Category Archives: EKONOMI

Kategoria Ekonomi

Përcaktohen çiftet çerekfinale të EURO 2020/Ja datat dhe oraret

Janë përcaktuar 4 çiftet çerekfinale të EURO 2020-të, ku nuk kanë munguar surprizat. Zvicra, Çekia, Danimarka dhe Ukraina, janë 4 kombëtaret, që kanë thyer disi parashikimet duke u bërë pjesë e 8 skuadrave më të mira të Europianit për momentin.


Për sa i përket axhendës së 4 sfidave çerekfinale, ato do të luhen në 2 ditë, në datat 2 dhe 3 korrik. Në datën 2 korrik janë planifikuar të zhvillohen 2 perballje. Zvicer-Spanjë në orën 18:00 dhe Belgjikë-Italia në orën 21:00. Ndërkohë në datën 3 korrik do të luhen edhe 2 takimet e tjera çerekfinaliste, ajo mes Çekisë dhe Danimarkës që do të startojë në orën 18:00 dhe Ukrainë-Angli në orën 21:00.

Çiftet çerekfinale dhe orari

2 korrik

18:00 Zvicër – Spanjë

21:00 Belgjikë – Itali

3 korrik

Republika Çeke – Danimarkë

Ukrainë – Angli

Ç’do të ndodhë me ekonominë shqiptare pas pandemisë

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon se ekonomia e Shqipërisë do të pësojë një rënie prej 5%, rënie kjo që është në përputhje edhe me parashikimet e Bankës Botërore, gjithmonë pa marrë parasysh një skenar pesimist. Mirëpo nga ana tjetër, Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka të tjera pritshmëri.Shën.red. Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim është një institucion financiar ndërkombëtar i themeluar në vitin 1991.

Si një bankë investimesh shumëpalëshe, BERZH përdor investimet si mjet për të ndërtuar ekonominë e tregut dhe fillimisht u përqëndrua në vendet e ish-Bllokut Lindor dhe më pas u zgjerua në vende të tjera të Europës Qendrore dhe Azisë.Në raportin “Perspektiva Ekonomike Rajonale në rajonet e BERZH” (via Monitor.al), parashikohet që ekonomia shqiptare të bjerë me -9%, që është më e thella në të gjitha vendet në zhvillim pjesë e BERZH, me përjashtim të Libanit (-11%).

Nga vendet e rajonit, pas Shqipërisë tkurrjen më të lartë do ta ketë Mali i Zi (-8%), më pas Kosova (-5%), Bosnja dhe Hercegovina (-4.5%), ndërsa vendet që pritet ta kalojnë pak më lehtë janë Maqedonia dhe Serbia, me -3.5% secila.

Sipas raportit të BERZH “ekonomia e Shqipërisë ka të ngjarë që të goditet fort nga epidemia për shkak të varësisë së saj të lartë nga turizmi dhe eksportet me vlerë të ulët të mallrave ndërmjetëse me destinacion industrinë e modës në Itali. Një reduktim i mundshëm i remitancave do të ndikojë gjithashtu negativisht në rritje. Rimëkëmbja do të varet nga lehtësimi gradual i masave që janë marrë për të frenuar virusin dhe nga një kthim në normalitet në gjysmën e dytë të vitit”.Por nga ana tjetër pritet një rimëkëmbje e shpejtë e ekonomisë në vitin 2021, me një rritje prej 12%, më e larta në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Monitor.al.

Çmimet në AIRBNB, Shqipëria po aq e shtrenjtë sa Kroacia, Maqedonia më e lira në Europë

Çmimet e hoteleve në Shqipëri kanë arritur në të njëjtin nivel me Kroacinë dhe vlerësohet të jenë më të shtrenjta se çmimet në vendet e rajonit si Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Turqia dhe Serbia…

Në Shqipëri çmimi mesatar për një natë qëndrimi në një strukturë akomoduese për vitin 2020 vlerësohet të jetë 57 euro, sipas të dhënave të mbledhura nga Airbnb. Çmimet e strukturave akomoduese në Shqipëri vlerësohen të jenë po aq të shtrenjta sa në Kroaci, duke tejkaluar kështu nivelin mesatar të çmimeve të vendeve të rajonit.

Çmimet më të lira në Europë për strukturat akomoduese për vitin 2020 janë në Maqedoninë e Veriut, ku sipas Airbnb për një natë qëndrimi një turist paguan mesatarisht 40 euro.

