iu referuar fatkeqësisë së Azisë në Vogël dhe 1922.

“Grekë, shikoni historinë, kthehuni në histori. Nëse shkoni shumë larg çmimi do të jetë i rëndë. Kemi vetëm diçka për t’i thënë Greqisë, mos harroni Izmirin”, tha Presidenti turk.

Siç raporton Agjencia Anadolu, Erdogan ka pohuar se “kur të vijë koha do të bëjë çdo gjë që duhet.”

Izmiri është një provincë në bregun perëndimor të Detit Egje të Turqisë, të cilën Ankaraja e çliroi nga pushtimi grek në vitin 1922 si pjesë e Luftës së saj për Pavarësi.