Po ashtu çmimet janë më të ulëta edhe në Malin e Zi, ku mesatarisht për një natë qëndrimi paguan 45 euro.

Në Turqi dhe Serbi, sipas Airbnb çmimet janë në nivelin e 52 eurove.

Në rajon Bosnja dhe Hercegovina mban rekordin si vendi më i shtrenjtë, ku një natë qëndrimi kushton mesatarisht 80 euro.

Vendet më të shtrenjta të Europës 

Sipas të dhënave të Airbnb për vitin 2020 vendndodhjet më të shtrenjta janë Monako dhe Mbretëria e Bashkuar, ku një turist duhet të paguajë për qëndrimin vetëm një natë përkatësisht 349 euro dhe 222 euro. Ndërsa në vend të tretë renditet Andora me çmim mestar 184 euro/natë.

Në krye të klasifikimit qëndrojnë kryeqytetet më të zhvilluara të Europës si: Amsterdami dhe Stokholmi me një çmim prej 180 euro, Roma me një çmim prej 171 euro/ natë, Parisi me 169 euro në një natë, Brukseli me 128 euro, Berlini 114 euro, Lisbona 86 euro.

Në kryeqytetin e vendit fqinj Greqisë, Athinë, një natë qëndrimi në hotel për vitin 2020 është 70 euro.Monitor

Shtrenjtohen ndjeshëm apartamentet në Tiranë; Ekspertët: Nga taksat dhe pastrimi i parave

 

Çmimet e apartamenteve kanë shënuar një tjetër rritje gjatë muajve të fundit, pas një periudhe stanjacioni. Sipas operatorëve të tregut, shtrenjtimi ka ndodhur në të gjitha zonat dhe është i dukshëm në pallatet e reja që sapo kanë nisur të ndërtohen. Mesatarisht, nëse do të blesh sot një hyrje, duhet të paguash 100-150 euro më shumë për metër katror, sesa pak kohë më parë, madje në disa zona rritja është dhe më e fortë nw 300-600 euro më shumë.

Dy janë arsyet e kësaj tendence, sipas operatorëve, së pari rritja e taksave dhe së dyti qarkullimi i parave informale dhe pastrimi i tyre përmes ndërtimit.

Ylli Sula

Ylli Sula, sipërmarrës, botues i Gazetës Çelësi i cili ka krijuar përmes të dhënave historike të gazetës një indeks për çmimet e pasurive të paluajtshme, “Key Data Albania”, tha për “Monitor Ekonomi” se në zonën e unazës së vogël ka një rritje deri në 3.5% të çmimeve, më e ulëta krahasuar me zonat e tjera, ku çmimet luhaten deri 1150 euro. “Zona e bllokut ka dyfshin e rritjes, flasim 8.8% në indeks dhe në vlera çmimet shkojnë mesatarisht deri në 1450 për metër. Ajo që ka pësuar rritjen më të ndjeshme është zona jashtë unazës, ku flasim për një kapërcim deri në 17% në harkun kohor të një viti. Nga një mesatare prej 850 euro për metër sot flasim për çmime deri në 1050 euro”, pohon ai.

Juliana Nela

Edhe Nela është e mendimit që në këtë rritje të fortë po ndikojnë aktivitetet informale. “Vazhdimi i parave të çuditshme, patjetër që ka ndikimin më të madh në këtë përmbysje dhe çudi të tregut imobiliar. Paga të ulëta, emigracion masiv, metra katror ndërtimi pafund të hedhura në treg dhe çmimet rriten. Është e palogjikshme”, pohon ajo

Edhe Juliana Nela, broker në agjencinë “Remax” konfirmon rritjen e çmimeve, që sipas saj është shumë e fortë dhe nuk justifikohet vetëm me shtimin e taksave. “Në rast se taksat janë shtuar me 60 apo 70 euro për metër, dhe cilësia mund të ketë çuar në rritje kostoje me 20 apo 30 euro, shtrenjtimi i çmimeve është herë tre apo herë katër në raport me kostot. Pra 300 deri në 600 euro për metër rritje. Në zona që ne si agjenci dikur nuk kemi guxuar të merrnin të shisnim prona për më shumë se 900 euro metri, objektet e reja kanë dalë me 1600 euro, dhe me aq sa kemi informacion të gjitha po shiten. Është zona e Astirit në të cilën ne kemi tentuar të mos kapërcenim 500 euro, tashmë na vjen me 670 euro për metër katror”, pohon ajo.Monitor